Bir Kona’ya bir de Van’a

Güncelleme: 04.05.2019 13:19

1.6 litrelik dizel motorlu Kona’nın İstanbul’da başlayıp 40 gün sürecek olan Türkiye turunun Ağrı-Van ayağına dahil oldum. Etkileyici tasarımı, gözalıcı renk seçenekleri, performansı ve fiyatıyla sınıfının en iddialı modeli olan Kona’yla yaptığım 300 km yolu Van’da noktaladım. Turistik geziye dönen bu etkinlikte “Bir Kona’ya bir de Van’a doyamadım”

FIRAT İPEK / AĞRI-VAN

Geçtiğimiz yıl benzinli motor seçeneğiyle otomobil tutkunlarının beğenisine sunulan Hyundai Kona, geçtiğimiz haftalarda heyecanla beklenen 1.6  litrelik dizel motoru, 7 ileri DCT şanzımanı ve 136 beygir gücüyle tekrar görücüye çıktı. Tüm Türkiye’yi Kona ile buluşturmak isteyen Hyundai yöneticileri, dahice bir fikirle ‘KonAtolia’ adını verdiği 40 günde 40 şehir ve 7.000 km mottosuyla çıkılan Türkiye turunun Ağrı-Van ayağına 2 otomotiv gazetecisiyle birlikte ben de katıldım.

Tabiatın sesine kulak verdim

Ağrı’da direksiyonuna geçtiğimiz Kona’larla Anadolu’nun eşsiz güzellikleri, karla kaplı dağlarını seyrederek ve cigerlerimizi açan kendine has kokusunu içimize çeke çeke ilk olarak Van Erciş’in yolunu tuttuk. Benzinli motor edasıyla sessizce çalışan yeni 1.6 dizel motorlu Kona ile seyahat ederken sadece tabiatın sesine kulak verdim.

Vücudunuzu saran koltuğu, virajlı ve taşlı yollarda gösterdiği performansı, sadeliğin zarafetle buluştuğu ön konsolu, üstün manevra kabiliyeti, avuçlarınızla bütünleşen direksiyon simidi ve kulaklarınızın pasını silen müzik sistemiyle ‘hayatı özgürce yaşatığımız’ Kona ile Erciş’in merkezine girdiğimizde meraklı gözler arasında, mutlaka yiyin dedikleri kurufasülyeci Ali Usta’nın mekanına girdik. Herkesin damak tadına uyan kuru fasülyelerimizi yedikten sonra Van merkeze doğru tekrar yola koyulduk.

Yakıttan tasarruf edeceksiniz

Yaklaşık 300 km yol yaptığımız Kona, sınıfındaki rakiplerine göre geniş iç hacmi, 361 litrelik bagajıyla ailelerinde ilk tercih edeceği model olacak gibi gözüküyor. Eco, comfort ve sport mod seçeneğiyle hem şehir içinde hem de uzun yolda yakıttan tasarruf ettirecek Kona’yı 4 litreye kadar düşürebilirsiniz. Yol boyunca sport modda kullanmama rağmen Kona, ortalama 5.9 litre yakıt harcadı.

137.500 Tl’den başlayan fiyat avantajıyla da rakiplerine fark atacak gibi duran Kona ile yaptığımız sürüş deneyimini anlatmak için Van’daki Hyundai bayiinde düzenlenen etkinlikte müşterilerin karşısına çıktık. Katılımın hayli yüksek olduğu etkinlikte müşteriler Kona’ya oldukça ilgi gösterdi. Açıkca söylemem gerekirse tasarımı, renk seçenekleri, performansı, sürüş keyfi, güvenliği, konforu ve yakıt tasarrufunu düşününce sınıfına ve fiyatına göre ziyadesiyle iyi bir araç. Fakat beklenti de olduğum tek eksiği bagajı açtıktan sonra tek dokunuşla kapanmasını sağlayan düğme.

Bizleri Anadolu gibi samimi bir şekilde ağırlayan Hyundai ekibine, Van Hyundai bayine ve Hyundai müşterilerine ve Van’lılara teşekkür ederiz.

 

Hadi bankalar sizi görelim

Otomotiv devi 3,4 milyon aracı geri çağırdı

Sahte trafik cezasına dikkat!

Akıllı araçlar bizi dinliyor mu?
Kurban Bayramı tatilinde trafik kazaları 50 can aldı

Trafik sigortasında yeni dönem başladı

Emniyetten 81 ilde radarla hız denetimi

İstanbul'da bazı yollar 30 gün kapalı kalacak