YAZARLAR

Tüm Yazıları Mustafa Tezcan

Sağlıklı, Mutlu ve Huzurlu Gençler Yetiştirelim!

06.05.2019 00:02

     Bundan 10 yıl önceki konuşmalarımda, seminerlerimde ve yazılarımda sürekli gençler nasıl başarılı olur, nasıl başarıya ulaşır konusu üzerinde duruyordum. Sonra baktım ki bir şeyler eksik. İyi üniversiteleri bitirmiş, iyi işyerlerinde çalışan gençler mutsuz. Lise sınavlarında ve üniversite sınavlarında çok iyi neticeler almış gençler iş hayatında ve evlilikte başarısız. Hayattan istediklerini bulamamış olmanın verdiği bir huzursuzluk var...

     Kişinin mutluluğu beklenti düzeyi ile ilgili. Aynı iş yerinde çalışan iki kişinin biri mutlu iken diğeri mutsuz olabiliyor. Aza kanaat etmeyi bilen birisi için kazandığı mutlu olması için yeterli iken, hayali çok yukarlarda olan bir diğeri için mutsuzluk sebebi olabiliyor.

      İnsan denen meçhulün bir biyolojisi, bir psikolojisi ve bir de ruhu var. Düşünen ve duyguları olan bir organizma. Beden, ruh, zihin ve duygu dörtlüsü eğer iyi bir eş frekans yakalarsa ve rezonansa geçerse tut tutabilirsen o kişiyi. İşte o zaman başarı da gelir, sağlık da gelir, huzur da gelir, mutluluk da...

      Ne yapacağız peki?

      Evet meselede bu zaten!

      Bedenimizi, ruhumuzu, zihnimizi ve duygularımızı besleyeceğiz. Bu muhteşem dörtlünün,  bir arada kalması  için sağlığını koruyacağız. Bize verilen bu emanetlere sahip çıkacağız.

       Öncelikle bedenimizi sağlığı önemli;

 • Düzenli ve sağlıklı beslenme
 • Kötü alışkanlıklarda kaçınma
 • Düzenli spor yapma
 • Düzenli ve az uyku

      Yukarda saydığım bu dört madde kan şekeri ve metabolizma hızı açısından olmazsa olmazlar. Bu ikisinde olan dalgalanmalar zihnimizi ve duygularımızı da değiştirerek hayat konforumuzu etkilemekte. Çünkü organizmayı taşıyan bedenimiz.

      Ruh sağlığına gelince;

 • İnanmak ve güvenmek
 • Dua etmek
 • İç muhasebe yapmak
 • Büyük bir hedefe odaklanmak
 • İnsanlara faydalı olmak

      Zihin sağlığı içinse;

 • Okumak ve yazmak
 • Düşünmek ve hayal kurmak
 • Problem çözmek

       Duygu sağlığı içinse;

 • Sevmek ve sevilmek
 • Değer vermek ve verilmek
 • Kendimize güvenmek
 • Mutlu olmak
 • Pozitif olmak

      Beden, ruh, zihin ve duygu  arasında bir döngü var. Birindeki eksiklik ve sıkıntı hemen diğerlerine yansıyor. Olumlu ve olumsuz karşılıklı bir iletişim var. Onun için insana bir bütün olarak baktığımızda bu bütünlüğü korumak ve beslemek gerekiyor.

      Bu girişten sonra gençlere gelebiliriz artık. Ergenlik döneminde gencin bedeninde, ruhunda zihninde ve duygularında müthiş değişiklikler oluyor. Bu süreçte kurulan denge ilerde sağlıklı bireyler yetişmesine sebep oluyor.. Orta okul ve lisede gencimizin kazandığı alışkanlıklar tüm hayatını pozitif yönde etkiliyor. Özellikle lise dönemi bunun son adımı ve son fırsatı.

       Bireysel veya bir takım sporu, düzenli beslenme ve uyku alışkanlığı, kendine, ailesine ve yaratana inanması, sevmesi, değer verilmesi, okuma düşünme ve hayal kurma...

       Sevgi ortamında yetişen bir çocuk, değer verilerek büyütüldü ise fikirlerine ve tercihlerine değer verildiyse  hayata bakış acısı tamamen farklı olacak ve pozitif bir birey olacaktır.

     Hayata bakış açısı...

     Yaşam felsefesi ve kültürü...

     Estetik anlayışı...

     Gencin uğraşacağı bir hobi tüm hayatını değiştirebilir.

     Genci destekleyecek bir aile, yol gösterecek bir eğitimci, imkan ve ortam sağlayacak bir eğitim kurumu, teşvik edecek bir çevre yeterli.

     Yeni nesil gençlerin bedenleri, zihinleri, ruhları  ve duyguları aç.

     Onları beslemeyi ihmal etmeyelim.

 

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Yunan botu böyle taciz etti!

Denizkurdu-2019 Tatbikatı'na katılan TCG Burgazada korveti, uluslararası sularda Yunan hücumbotu tarafından taciz edildi.

Cam şişeleri kuma çeviren makine

Yeni Zelanda'lıların geliştirdiği bu makine cam şişeleri kuma çeviriyor. Kumlar yol ve inşaat yapımında kullanılıyor..

Fiziğin bilinmeyen güzel yanları

Japonların Da Vinci robotuyla tıpta geldikleri son nokta

Japonların ‘Da Vinci' ile yapılan ameliyatların sayısı 1.5 milyonu geçti. Sadece 2013'te 1800'in üzerinde ameliyat ‘Da Vinci' ile gerçekleştirildi.

Fransız usulü zeytin toplama işlemi