YAZARLAR

Tüm Yazıları Nurettin Şimşek

Ömür faslına dair…

03.09.2019 00:01

Hayata dair yazılar yazıyorum ara ara. Derdi derin şu dünyayı ne teskin eder, ne tarif eder, ne ifşa eder bilmek güç. Maddenin esareti öyle bir dozda ki... Maddenin ve maddiyatın fena bir şey olduğunu söylemiyoruz ancak ruhun ve kalbin maddeyle ölçülür hale gelişi, daha doğrusu ruhun ve kalbin maddeyle ölçülemez durumuna gelişi travmanın da ötesinde. Etrafına bir bakıyorsun adam sandığın, meğer imkân elde edince tüm değerlerini kendi eliyle ayaklar altına alabilecek kadar zavallıymış.

Bir anlama ulaştıramıyorum kitaplarda ve dillerdeki güzel sözlerin fiiliyata geçemeyişini. İnsan nasıl bir yük yüklenmiş olmalı ki bu biçim tarumar etmiş olsun insanlığa dair ne var ise.  Misal aşk diyorsun, köpeğine bile ‘‘aşkım’’ diyecek kadar yüce bir gönle sahip olmalı ki, ne yazık ki eşine aşkını muhafaza edemiyor.

Hemen herkes kendi makam ve menfaatini korumanın dışında hiçbir anlam yüklemiyor dünyaya. Çıkar çarkından başka hiçbir şey süslemiyor zamanın zeminini. Emin adımlarla yürünülen tek yol yolsuzluğa dair fikirler olmamalıydı, bu, hakikatin tüm yollarına yolsuzluktur. İnsan neden mutlu olamıyor; çünkü insan mutlu olmak istemiyor, insanlar sadece zengin olmak, makam sahibi olmak, ünlü olmak istiyor...

Üç kuruş artı kâr etsin diye etmediği yemin ve kelam yok, kıçı kırık bir makam için atmadığı takla kalmıyor insanın. Kâr etmek de hak, makam sahibi olmak da. Ancak taklaların sayısını saymaya güç yetiremiyoruz. İslam halifesi, emir ül müminin diyor ki ‘‘doğru konuşmaktan dostum kalmadı’’ varın siz hesap edin. İnsanlar doğru konuşanı, dürüst olanı, bir dava sahibi olanı, özetle omurgalı davrananları tutmuyor. İnsanlar istiyor ki sürekli birileri onları güldürsün, sürekli övülsün, falan filan. Hastalıklı bir ömrün şifa dolu lahzalarına hasretiz.

Henüz genç sayılacak bir yaştayım, ancak ne kelamın tadı kaldı ömrümüzde, ne de muhabbetin şifası sarıyor damağımızı, gençliğimizin tek bir tadı kaldıysa o da ümidimiz, İslam’ı keşfe dair inancımız. Bunun dışında zamanın handikaplarına karşı direnecek bir ölçü göremiyorum İslam’ın kudret, merhamet ve adaletinin dışında, bu da yegâne maksadımız.

Kısa kes diyor bir iç ses. Lafa lüzum yok. Sus ve sarıl tefekkürün merhemine. Bir sal hele gönlünü, gönle bir dergâh elzem. Kendisi de bir dergâh olan gönlü, mana dergâhına yolcu edesin. Mananın muştusunda bir kemal saklı. Sırların huyudur, sabrın dergâhında gönlün sınanışı… Kalbin zikrinde sus, ta en derinlerde menzile bir yol var, bir yol ver… Aramasını bilene… Aramak nasip olsun, sonsuzluğun imkânı olan şu fani ömrümüze…

Son Haberler

 • 1

  Başkan Erdoğan Trump ile görüştü

 • 2

  Bakan Kurum'dan iklim değişikliği mesajı

 • 3

  Başkan Erdoğan kritik toplantıya katıldı

 • 4

  Galatasaray ikinci yarıda üstünlüğü koruyamadı

 • 5

  Sosyal medya provokatörlerine operasyon

Günün Manşetleri

PKK'ya Tunceli'de büyük darbe!
ABD'den F-35'lerle ilgili çarpıcı mesaj
Mardin'de hain tuzak!
İran'dan petrol tankeri açıklaması
ABD'de kimyasal tehlike! 3 kişi öldü
TEKNOFEST'te ödüller sahiplerini buldu
Sözde eğitim kampı! İşte zulüm böyle görüntülendi
Cumhurbaşkanlığı'ndan ABD kamuoyuna uyarı
TEKNOFEST'te tanıtıldı! Hayat kurtarıyor
60 bin kişiye gelir kapısı olacak
TYB İstanbul şubesinden İBB'ye tepki!
33 yılda 59 şehit verdiler
Gerginlik tırmanıyor! Ülke bayrağını yaktılar
180 bin kişi başvurdu! Hazine arazileri kiralanacak
Erdoğan New York uçuşu öncesi ABD'yi uyardı! Hazırlıklar tamam