Akıllıysa Brisa

Güncelleme: 05.12.2018 13:05

Türkiye lastik sektörünün tartışmasız lideri Brisa, 30 yıldır otomobil kullanıcılarının güvenliği ve tasarrufu için üretiyor. Brisa, 11 milyonluk üretim kapasitesiyle ekonomimize katma değer sağlayan İzmit Fabrikası’ndan sonra Türkiye’nin kalbi olan Aksaray’da açtığı lastik sektörünün ‘ilk akıllı fabrikası’ ile otonom dönemi başlattı.

Fırat İpek

Kalabalık bir basın mensubuyla Brisanın Aksarayda açtığı akıllı fabrikayı görmek için yollara revan olduk. Yine bir ilki başaran Brisa, haklı gururunu yaşadığı ileri teknolojik fabrika ile otonom çağı başlatmış oldu. Bridgestone ve Lassa markalarıyla Türkiye lastik sektörü lideri Brisa, 300 milyon dolar yatırımla Anadolunun kalbinde akıllı kurduğu fabrikayla ülkenin uluslararası rekabette güçlenmesine hizmet ederken; üretim, istihdam ve ihracat alanında yapmakta olduğu hamlelerle de ülke ekonomisine değer sundu.

4.2 MİLYON LASTİK ÜRETECEK

Brisa, Aksaraydaki teknoloji üssünde, yetkin bir iş gücü ile robotik çalışmalar, veri analitiği ve dijitalleşme gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanarak lastikte otonom dönemi başlatıyor. Sektörde ilk olan otomatik lastik transfer sistemleri, akıllı fabrikanın sanal ortamda dijital ikizi ile üretimin eş zamanlı takibi, çevreye duyarlı kapalı sistemler, yeşil bina uygulamaları, artırılmış gerçeklik uygulamaları ve ileri veri analizleri ile Brisa, katma değerli üretimle rekabet gücünü artırıyor. İlk üretimlerin başladığı fabrika tam kapasiteyle 4,2 milyon adet lastik üretimi ve 700 kişilik istihdam sağlayacak şekilde tasarlandı.

HERKESİN KONUŞTUĞUNU BİZ YAPTIK

Sabancı Holdingin Türkiye sanayisinin dönüşümüne öncülük ettiğini vurgulayan Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı ve Brisa Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Alper Yerli ve katma değerli üretimin, ekonomimizin önümüzdeki dönemdeki en önemli kaldıraçlarından biri olduğuna inanıyoruz. Brisanın Aksaraydaki akıllı fabrikası bunun en somut örneklerinden birini oluşturuyor. Aksaray Brisa fabrikası herkesin konuştuğu, ama bizim hayata geçirdiğimiz gerçek bir Endüstri 4.0 uygulamasıdır diye konuştu.

EN SON TEKNOLOJİ İLE DONATTIK

Aksaray Fabrikasının, Brisanın global lastik arenasındaki en iyi oyunculardan biri olması yönünde güçlü bir adım olduğuna değinen Bridgestone Corporation Başkan Yardımcısı ve Brisa Yönetim Kurulu Başkan Vekili Makoto Hashimoto, Aksaraydaki ikinci fabrika, dijitalleşme uygulamalarından IT altyapısına, kaliteden, çevre ve iş güvenliği standartlarına kadar grubumuzun en son teknoloji ile donatılmış fabrikalarından biri. Türkiyede ve global pazarlarda büyüme ivmesini artıracağına inancımız tam ifadesini kullandı.

EN SON TEKNOLOJİ İLE DONATTIK

Türkiyede endüstriye bakışı değiştirecek güçte bir fabrika inşa ettiklerini belirten Brisa CEOsu Cevdet Alemdar, Anadolunun kalbinde Aksarayda yer alan, en yeni üretim teknolojileriyle donatılmış ikinci fabrikamız ile öncü bir teknoloji üssünü ülkemize kazandırmış bulunuyoruz. Brisa için teknoloji ile dijitalleşme, üretimde ve müşterilerimize dokunan tüm süreçlerimizde bir yaşam biçimidir. Fabrikamızın dijital ikizi ile uzaktan teknoloji ile üretimi takip edebiliyor ve 2 dakika içinde herhangi bir soruna müdahale edebiliyoruz dedi.

LASTİĞİN BRİSADAN İSE CESARETLE YOL

Aksaraydaki akıllı fabrikayı gezdikten sonra Kapadokyanın en güzel bölgesi Ihlara Vadisinde Brisanın ürettiği lastiklerin kullanıldığı araçlarla güvenle ve keyifle Off-road yaptık.

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Günün diğer manşetleri

Kağıthane'de çöken binanın yıkılma anı

Filipinler'deki deprem anı amatör kamerada

Jandarmadan 23 Nisan klibi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

Komutan HDP'li Başkan'ın elini havada bıraktı
YSK'dan yerel seçimler için flaş karar!
İlandır
Başkan Erdoğan'dan HDP'ye TBMM'de çok sert tepki!
YSK, KHK itirazını reddetti!
Sri Lanka'daki saldırıları o örgüt üstlendi!
Türk zırhlısı hayat kurtaracak!
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşı'nı yanlış okudu
Toz bulutu geliyor!
Teröristlerin alçak planı bozuldu!
Suriye sınırında 23 Nisan coşkusu!
Başkan Erdoğan'dan 23 Nisan mesajı
Meteoroloji'den 4 ile uyarı!
AK Parti'den seçimler için flaş hamle!
Küresel saldırıya din savaşı kılıfı

İkinci el araç alacaklar dikkat! Yüzde 30 fiyat farkı var

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, internet üzerinden satılan araçlarda galerilere göre yüzde 30'a varan fiyat farkının olduğunu belirterek, galerilerde fiyatların daha ucuz olduğunu söyledi.

Otomotiv devinden kemer sıkma kararı!

Mercedes-Benz'in ana şirketi Alman otomobil üreticisi Daimler AG'nin Mayıs ayında görevine başlayacak olan Yönetim Kurulu Başkanı Ola Kllenius, görevine tasarruf yapmayla başlayacağını duyurdu.

Türkiye'de yılın otomobili Toyota Corolla

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl 4'üncü kez düzenlenen ve tüm aşamalarında büyük heyecan yaşanan “Türkiye'de Yılın Otomobili” yarışmasının birincisi hibrit versiyonu ile birlikte Türkiye'de üretilen Toyota Corolla oldu.

Türkiye'nin ‘İnci'si fabrikasını üçledi

6 kıtada 80'in üzerinde ülkeye akü ihraç eden İnci akü, 100 yıllık bir geçmişe sahip olan GS Yuasa ile yaptığı işbirliğini Manisa OSB'de açtığı üçüncü fabrikasıyla taçlandırdı. Yıllık akü üretim kapasitesini 7 milyon adede çıkaran İnci, yeni fabrikasıyla enerji depolama sektörünün geleceğini tayin ediyor.

Araç sahipleri dikkat! Bakan Kurum yeni sistemi açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Egzoz denetimlerinde seyir halindeki tüm araçlar durdurulması yerine sadece ölçüm yaptırmayanların tespiti uygulaması, pilot olarak Ankara'da gerçekleşecek." dedi.

En Çok Okunan Haberler