Bu hamle araç satışlarını artırır

Güncelleme: 01.10.2019 14:21

Merkez Bankasının faiz oranlarını 325 baz puan düşünmesinden sonra gözler bankalara çevrilmişti. Bunun üzerine 3 kamu bankası Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Türkiye’de üretilen binek ve ticari taşıtlar için kredi faiz oranlarını yüzde 0,49 ve 0,69 aralığına düşürdü. Yerli üretimi desteklemek için yapılan bu hamleye Fiat, Honda, Hyundai ve Renault dahil olurken Toyota bu faiz indiriminin dışında kaldı.

İki hafta önce Merkez Bankası faiz indirimine gitti. Bu gelişme otomotiv şirketlerinin ve otomobil tutkunlarının dikkatini bankalara çevirdi. Araçların yaklaşık yüzde 60’ının kredi ile satıldığı gerçeği bankaların, Merkez Bankası’nın faiz indiriminin taşıt kredi oranlarına yansıtması beklentisini ortaya çıkardı. Biz de sektör temsilcilerinin de görüşlerine yer verdiğimiz ‘Hadi bankalar sizi görelim’ başlıklı haberimizle bankalara çağrıda bulunduk.

Hükümet yine mevzuya el attı ve beklenen indirim haberi geçtiğimiz günlerde geldi. 3 kamu bankası yerli üretimi desteklemek adına Türkiye’de üretim yapan otomotiv markalarıyla iş birliği gerçekleştirdi. Bu anlaşmaya göre maliyetin bir kısmını markalar, bir kısmını da bankalar karşılayacak.

Toyota anlaşmaya dahil olmadı

Bu anlaşma çerçevesinde Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank binek ve ticari taşıtlar için kredi faizini aylık yüzde 0,49 ve 0,69 aralığına düşürdü. Binekte Toyota hariç Fiat, Honda, Hyundai, Renault ile ticaride Fiat, Ford, Isuzu, Karsan ve Temsa’yla yapılan iş birliği kapsamında Otomotivde Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi Paketleri hazırlandı. Hazırlanan paketler doğrultusunda, fiyatı 50 bin ila 120 bin arasında bulunan sıfır kilometre binek araçlarda 18-36 ay vade için aylık faiz oranı yüzde 0,49-0,69 bandında uygulanacak. Fiyatı 72 bin ila 120 bin arasında değişen sıfır kilometre ticari araçlarda ise 30-60 ay vadeli kredi; aylık yüzde 0,49-0,69 faiz oranı ile kullanılabilecek. Kampanya, 1 Ekim-31 Aralık döneminde geçerli olacak.

Murat Berkel: Satışlarla birlikte üretim de artacak

Faiz indirimi ile ilgili konuşan Hyundai Assan Genel Müdür Yardımcısı Murat Berkel, “Faizlerde son dönemlerde yaşanan düşüş trendinin otomotiv satışları üstünde olumlu etkisi olduğunu gözlemliyorduk. Müşterinin menfaatine yönelik yapılan bu faiz indirimi, sıfır araçlar kadar ikinci el piyasasının da hareketlenmesini beraberinde getirecektir. Ayrıca yerli araçlar için yapılan bu uygulama, sanayimizin de ilerlemesi için oldukça önemli çünkü satışların artması, iç pazar için yapılan üretimin de artmasını sağlayacaktır” ifadesini kullandı.

Berk Çağdaş: Pazar 450 bini görecek

Üç kamu bankasının taşıt kredi faizini düşürmesi adımının sektör açısından çok önemli olduğunu belirten Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, “1 Ekim’de başlayacak ve yıl sonuna kadar sürecek bu kampanya, tüketiciye ödeme kolaylığı sunması açısından çok büyük önem arz ediyor" dedi. Çağdaş, “Türkiye’de satılan her 100 otomobilin asgari 60’ı krediyle satılıyor. Bu yüzden kredi faizlerinin tüketicinin finanse edebileceği aylık ödeme seviyesine gelmesi memnuniyet verici bir gelişme. Bu gelişme pazarı 450 bin seviyesine taşıyacak" diye konuştu.

Haydar Yenigün: Firmalara mali yük getirecek ama...

Kamu bankalarının otomotiv sektöründe yerli üretime özel kredi faiz oranları sağlamasıyla ilgili görüşlerini bildiren Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Kredi faizlerinin düşmesi otomotiv pazarında ciddi bir hareketlilik sağlayacak. Tabi bu uygulamada maliyetin bir kısmını bankalar bir kısmını da şirketler karşılayacak. Bu durum küçülen iç pazarda, düşük faizli kredi beklentisi nedeniyle bir hareketlilik sağlayacaktır. Ancak beraberinde, zaten kârsız satış yapan firmalara ilave malî yük de getirecektir. dedi.

 

5 otomotiv devine soruşturma

Volvo, 2 milyon 100 bin aracını geri çağırdı

Kovid-19 salgını 2021 Cenevre Otomobil Fuarı'nı da iptal ettirdi

Masrafı kim karşılayacak?

Yerli otomobil bir kez daha tescillendi

Yılın otomobili Bursalı Clio

Kanserin 3 kesin belirtisi
Üç malzemeli hindistan cevizli kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'da El Kahhaar zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(02.07.2020)
Dolar ne kadar? 02.07.2020
Nazardan korunmak için okunacak sureler
Yüzdeki pütürler neden olur, nasıl geçer?
20′lik diş ağrısına ne iyi gelir?
Borçlardan kurtulmak için okunacak dua ve sureler
Fussilet suresi, Fussilet suresinin okunuşu ve anlamı
Ankebut suresinin nüzul sebebi...
Ankebut suresinin faziletleri ve faydaları
Ankebut suresinin okunuşu nasıldır?
Göz kanserini belirtileri nelerdir?
Elmalı turta kurabiye nasıl yapılır?