YAZARLAR

Tüm Yazıları Mustafa Uçurum

Kitap fuarını festival sanmak

08.10.2018 00:02

 

Kitap okunmasa da her vakit kitap okumanın edebiyatı yapılır bizim aziz vatan toprağında. Eline hiç kitap almayanlar bile kitap okumanın önemi hakkında fırsat verilse meydanı kimseye bırakmadan nutuk çekecek kapasiteye sahipler. Yani herkes inanıyor kitap okumanın önemine, o kadar.

 

Kitabın gündemden düşmediği bir zamanda kitap fuarlarının memleketin dört bir yanını sarması da beklenen bir sonuç olarak işlevini sürdürmeye devam ediyor. İl, ilçe kasaba derken zincirleme kitap fuarlarını coşkuyla yaşıyoruz.

 

Kitap ve coşku kelimeleri birbirine ne kadar çok yakışıyor. Coşkuyla kitap okumak, heyecanla kitaplara sarılmak, ruhu kitaplarla buluşturmak gibi mülteci isteklerimizin gerçekleşiyor olması da ayrı bir mutluluk sebebi.

 

Kitap fuarlarının sayısının artması, yapılan çalışmaları daha da göz önüne getirmeye başladı. Kitaplar bir süreliğine de olsa şehirde gündem olmayı başardı. Yazarlar, kitaplar, söyleşiler, imza günleri ve daha birçok etkinlik ile gencinden yaşlısına herkes kitap ile başlayan cümleler kurdu. “Kitap fuarında buluşalım.” diyerek kitaplarla buluşmanın dayanılmaz hazzını yaşadı kitap erbapları. Kitapla arası limonî olanlar bile kısa süreliğine bile olsa fuarın dar koridorları arasında tur atmanın farkında olunmayan huzurunu yaşadı.

 

Bir kitabın bir insana, şehre, dünyaya getireceği güzellikler saymakla bitmez. Gündemi kitap olanın fenalıkla işi olmaz.

 

Hal böyleyken kitap fuarları nasıl olup da festival yaftası ile karşı karşıya kalarak  yıpratılmaya çalışılıyor anlamak mümkün değil.

 

Kişiler üzerinden başlayıp; yayınlar, etkinlikler merkezli bir karalama ile karşı karşıya kitap fuarları. Bu eleştiriler haklı mı ve eleştiriyi getiren kişilerin vasıfları gibi bol çetrefilli sorular zihnimizde dönüp duruyor.

 

Kitapla işi olmayan kimsenin fuarlarla da yoğun bir mesaisi olmuyor. Kitap fuarlarına en ağır eleştiriyi getirenlere bakıyoruz ki kitap kurdu denen kişiler neredeyse hepsi. Gecesi gündüzü kitaplar arasında geçen zevatın kitap fuarları için getireceği en hafif söylem: kitap festivali.

 

Ciltler dolusu kitap okuyup, kütüphaneler dolusu kitap biriktirdikten sonra gelinen son nokta kitap festivali olmamalı. Sayısız kitap okuyup bir gencin elinden tutmadan yeni kitapların peşine düşmek, yaşadığı şehre en küçük faydası olmadan yaşamak ancak ve ancak okunan onca kitabın hamalı yapar kişiyi.

 

Kitap fuarları eski havasında değilmiş. Şair ve yazarların kendilerini gösterdikleri bir mecranın ötesine geçememiş fuarlar. Gelen yazarlar çok etkili söyleşiler yapmıyormuş.

Bu ve bunun benzeri sayısız boş söz sallanıp duruyor gökyüzü boşluğunda. 

 

Kitabın festivali de olur fuarı da. İçinde kitap geçen her türlü etkinlik kitapların toplumda daha fazla yer edinmesi için bir adım olarak görülmeli.

 

Kitap fuarlarına eleştiri getirenlerin birçoğuna bakıyoruz okul okul gezerek etkinlik yapıyor. Nerede kitap fuarı varsa başköşeyi kimseye kaptırmıyor. Perhiz ile lahana turşusunun çarpışması bu olsa gerek.

 

Kitap fuarları içeriği neye uygunsa o minvalde faaliyetlerini yürütmeye devam ediyor.  Etmeli de. Bazı sıra dışılıklar elbette olacak. Gençleri sokaktan kitaba çağırmak dünyanın en güç işlerinden biri olsa gerek.

 

Tokat bu yıl ikincisini düzeliyor Tokat Kitap Günleri’nin. Geçen yılki heyecanın aynı şekilde olacağı muhakkak. Eleştirenlere, fuarla festival arasında kalanlara da bir küçük yol haritası da benden; kendi yalnızlıkları ile ev yapımı kütüphanelerinde huzurlu günler yaşamaya devam etsinler.

Biz kitaplarla yürüyelim. Varsın festival ışıkları içimizde yanıp sönsün.  Bizim kitaplarımız var dünyaya bedel.

 

Foto Galeri

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Video

Daha önce buz tsunamisi görmüş müydünüz?

Trump, röportaj sırasında öksüren birini dışarı attırdı

İşte Milli Muharip Uçağımız!

Mursi'nin son sözleri tarihe geçti

Japonların bina yapımında kullandığı tuğlaya bakın

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  İstanbul'da zincirleme kaza

 • 2

  İran ile Rusya arasında kritik anlaşma

 • 3

  Facebook bununla üyelerin cebini boşaltacak

 • 4

  ABD'de Trump'a şok: Adaylıktan çekildi

 • 5

  Askerlik 6 aya düştü: 2 bin TL maaş ödenecek

Yargıya hesap verecekler
Zulme boyun eğmedi! Esaretten şahadete
Muhammed Mursi artık özgür, ya biz?!..
Kırmızı kategorideki devlet haini terörist gebertildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşlerimizin hakkını kimseye yedirmeyiz
Araklı'daki selde 6 kişinin cesedine ulaşıldı
Anket firmasından AK Parti'ye 'ahlaksız' teklif: Suç duyurusunda bulunulacak
Başkan Erdoğan: Normal bir ölüm olduğuna inanmıyorum
Bir zamanların dev şirketiydi, şimdi talan ediliyor
BM'den Mursi'nin vefatı dolayısıyla flaş çağrı!
İstanbul Havalimanı'nda yeni dönem! Artık 18 saniye sürecek
Başkan Erdoğan, CHP ve İmamoğlu'nun yalanlarını bir bir anlattı!
Mursi için yurt genelinde gıyabi cenaze namazı kılındı!
Bakan Kurum 'Atatürk Havalimanı' projesinin detaylarını verdi!
Kravatlı terörist Demirtaş'tan İmamoğlu'na destek tweetleri!