1 Nisan itibarıyla ikinci el araç satın alırken kandırılmaya ve mali yükümlülüğe son

Güncelleme: 25.03.2019 21:32

İkinci el araç alıcılarının, ‘Acaba kilometresi düşürüldü mü?’, ‘Pert kaydı var mı?’, ‘Şaşesiyle oynandı mı’, ‘Motoru sağlam mı?’, Kaporta boyası, değişeni var mı?’ gibi uykularını kaçıran sorulara son. Hükümetin 1 Nisan itibarıyla başlattığı ‘ikinci el araçlarda ekspertiz zorunluluğu’ vatandaşlara hem güven verdi hem de mali yükümlülüğü satıcı firmaya yükledi.

FIRAT İPEK

İkinci el otomobil alımında getirilen ekspertiz zorunluluğu vatandaşları sevindirdi. 1 Nisan itirabıyla uygulanmaya başlayacak olan kanun ile ikinci el  araç alırken ‘kilometre düşürme, aracın hasar kaydını gizleyerek satma’ gibi nedenlerle vatandaşların yaşadığı mağduriyetler artık tarihe karışıyor. Tabi ikinci el araç almak isteyen vatandaşlar, masrafını karşılamak kaydıyla istediklerini bir ekspertiz firmasından rapor alabiliyorlardı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme ikinci el araç satışında ekspertiz raporunu zorunlu hale getirmenin yanında maliyetini de satıcı firmaya yüklüyor.  

Her önüne gelen rapor veremeyecek

8 yaşın altındaki ve 160 bin kilometreye ulaşmamış araçlar için geçerli olan bu ekspertiz raporunu ‘TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi’ olan ekspertiz firmaları düzenleyebilecek. Artık her önüne gelen iş yeri bu raporu veremeyecek. 
Yeni yasayla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul’un ilk TSE belgeli ekspertiz şirketi Oto Experim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Ağca,  
“1 Nisan’dan itibaren ikinci el araç satışında oto ekspertiz yapılmadan ve garanti verilmeden satış yapılamayacak” diye konuştu. Orhan Ağca, tüm bakımları yapılmış, orijinal ve hatasız gibi düşünülen araçlarda daha sonra ortaya çıkabilecek hasarların sonradan çok baş ağrıtabileceğini belirtti.

Güvenilir bir oto ekspertize götürün

Ağca, “Oto ekspertizi yapılmayan ikinci el araçlarda pert ve şasesi oynanan araçlar, kaporta boya, motor mekanik gibi bölümlerde olabilecek hasar ve arızaların önceden bilinmemesi halinde karşınıza çok büyük masraflar çıkabilir. O yüzden almayı düşündüğünüz ikinci el otoyu kesinlikle çeşitli markalara göre değil şube bazında 13805 TSE HYB BELGELİ olan güvenilir bir oto ekspertiz merkezine götürmelisiniz. Bunun nedeni yeni yasaya göre 13805 TSE HYB standartlara uymayan ekspertiz servislerinin 1 Nisan itibariyle hizmet veremeyecekler olması ile ileride oluşabilecek olumsuzluklarda karşınızda muhatap bulamayabilirsiniz” dedi.

İstanbul Bakırköy’de bulunan Oto Experim, 7.500 metrekare kapalı, 3.500 metrekaresi de açık alan ve 120 kişilik personeli ile Türkiye’nin en büyük, en gelişmiş ve en kapsamlı test parkuruna sahip.

Ekspertiz raporunun bulacağı kusurlar

- İkinci el aracın özellikleri, arıza ve hasar durumu ile kilometre bilgilerine yer veriliyor. 
- Aracın motorunda değişen bir parça var mı yok mu görülür. 
- Aracın tamponu, kaportasında problem olup olmadığına bakılır. 
- Aracın elektronik arızaları da kontrol edilir. 
- Frenlerin durumu ve aşınma derecesine bakılır. 
- Aracın boyasının orijinalliği, parça boyaları incelenir. 
- Aracın değişen parçaları da tespit edilir.

Ekspertizde yapılan kontroller

- Kaporta ve Boya
- Yürüyen Aksam
- Motor-Mekanik Aksam
- Fren Sistem
- İç Mekân
- Elektronik Aksam
- Lastik-Jant

‘İnternetten otomobil satmak isteyene 'mevzuat' engel değil'

Araç paylaşımı bitmemiş!

Brisa tedbirini aldı, üretime başladı

Kiralamada ciddi bir sorun yok!
30 gün etkili dezenfekte dakikalık kiralamada işe yarıyor mu?

Enterprise'dan sağlık çalışanlarına özel kampanya

'Türkiye krizi çok iyi yönetti'

Yerli otomobilde heyecanlandıran rapor