1 Nisan itibarıyla ikinci el araç satın alırken kandırılmaya ve mali yükümlülüğe son

Güncelleme: 25.03.2019 21:32

İkinci el araç alıcılarının, ‘Acaba kilometresi düşürüldü mü?’, ‘Pert kaydı var mı?’, ‘Şaşesiyle oynandı mı’, ‘Motoru sağlam mı?’, Kaporta boyası, değişeni var mı?’ gibi uykularını kaçıran sorulara son. Hükümetin 1 Nisan itibarıyla başlattığı ‘ikinci el araçlarda ekspertiz zorunluluğu’ vatandaşlara hem güven verdi hem de mali yükümlülüğü satıcı firmaya yükledi.

FIRAT İPEK

İkinci el otomobil alımında getirilen ekspertiz zorunluluğu vatandaşları sevindirdi. 1 Nisan itirabıyla uygulanmaya başlayacak olan kanun ile ikinci el  araç alırken ‘kilometre düşürme, aracın hasar kaydını gizleyerek satma’ gibi nedenlerle vatandaşların yaşadığı mağduriyetler artık tarihe karışıyor. Tabi ikinci el araç almak isteyen vatandaşlar, masrafını karşılamak kaydıyla istediklerini bir ekspertiz firmasından rapor alabiliyorlardı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme ikinci el araç satışında ekspertiz raporunu zorunlu hale getirmenin yanında maliyetini de satıcı firmaya yüklüyor.  

Her önüne gelen rapor veremeyecek

8 yaşın altındaki ve 160 bin kilometreye ulaşmamış araçlar için geçerli olan bu ekspertiz raporunu ‘TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi’ olan ekspertiz firmaları düzenleyebilecek. Artık her önüne gelen iş yeri bu raporu veremeyecek. 
Yeni yasayla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul’un ilk TSE belgeli ekspertiz şirketi Oto Experim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Ağca,  
“1 Nisan’dan itibaren ikinci el araç satışında oto ekspertiz yapılmadan ve garanti verilmeden satış yapılamayacak” diye konuştu. Orhan Ağca, tüm bakımları yapılmış, orijinal ve hatasız gibi düşünülen araçlarda daha sonra ortaya çıkabilecek hasarların sonradan çok baş ağrıtabileceğini belirtti.

Güvenilir bir oto ekspertize götürün

Ağca, “Oto ekspertizi yapılmayan ikinci el araçlarda pert ve şasesi oynanan araçlar, kaporta boya, motor mekanik gibi bölümlerde olabilecek hasar ve arızaların önceden bilinmemesi halinde karşınıza çok büyük masraflar çıkabilir. O yüzden almayı düşündüğünüz ikinci el otoyu kesinlikle çeşitli markalara göre değil şube bazında 13805 TSE HYB BELGELİ olan güvenilir bir oto ekspertiz merkezine götürmelisiniz. Bunun nedeni yeni yasaya göre 13805 TSE HYB standartlara uymayan ekspertiz servislerinin 1 Nisan itibariyle hizmet veremeyecekler olması ile ileride oluşabilecek olumsuzluklarda karşınızda muhatap bulamayabilirsiniz” dedi.

İstanbul Bakırköy’de bulunan Oto Experim, 7.500 metrekare kapalı, 3.500 metrekaresi de açık alan ve 120 kişilik personeli ile Türkiye’nin en büyük, en gelişmiş ve en kapsamlı test parkuruna sahip.

Ekspertiz raporunun bulacağı kusurlar

- İkinci el aracın özellikleri, arıza ve hasar durumu ile kilometre bilgilerine yer veriliyor. 
- Aracın motorunda değişen bir parça var mı yok mu görülür. 
- Aracın tamponu, kaportasında problem olup olmadığına bakılır. 
- Aracın elektronik arızaları da kontrol edilir. 
- Frenlerin durumu ve aşınma derecesine bakılır. 
- Aracın boyasının orijinalliği, parça boyaları incelenir. 
- Aracın değişen parçaları da tespit edilir.

