HGS-OGS birleştirilsin!

Güncelleme: 05.12.2018 17:33

Vatandaşlar, köprü ve otoyol geçişlerinde HGS ve OGS ayrımına son verilmesini istiyor. Zaman zaman HGS karlı olmasına rağmen yoğunluk sebebiyle OGS gişesinden geçiş yapanlara ceza geliyor.

SÜLEYMAN KARAKULLUK-İSTANBUL

KÖPRÜ ve otoyollarda Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) zaman zaman sıkıntılara sebep oluyor. Bazı zamanlarda yoğunluk sebebiyle HGS kartı olmasına rağmen OGS’den, OGS kartı olmasına rağmen HGS’den geçiş yapanlara KAÇAK GEÇİŞ cezası geliyor. Üstelik bu ceza ödenmesi gereken miktarın 11 katı kadar olabiliyor.

İki kart birleşmeli

Vatandaşlar, yılar önce OGS ve HGS kartlarının avantajları olduğunu ancak zaman içinde bu avantajın kalmadığını belirterek, hükümetten, OGS ve HGS kartlarının birleştirilmesini istiyor. Zira, kaçak geçiş yapmadığı halde, sırf HGS yerine OGS’den veya OGS yerine HGS’den geçtiği için büyük oranda cezaları ödemek zorunda kalan vatandaşlar, “İkisi de aynı geçişi sağlıyor. İkisinin de birbirine bir üstünlüğü veya avantajı kalmadı. Artık hükümet bu 2 ayrı geçiş sistemini birleştirmeli” isteğinde bulunuyor.

Yoktan yere ceza

İster OGS kullanıcısı olun ister HGS kullanıcısı olun, yanlış gişeden geçince HGS cezası veya OGS cezası ödeniyor. Zira yanlış gişeden geçmek kaçak geçiş olarak sayılıyor ve plakaya geçiş ücretinin 11 katı ceza yazılıyor. Eğer ceza ödemek istemiyorsanız yeni bir  HGS/OGS üyeliği satın almalısınız.

Cezadan kurtulma yolu

Eğer HGS kullanıyorsanız ve yanlışlıkla OGSden geçtiyseniz yeni bir OGS kartı alarak ceza ödemekten kurtulabilirsiniz. Bunun aynısını tersi durum için de geçerli. Tabi ki bunu yanlış geçiş yaptığınız günden itibaren 15 gün içinde yapmalısınız. Eğer 15 gün içinde yapmazsanız ceza ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Peki ne kadar?

Otomatik geçiş sistemi olarak adlandırılan OGS, başta PTT olmak üzere birçok anlaşmalı bankadan temin edilebiliyor. OGS ücretleri bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor. Bu fiyat 40-60 TL arasında değişiyor. HGS de PTT ve bankalardan alınabiliyor.  HGS etiketinin ücreti 5 lira iken HGS kartının ücreti ise 15 lira. Her iki karta da para yatırarak dolum yaptırılıyor.

Sonuç olarak eğer günlük olarak köprü geçişi yapıyorsanız, OGS yüzde 20'lik indirim avantaj sağlıyor. Şayet köprüleri daha az kullanıyorsanız HGS hem daha ekonomik hem de kolay bir yöntem.

İkiyüzlülüğe 'Fransız' kalamıyoruz! Zulümde 4'üncü hafta..
Kapadokya'da masalları aratmayan kış görüntüsü
Plastik atıklar su altı yaşamını tehdit ediyor!
ABD 'Sarı kirpikli cani' kadını konuşuyor!
AK Parti'de 14 isim daha belli oldu!

Günün diğer manşetleri

Çanakkale'de korkunç kaza!

Çanakkale'nin Biga ilçesinde, işçileri taşıyan minibüs ile tırın çarpışması sonucu 4 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

Karın keyfini çıkaran köpek

Kastamonu ormanlarında ‘beyaz örtü'nün görsel şöleni

Yüz ölçümünün yüzde 67'si ormanlarla kaplı Kastamonu'da, kar yağışının ardından beyaza bürünen doğa büyüledi.

Hürjet'te ‘kuvvetli' adımlar

Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı Projesi kapsamında Hürjet'in dış geometrisi donduruldu, sistem yerleşim çalışmaları devam ediyor.

Düşmeseydi...

Bazen düştüğünü sanırsın, oysaki o düşüşle sana yeni bir hayat bahşedilmiştir.

Ermenistan'dan Türkiye'yi şaşırtan çıkış
Brexit oylaması ertelendi
15 Temmuz davasında şoke eden ifadeler
Soğuk hava etkisini gösterecek!
Bahçeli noktayı koydu!
Aralık ayı beklentisi belli oldu
İşte ülkemizdeki Suriyeli sayısı
Başkan Erdoğan resti çekti!
Ekonomide çarklar dönüyor
Hedef 170 milyar dolar!
1 haftalık bilanço açıklandı
Resmen tehlike saçıyor!
Kendi rızasıyla evlenenleri ayırmak reva mıdır?
Dünya ATAK için sıraya girdi!
1500 kişi alınacak
Nissan Qashqai peynir ekmek gibi satılıyor
HGS-OGS birleştirilsin!
Akıllıysa Brisa

En Çok Okunan Haberler