YAZARLAR

Tüm Yazıları Mustafa Tezcan

Şalteri indirmek!

11.03.2019 00:02

O gün işten biraz daha erken çıkıp evin yolunu tutmuştum. Tam sitenin girişine geldiğimde, binaların bir anda karardığını fark ettim. Ortalığı zifiri karanlık kaplamıştı.

Sokak lambalarının arkasına saklanmış yıldızların gülümsediğini gördüm. Çocukluğumda yazları bu manzarayı köyde görürdüm. Doyamazdım gökyüzünü izlemeye. Demek büyük şehirlerde de yıldızlar varmış.

Elimi zile boşa uzatmıştım, kapıya üç defa anlamlı bir şekilde vurdum. Şehir hayatı ne kadar da robotlaştırmış bizleri. Köyde dışarıda kimin olduğunu kapıya tıklayışından anlardık.

Kişinin karakteri tahtaya dokunuşunda gizliydi. O anki ruh halini hissederdiniz vuruşundan. Siz kapıya gelene kadar misafirin sabır eşiğini de ölçmüş olurdunuz.

Kapı yavaşça açılınca gökyüzündeki parlaklığın benzerini kızımın yüzünde gördüm. Etrafta dolaşan gölgeler sürekli değişiyordu.

Onlar da karanlıktan korkuyorlar sanırım, sürekli peşimizdeydiler. Elimizdeki mumlar bir an beni okul yıllarındaki çayda çıra oyununa götürdü.

Ev halkındaki bu samimiyet beni şaşırttı, herkes aynı odadaydı. Biri televizyonu bırakmış, diğeri bilgisayarı terk etmiş, aynı ışığın etrafında toplanmıştık. Ormanda kamp ateşinin etrafında oturuyor gibiydik. 100 watt’lık ampulün aydınlığında, yüzlerimize hasret olan bizler, yeni tanışıyormuş gibi bakıyorduk.

Duvardaki gölge oyunları, yerini isim şehir bulmaya bırakmıştı.

Dünya ile sanal bağları kesilen çocuklar, birbirleriyle oynamaya başlamışlardı. Ev içinde aynı masa etrafında da da çok keyifli vakit geçirebileceğini anlamışlardı. Evde ortak havayı teneffüs etme dışında başka paylaşımların da olabileceğini görmüşlerdi.

Bir odanın da aile olmaya yettiğini anlamıştım. Hatta iletişimi geliştirmek için sosyal paylaşım sitelerine de gerek yoktu.

Eğlenmek için illa da online oyun gerekmiyordu. Televizyon olmayınca çocukların sesinin daha da anlamlı olduğunu hissettim.

Bu beraberlik o gün uyumaya kadar devam etti. Yatağın içindeki espriler unutulmaz bir hal aldı. Uykuya dalarken içimden dedim ki, niçin arada bir erken gelip evin şalterlerini kimsenin haberi olmadan indirmiyorum?!!

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Korkuluk dediğin böyle olur

Nükleer ve kimyasal tehditler insansız araçla tespit edilecek

Türk savunma sanayisinde insan hayatını tehdit eden kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) risklerin tespiti ve koruyucu tedbirlerin hızla alınmasına yönelik milli bir sistem geliştirildi.

Aşırı sağcı lider Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı

Finlandiya'da aşırı sağcı Önce Finlandiya İnsanı Partisi (Suomen Kansa Ensin) Başkanı Marco De Wit, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine yönelik çalışmalarında Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı.

Doğu Ekspresi ile baharda yolculuk bir başka güzel

Seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra üniversite öğrencilerinin de ilgi odağı olan, Ankara ile Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi, ilkbaharda güzel manzaralar eşliğinde yolculuk imkanı sunuyor.

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.