YAZARLAR

Tüm Yazıları Nurettin Şimşek

Kalem, Kelam ve Tekâmül…

12.03.2019 00:08

Kalemin kılıçtan keskin olduğu tarih boyunca bilinen ve kabul edilen bir gerçektir. Bugün de bu gerçek söz konusu. Yani aklın, ilmin yapabildiğini yapabilen başka bir şey henüz yok. En güçlü silahtan daha güçlü olan, o silahı keşfeden akıldır. Aklın ve kalemin çizdiği bir yazılımın değeri milyar doları aşabiliyor. İçinde bulunduğumuz asır daha ne kadar şaşırtacak, şaşkınlıkla bekleyeduruyoruz.

Gitgide artan zenginliğin, lüksün ve israfın karşısında gitgide artan bir fakirlik mevcut. Aslında şükürsüzlük kanaatsizlik mevcut. Bir kalemin çizdiği bir tablo yüz milyon dolar ederken, açlıktan kemikleri karnına yapışan çocukların sayısının beş yüz milyonu aştığını neyle izah edeceğiz. Bir gemiye bir kenti sığdırabilen, bir binaya bir şehri yerleştirebilen insanoğlu, bir gönle nasıl oluyor da sevdanın ham hâlini, samimiyetin en saf şeklini sığdıramıyor.

Daha elli yıl evvel köyden kasabaya gidebilen, ‘güngörmüş’ sayılırken, bugün iletişim ve ulaşım çağında insan dünyanın etrafını defalarca dönebiliyor, beş yılda yüzlerce ülkeye ziyaret gerçekleştirebiliyor. Ama nasıl oluyor da insan, karşısındaki insana saygıyı, hürmeti ve muhabbeti ulaştıramıyor. Bilgiye ulaşmak bu kadar kolay ve mümkünken, okumuş cahillerin sayısının bu kadar fazla oluşu neyin nesidir. İnsan hak ve hürriyetleri bu kadar konuşulurken ve bizzat bunu dillendirenler tarafından başkasının hakkının hukukunun ve inancının tacize uğradığı başka bir dem yoktur. Bir yerde bir cahille tartışıyorsanız, orda tartışan iki cahil mevcut diyarlar, nasıl oluyor da cahiller güruhu, birbirine hiçbir şey anlatamayan kitleler artaduruyor.

Eskiden ebeveynler on iki evladına bile her şeyi yetirebiliyorken, bugün sadece bir evlat bile ailelere nasıl oluyor da yük gelebiliyor. Eskiden huzur evleri yoktur; çünkü ocak tüten haneler huzur haneydi. Eskiden herkesin bir tek pabucu, bir çift esvabı vardı, bugünse onlarca çift havalı ve pahalı ayakkabılar; ama toprağa değmeye hasret ayaklar var. Eskiden sohbet edilir, sohbetten muhabbet emilirdi, bugünse, bugün öyle mi.

Yani sözün saza tesiri yok, kelam kemale yetmiyor. Hâl izah edilemiyor. Dert dermana muhtaç. Söz hissiz, insan artık gerçekten kendisiz ve kimsesiz. Kibir sarmış her yanı, gösteriş fukarası bu dem insanı. Kemal ve tekâmül artık aranan bir hâl değil, herkes kendinden ermiş, cahilliğimizi ne an fark edeceğiz. Sözü teraziye vuran ne de az, herkes her şeyi bilen modunda, halbuki hiçbir şey bilmediğimiz öğüdüyle öğütlenmemiş miydik. O yüzden o ezeli ferman, ‘‘İkra’’ yankılanmamış mıydı dünya darında ve aslında varlık boyutunda.

Kalemin ve hoş kelamın gölgesinde aramalı kemali. Ahlakın, ilimin ve tevazünün rahlesine sığınmalı her cefadan. Kibir ukalası, akıl fukarasından dost olmaz. Kalemi, kelamı ve samimiyeti arayana sığınmalı, kutlu bir dergâha sığınır gibi. Az söz, çok mana aramalı. Kalemle kelamla haykırana değil, kalemle kelamla kemali susana sarılmalı…

 

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

ASELSAN'ın yeni canavarı

Aşırı hız ve sonuçları

Alman kanalında Batı'nın içyüzü!

Alman kanalında Batı'nın içyüzü: Öldürülen milyonlarca insanın sorumlusu müslümanlar değil...

HİSAR-A ve HİSAR-O'dan yüzde yüz başarı!

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye'nin hava savunma ihtiyaçlarının yerli-milli imkanlarla karşılanma çalışmalarının sürdüğünü, HİSAR-A, füze fırlatma sistemi üzerinden ilk defa dik olarak yapılan atışta, yüksek hızlı hedef uçağa karşı %100 başarı sağladığını paylaştı.

Denizli Acıpayam'da 5,5 büyüklüğünde deprem

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle Oğuz ve Yeşildere mahallelerinde eski toprak yapılardan bazıları yıkıldı ve çatlaklar oluştu.