Araçların geleceği ‘güneş enerjisi’

Güncelleme: 13.05.2019 16:06

Otomotiv sektörü teknolojinin gelişmesiyle her geçen daha da gelişerek inanılmaz bir dönüşüm yaşıyor. 2030 yılında dünyadaki araçların yüzde 25’ini elektrikli araçların oluşturulması öngörülse de  teknolojideki ilerleyişimiz güneş enerjisini araçların temel enerji kaynağı yapacak.

FIRAT İPEK

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren sektörlerin başında gelen otomotiv sanayi, ilerleyen teknoloji doğrultusunda inanılmaz gelişti. Benzin ve dizel yakıtlarla çalışan otomobillerin geride kalacağı öngörülen bir geleceğe doğru hızla ilerliyoruz. Dünyanın önde gelen otomotiv markaları yatırım ve üretim stratejilerini geleceğin teknolojisine göre belirliyor.

TABİİ VE KOLAY ULAŞILABİLİR

Nitekim şu an sayıları az da olsa hibrit ve yüzde 100 elektrikli araçları yollarda görmek mümkün. Ve 2030 yılında dünyadaki otomobillerin yüzde 25’inin tamamen elektrikli olacağı belirtiliyor. Aynı zamanda markalar mühendislerini yenilebilir enerji konusunda da çalıştırıyor. Bu enerji kaynaklarından en tabii olanı ve en kolay ulaşılabiliri hiç şüphesiz ‘güneş enerjisi.’

Otomotiv markalarının güneş enerjini araçlarda uygulama konusunda şu anda ciddi bir çalışması olmasa da yakın gelecekte ucuz ve verimli olan bu enerji kaynağının yaygınlaştığını göreceksiniz. Düşünün ki; Türkiye sadece evlerde su ısıtma amaçlı güneş enerjisi kullanılması yaklaşık 600 milyon dolarlık petrol ithalatını engelliyor. Otomobillerin güneş enerjisiyle çalıştığını düşünürsek, çevreye ve ekonomiye olan katkısı tartışmasız büyük olacak.

Güneş enerjisinin araçlarda kullanılmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan otonom araçlar ve yapay zeka sistemleri uzmanı Seval Öz, “Bugüne kadar güneşten yeteri kadar enerji üretemediğimiz için bunu araç teknolojilerinde etkin bir biçimde kullanamadık. Fakat teknoloji günden güne gelişiyor. Bugün mümkün değil ama güneş enerjisi, yenilenebilir enerji gelecekte araçlar için temel enerji kaynağı haline gelecek. Belki otoban yüzeyleri bir tür güneş enerjisi emici panel olarak yoğun biçimde kullanılacak ve araçlara tekerlekleri üzerinden enerji aktarımı yapılabilecek. İnanıyorum ki gelişen teknoloji bize çok farklı alternatifler sunacaktır. Bir yerlerde dünyayı değiştirmeye hazırlanan mühendisler var ve bu gerçekten dünya için oldukça sevindirici" dedi.

Hadi bankalar sizi görelim

Otomotiv devi 3,4 milyon aracı geri çağırdı

Sahte trafik cezasına dikkat!

Akıllı araçlar bizi dinliyor mu?
Kurban Bayramı tatilinde trafik kazaları 50 can aldı

Trafik sigortasında yeni dönem başladı

Emniyetten 81 ilde radarla hız denetimi

İstanbul'da bazı yollar 30 gün kapalı kalacak