YAZARLAR

Tüm Yazıları Mustafa Uçurum

Yağmurun sesi

29.06.2020 00:01

Haziran ayının son günlerini yaşıyoruz ve yağmurlu günler devam ediyor. Yağmurun ruhumuza verdiği huzurdan daha çok acılarla sınanıyoruz son günlerde. Sele kapılıp giden hayatların ağıtı hiç dinmiyor. 2020 yılına dair olumsuz senaryolar salgının başrolünde yağmur ve depremler ile yaşamımızın merkezindeki yerini koruyor.

Yağmur bereket demektir. Mevsimlerin bile çizgisini değiştirdiği bu çağda gerekli tedbirler alınmış olsa her yağmur sonunda acaba yine canlar yanacak mı diye düşünmek yerine bize bereketi bahşeden Rabbimize şükrederek izleriz yağmuru.

Ben, bir dua niyetine geçsin diyerek bir güzelleme ile sesleneceğim yağmura.

Üstüm başım yağmur provası. Nazenin bir kuşun kanat vuruşları üzerimde dönüp duran. Ne çok yağmur yağdı böyle şehre. Ne çok ıslandım. Sanki yağmur hep bana yağdı. Sele tutuldum, sürüklendim. Bir yaşamak aralığının tam ortasında bir ışığın şavkı vurdu yüzüme. Yağmurun yıkadığı yüzüm apak oldu. Sen bereket gibi yağdın üstüme. Sağnak sağnak. Gün gelir yağmur yağmaz olur şehre. Sloganlar inletir sokakları. Kötürüm düşlerimi bırakırım, /başıboş/. Benim yağmurum çarpa çarpa yağar içime.

Ey yürüyüşüme ahenk veren sevgili! Sevmek hakkını benden esirgeme. Kaburgalarımdan gelen bir çıtırtı var. Ayaklarımın karda kalması an meselesi. Döne döne düşen her yaprağa tutunarak düşen benim. Rengimin sararması, yüzümün allak bullak olması yaklaşan bir felaket gibi beni kuşatacak. Gözlerine sürme olma hakkını benden esirgeme. Yağmurum ol. Kalabalıklardan azade olduğum şu zamanda başımdaki tüm felaketleri kovacak nefesin senin.

Bitmeyen bir türkü tutturmuş rüzgâr. Mektuplar taşıyan, sözleri havalandıran, bir ıhlamur kokusunu alıp bana komşu eden. Düşleri geceden koparıp aldım. Kurduğum düşler sığmayacak geceye. Kalbine dönen bir sürgün oldum. Sana döndü bütün yollarım. Sürgünlüğümsün. Yağmur kokum, ferahlığım, semamdaki sönmeyen kandilim.

Sabahla başlayan bir kıpırtıyı hissediyorum. Pencereye vuran her yağmur tanesi sanki içimde yer arıyor kendine. Bir kervan gibi ard arda konuyorlar pencereye. İçimde adını bildiğim bir hareketlenme peydahlanıyor. Aşk olsun diyorum. Böyle de gelecektin demek ki. Camlarıma vura vura, içime çarpa çarpa. Yağmur daha bir anlam kazanıyor artık.

Tutuklu bir kalple yaşamayı öğreniyorum. Sır dolu bir gizemi çözmek için en çetrefil yollara düşmeye razıyım. Bir masal kahramanı olmam an meselesi. En yalçın dağları aşabilirim. Cüsseme aldırmadan sarsıla sarsıla ağlayabilirim her dağın ardında. Aşkı çağıran ne varsa kâinatta, ardına düşebilirim. Yağmur yağmadığı zamanlar dualara çıkabilirim. Zamansız bir esmerlik alsın beni.  Islanayım esmer bir serinlikte.

Konuşurken kelimeler sanki çağlıyor içinden. Cümleler bir zafer edasıyla dökülüyor dilinden. Senin her sözünü bir kolye yapıyorum göğsüme / bir madalya. Bir haritada yolunu bilen bir kalp olmanın rahatlığıyla yol alacağım. Bir deniz feneri aydınlatacak yolumu / bir göz. Bahtiyar olarak yoluma gideceğim. Biliyorum ki ordasın, yoldasın, yoldaşsın.

Nefesimi aça aça, dizlerime yüklene yüklene yürüyeceğim. Saçlarını savuran bir şiir okuyacaksın. Gümrah rüyalarımdan süzülüp bir fasıl olacak sesin. Masalını dinleyeceğim. Binbir gece sürse de dinleyeceğim tüm masalını. Tüm hazinelerin anahtarını bulacağım sende. En görkemli atlarla yola düşmeye meyledecek yüreğim. Geçtiğim her ırmağın suyu daha bir berraklaşacak. Yağmurun sesiyle yolumu bulacağım. Yağmurun eksilmeyecek içimden.

Şairlerin sesi olsun yağmur; şiirlerin en ahenkli sesi, çöllerin bitmeyen duası, açılan ellerin, yanık yüreklerin serinliği …

Tam da yangının ortasında şehri uykusuzluğuna terk ederek esrik bir şarkı tutturuyorum. İçime doğru çoğalan bir fener, ışığını içime vura vura bir duayı getiriyor, başucuma bırakıyor. Her tane onarıyor içimi, dışımı. İçime çarpa çarpa bir yağmur başlıyor. Dua gibi.

Son Haberler

 • 1

  UMAD Yüksek İstişare Kurulundan Ayasofya'ya ilişkin açıklama

 • 2

  Almanya'dan Libya'da 'Sirte ve Cufra' teklifi

 • 3

  Malatya'da 4,4 büyüklüğünde deprem

 • 4

  Sivas'ta sağanak sele neden oldu

 • 5

  Galatasaray'ın ilk 2'ye girme şansı kalmadı

Ayakkabı kokusu nasıl geçer?
Mide bulantısına ne iyi gelir?
Gözde kızarıklık neden olur?
İçki ve kumar neden haram?
Sadaka yerine geçen dua
Yasin suresi, Yasin suresinin okunuşu ve anlamı
Müminun suresinin faziletleri ve faydaları
Müminun suresinin nüzul sebebi...
Müminun suresinin okunuşu nasıldır?
Ağız kanserinin belirtileri nelerdir?
Kaplumbağa kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Kabıd zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(08.07.2020)
Dolar ne kadar? 08.07.2020
İslam'da içki içmek neden haram?
Bel fıtığı ameliyatsız nasıl geçer?
Şeker hastalığı neden olur?
Baş ağrısına ne iyi gelir?
Fakirlikten kurtulmak için okunacak dua ve sureler
Saffa suresi, Saffat suresinin okunuşu ve anlamı
Nur suresinin faziletleri ve faydaları
Nur suresinin nüzul sebebi...
Nur suresinin okunuşu nasıldır?