HGS-OGS birleştirilsin!

Güncelleme: 05.12.2018 17:33

Vatandaşlar, köprü ve otoyol geçişlerinde HGS ve OGS ayrımına son verilmesini istiyor. Zaman zaman HGS karlı olmasına rağmen yoğunluk sebebiyle OGS gişesinden geçiş yapanlara ceza geliyor.

SÜLEYMAN KARAKULLUK-İSTANBUL

KÖPRÜ ve otoyollarda Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) zaman zaman sıkıntılara sebep oluyor. Bazı zamanlarda yoğunluk sebebiyle HGS kartı olmasına rağmen OGS’den, OGS kartı olmasına rağmen HGS’den geçiş yapanlara KAÇAK GEÇİŞ cezası geliyor. Üstelik bu ceza ödenmesi gereken miktarın 11 katı kadar olabiliyor.

İki kart birleşmeli

Vatandaşlar, yılar önce OGS ve HGS kartlarının avantajları olduğunu ancak zaman içinde bu avantajın kalmadığını belirterek, hükümetten, OGS ve HGS kartlarının birleştirilmesini istiyor. Zira, kaçak geçiş yapmadığı halde, sırf HGS yerine OGS’den veya OGS yerine HGS’den geçtiği için büyük oranda cezaları ödemek zorunda kalan vatandaşlar, “İkisi de aynı geçişi sağlıyor. İkisinin de birbirine bir üstünlüğü veya avantajı kalmadı. Artık hükümet bu 2 ayrı geçiş sistemini birleştirmeli” isteğinde bulunuyor.

Yoktan yere ceza

İster OGS kullanıcısı olun ister HGS kullanıcısı olun, yanlış gişeden geçince HGS cezası veya OGS cezası ödeniyor. Zira yanlış gişeden geçmek kaçak geçiş olarak sayılıyor ve plakaya geçiş ücretinin 11 katı ceza yazılıyor. Eğer ceza ödemek istemiyorsanız yeni bir  HGS/OGS üyeliği satın almalısınız.

Cezadan kurtulma yolu

Eğer HGS kullanıyorsanız ve yanlışlıkla OGSden geçtiyseniz yeni bir OGS kartı alarak ceza ödemekten kurtulabilirsiniz. Bunun aynısını tersi durum için de geçerli. Tabi ki bunu yanlış geçiş yaptığınız günden itibaren 15 gün içinde yapmalısınız. Eğer 15 gün içinde yapmazsanız ceza ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Peki ne kadar?

Otomatik geçiş sistemi olarak adlandırılan OGS, başta PTT olmak üzere birçok anlaşmalı bankadan temin edilebiliyor. OGS ücretleri bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor. Bu fiyat 40-60 TL arasında değişiyor. HGS de PTT ve bankalardan alınabiliyor.  HGS etiketinin ücreti 5 lira iken HGS kartının ücreti ise 15 lira. Her iki karta da para yatırarak dolum yaptırılıyor.

Sonuç olarak eğer günlük olarak köprü geçişi yapıyorsanız, OGS yüzde 20'lik indirim avantaj sağlıyor. Şayet köprüleri daha az kullanıyorsanız HGS hem daha ekonomik hem de kolay bir yöntem.

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Günün diğer manşetleri

Kağıthane'de çöken binanın yıkılma anı

Filipinler'deki deprem anı amatör kamerada

Jandarmadan 23 Nisan klibi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

Komutan HDP'li Başkan'ın elini havada bıraktı
YSK'dan yerel seçimler için flaş karar!
İlandır
Başkan Erdoğan'dan HDP'ye TBMM'de çok sert tepki!
YSK, KHK itirazını reddetti!
Sri Lanka'daki saldırıları o örgüt üstlendi!
Türk zırhlısı hayat kurtaracak!
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşı'nı yanlış okudu
Toz bulutu geliyor!
Teröristlerin alçak planı bozuldu!
Suriye sınırında 23 Nisan coşkusu!
Başkan Erdoğan'dan 23 Nisan mesajı
Meteoroloji'den 4 ile uyarı!
AK Parti'den seçimler için flaş hamle!
Küresel saldırıya din savaşı kılıfı

İkinci el araç alacaklar dikkat! Yüzde 30 fiyat farkı var

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, internet üzerinden satılan araçlarda galerilere göre yüzde 30'a varan fiyat farkının olduğunu belirterek, galerilerde fiyatların daha ucuz olduğunu söyledi.

Otomotiv devinden kemer sıkma kararı!

Mercedes-Benz'in ana şirketi Alman otomobil üreticisi Daimler AG'nin Mayıs ayında görevine başlayacak olan Yönetim Kurulu Başkanı Ola Kllenius, görevine tasarruf yapmayla başlayacağını duyurdu.

Türkiye'de yılın otomobili Toyota Corolla

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl 4'üncü kez düzenlenen ve tüm aşamalarında büyük heyecan yaşanan “Türkiye'de Yılın Otomobili” yarışmasının birincisi hibrit versiyonu ile birlikte Türkiye'de üretilen Toyota Corolla oldu.

Türkiye'nin ‘İnci'si fabrikasını üçledi

6 kıtada 80'in üzerinde ülkeye akü ihraç eden İnci akü, 100 yıllık bir geçmişe sahip olan GS Yuasa ile yaptığı işbirliğini Manisa OSB'de açtığı üçüncü fabrikasıyla taçlandırdı. Yıllık akü üretim kapasitesini 7 milyon adede çıkaran İnci, yeni fabrikasıyla enerji depolama sektörünün geleceğini tayin ediyor.

Araç sahipleri dikkat! Bakan Kurum yeni sistemi açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Egzoz denetimlerinde seyir halindeki tüm araçlar durdurulması yerine sadece ölçüm yaptırmayanların tespiti uygulaması, pilot olarak Ankara'da gerçekleşecek." dedi.

En Çok Okunan Haberler