Akıllıysa Brisa

Güncelleme: 05.12.2018 13:05

Türkiye lastik sektörünün tartışmasız lideri Brisa, 30 yıldır otomobil kullanıcılarının güvenliği ve tasarrufu için üretiyor. Brisa, 11 milyonluk üretim kapasitesiyle ekonomimize katma değer sağlayan İzmit Fabrikası’ndan sonra Türkiye’nin kalbi olan Aksaray’da açtığı lastik sektörünün ‘ilk akıllı fabrikası’ ile otonom dönemi başlattı.

Fırat İpek

Kalabalık bir basın mensubuyla Brisanın Aksarayda açtığı akıllı fabrikayı görmek için yollara revan olduk. Yine bir ilki başaran Brisa, haklı gururunu yaşadığı ileri teknolojik fabrika ile otonom çağı başlatmış oldu. Bridgestone ve Lassa markalarıyla Türkiye lastik sektörü lideri Brisa, 300 milyon dolar yatırımla Anadolunun kalbinde akıllı kurduğu fabrikayla ülkenin uluslararası rekabette güçlenmesine hizmet ederken; üretim, istihdam ve ihracat alanında yapmakta olduğu hamlelerle de ülke ekonomisine değer sundu.

4.2 MİLYON LASTİK ÜRETECEK

Brisa, Aksaraydaki teknoloji üssünde, yetkin bir iş gücü ile robotik çalışmalar, veri analitiği ve dijitalleşme gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanarak lastikte otonom dönemi başlatıyor. Sektörde ilk olan otomatik lastik transfer sistemleri, akıllı fabrikanın sanal ortamda dijital ikizi ile üretimin eş zamanlı takibi, çevreye duyarlı kapalı sistemler, yeşil bina uygulamaları, artırılmış gerçeklik uygulamaları ve ileri veri analizleri ile Brisa, katma değerli üretimle rekabet gücünü artırıyor. İlk üretimlerin başladığı fabrika tam kapasiteyle 4,2 milyon adet lastik üretimi ve 700 kişilik istihdam sağlayacak şekilde tasarlandı.

HERKESİN KONUŞTUĞUNU BİZ YAPTIK

Sabancı Holdingin Türkiye sanayisinin dönüşümüne öncülük ettiğini vurgulayan Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı ve Brisa Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Alper Yerli ve katma değerli üretimin, ekonomimizin önümüzdeki dönemdeki en önemli kaldıraçlarından biri olduğuna inanıyoruz. Brisanın Aksaraydaki akıllı fabrikası bunun en somut örneklerinden birini oluşturuyor. Aksaray Brisa fabrikası herkesin konuştuğu, ama bizim hayata geçirdiğimiz gerçek bir Endüstri 4.0 uygulamasıdır diye konuştu.

EN SON TEKNOLOJİ İLE DONATTIK

Aksaray Fabrikasının, Brisanın global lastik arenasındaki en iyi oyunculardan biri olması yönünde güçlü bir adım olduğuna değinen Bridgestone Corporation Başkan Yardımcısı ve Brisa Yönetim Kurulu Başkan Vekili Makoto Hashimoto, Aksaraydaki ikinci fabrika, dijitalleşme uygulamalarından IT altyapısına, kaliteden, çevre ve iş güvenliği standartlarına kadar grubumuzun en son teknoloji ile donatılmış fabrikalarından biri. Türkiyede ve global pazarlarda büyüme ivmesini artıracağına inancımız tam ifadesini kullandı.

EN SON TEKNOLOJİ İLE DONATTIK

Türkiyede endüstriye bakışı değiştirecek güçte bir fabrika inşa ettiklerini belirten Brisa CEOsu Cevdet Alemdar, Anadolunun kalbinde Aksarayda yer alan, en yeni üretim teknolojileriyle donatılmış ikinci fabrikamız ile öncü bir teknoloji üssünü ülkemize kazandırmış bulunuyoruz. Brisa için teknoloji ile dijitalleşme, üretimde ve müşterilerimize dokunan tüm süreçlerimizde bir yaşam biçimidir. Fabrikamızın dijital ikizi ile uzaktan teknoloji ile üretimi takip edebiliyor ve 2 dakika içinde herhangi bir soruna müdahale edebiliyoruz dedi.

LASTİĞİN BRİSADAN İSE CESARETLE YOL

Aksaraydaki akıllı fabrikayı gezdikten sonra Kapadokyanın en güzel bölgesi Ihlara Vadisinde Brisanın ürettiği lastiklerin kullanıldığı araçlarla güvenle ve keyifle Off-road yaptık.

Foto Galeri

SU-57'mi F-35 mi? Hangisi daha iyi?

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

Günün diğer manşetleri

Karma Eğitim: Pedagojik mi ideolojik mi?
Kıbrıs'ı kim sattı?
Meteoroloji'den o gün için İstanbul'a sağanak uyarısı
Bakan Soylu: Gençlere huzurlu bir ülke bırakmak istiyoruz
İdlib'de hava saldırısı: 9 sivil hayatını kaybetti
İran: ABD ve yabancı ülke casuslarını gözaltına aldık
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Kıta sahanlığımızda arama faaliyetlerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz
Suriye sınırına askeri sevkiyat
Devlet Bahçeli'den Pentagon'un F-35 kararına sert tepki
Darbeci yarbayın yalanlarını ortaya çıkaran ses kayıtları
Yaralanan terörist kendini 'Zap Suyu'na attı
Türkiye'nin yeni gururu araziye çıktı!
Şırnak'ta göçü önleyen yatırım
1.9 milyar lira katkı geliyor!
Kuvvetli yağış geliyor!

Video

Sincapları uzaklaştırmak için bulduğu yola bakın

Boğayı kızdırdı sonu kötü oldu!

Darbeci Sisi hükümetine tarihi tavır!

Dünyanın konuştuğu operasyon: İran...

İstanbul'da korkutan yangın! Denize atladılar

Benzer Konular

 • 1

  Benzine indirim geldi!

 • 2

  Brezilya'da sahte lüks araç üreten fabrikaya kilit

 • 3

  2019 yılında ödenecek MTV tutarları belli oldu

 • 4

  İDO'dan yolculara özel uygulama!

 • 5

  Motorin fiyatına indirim geldi!