Ekspertizde yapılan kontroller

- Kaporta ve Boya
- Yürüyen Aksam
- Motor-Mekanik Aksam
- Fren Sistem
- İç Mekân
- Elektronik Aksam
- Lastik-Jant

Akdamar tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor

40 yıllık savaşın acısı müzede sergileniyor

Kolombiya'da göstericiler ve polis arasında arbede

Washington'da yaşayan Türklerden protesto

Ailesiyle tartıştı evini yaktı

Günün diğer manşetleri

Türk vatandaşı kimdir? Gazeteci Uğur Mumcu'dan dinleyin

Teknolojinin geldiği son nokta! 5G üzerinden kazı yaptı

Almanya'nın Münih kentindeki bir kepçe operatörü 5G bağlantısı üzerinden, Güney Kore'deki bir iş sahasında kazı yapıyor.

Marmara Denizi'nin rengi değişti

Marmara Denizi'nin Tekirdağ sahilinde plankton çoğalmasıyla deniz suyu renginde oluşan turunculuk devam ediyor.

Savunma sanayinin yeni yıldızı: SONGAR

Milli savunmada gelişme devam ederken, Türk savunma sanayi şirketi Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş. üzerine makineli tüfek monte edilmiş uzaktan kumandalı insansız hava aracı (İHA) geliştirdi

Çirkefliğin böylesi

İstanbul Havalimanı'nda seferini bekleyen bir yolcu, uçağının rötar yapması üzerine özel şirket personeli kadına ağzı alınmayacak sözlerle hakaret etti.

Türkiye, Rusya ve İran'dan ABD'nin Golan kararına sert tepki!
Batı Müslümanlara yönelik nefreti görmezden geliyor!
İlandır
Veliaht Prens'in güç sarhoşluğu ve Suudileri bekleyen tehlike!
Seçimsiz dönemin şifresi: Yatırım
CHP'nin İstanbul algısı YSK kararlarıyla ellerinde patladı!
Üç kat fazla tazminat alabilirsiniz
Bakan Soylu'dan suç duyurusuna ilişkin açıklama
Türkiye'den ABD'nin tehdidine rest!
YSK İstanbul mesaisinde sona yaklaştı
40 yıllık savaşın acısı
Tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor
İskandinav Hava Yolları'nda pilot krizi
Yeni İHA sahalara iniyor
Kuzey Irak'a hava harekatı

İkinci el araç alacaklar dikkat! Yüzde 30 fiyat farkı var

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, internet üzerinden satılan araçlarda galerilere göre yüzde 30'a varan fiyat farkının olduğunu belirterek, galerilerde fiyatların daha ucuz olduğunu söyledi.

Otomotiv devinden kemer sıkma kararı!

Mercedes-Benz'in ana şirketi Alman otomobil üreticisi Daimler AG'nin Mayıs ayında görevine başlayacak olan Yönetim Kurulu Başkanı Ola Kllenius, görevine tasarruf yapmayla başlayacağını duyurdu.

Türkiye'de yılın otomobili Toyota Corolla

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl 4'üncü kez düzenlenen ve tüm aşamalarında büyük heyecan yaşanan “Türkiye'de Yılın Otomobili” yarışmasının birincisi hibrit versiyonu ile birlikte Türkiye'de üretilen Toyota Corolla oldu.

Türkiye'nin ‘İnci'si fabrikasını üçledi

6 kıtada 80'in üzerinde ülkeye akü ihraç eden İnci akü, 100 yıllık bir geçmişe sahip olan GS Yuasa ile yaptığı işbirliğini Manisa OSB'de açtığı üçüncü fabrikasıyla taçlandırdı. Yıllık akü üretim kapasitesini 7 milyon adede çıkaran İnci, yeni fabrikasıyla enerji depolama sektörünün geleceğini tayin ediyor.

Araç sahipleri dikkat! Bakan Kurum yeni sistemi açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Egzoz denetimlerinde seyir halindeki tüm araçlar durdurulması yerine sadece ölçüm yaptırmayanların tespiti uygulaması, pilot olarak Ankara'da gerçekleşecek." dedi.

En Çok Okunan Haberler