HGS-OGS birleştirilsin!

Güncelleme: 05.12.2018 17:33

Vatandaşlar, köprü ve otoyol geçişlerinde HGS ve OGS ayrımına son verilmesini istiyor. Zaman zaman HGS karlı olmasına rağmen yoğunluk sebebiyle OGS gişesinden geçiş yapanlara ceza geliyor.

SÜLEYMAN KARAKULLUK-İSTANBUL

KÖPRÜ ve otoyollarda Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) zaman zaman sıkıntılara sebep oluyor. Bazı zamanlarda yoğunluk sebebiyle HGS kartı olmasına rağmen OGS’den, OGS kartı olmasına rağmen HGS’den geçiş yapanlara KAÇAK GEÇİŞ cezası geliyor. Üstelik bu ceza ödenmesi gereken miktarın 11 katı kadar olabiliyor.

İki kart birleşmeli

Vatandaşlar, yılar önce OGS ve HGS kartlarının avantajları olduğunu ancak zaman içinde bu avantajın kalmadığını belirterek, hükümetten, OGS ve HGS kartlarının birleştirilmesini istiyor. Zira, kaçak geçiş yapmadığı halde, sırf HGS yerine OGS’den veya OGS yerine HGS’den geçtiği için büyük oranda cezaları ödemek zorunda kalan vatandaşlar, “İkisi de aynı geçişi sağlıyor. İkisinin de birbirine bir üstünlüğü veya avantajı kalmadı. Artık hükümet bu 2 ayrı geçiş sistemini birleştirmeli” isteğinde bulunuyor.

Yoktan yere ceza

İster OGS kullanıcısı olun ister HGS kullanıcısı olun, yanlış gişeden geçince HGS cezası veya OGS cezası ödeniyor. Zira yanlış gişeden geçmek kaçak geçiş olarak sayılıyor ve plakaya geçiş ücretinin 11 katı ceza yazılıyor. Eğer ceza ödemek istemiyorsanız yeni bir  HGS/OGS üyeliği satın almalısınız.

Cezadan kurtulma yolu

Eğer HGS kullanıyorsanız ve yanlışlıkla OGSden geçtiyseniz yeni bir OGS kartı alarak ceza ödemekten kurtulabilirsiniz. Bunun aynısını tersi durum için de geçerli. Tabi ki bunu yanlış geçiş yaptığınız günden itibaren 15 gün içinde yapmalısınız. Eğer 15 gün içinde yapmazsanız ceza ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Peki ne kadar?

Otomatik geçiş sistemi olarak adlandırılan OGS, başta PTT olmak üzere birçok anlaşmalı bankadan temin edilebiliyor. OGS ücretleri bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor. Bu fiyat 40-60 TL arasında değişiyor. HGS de PTT ve bankalardan alınabiliyor.  HGS etiketinin ücreti 5 lira iken HGS kartının ücreti ise 15 lira. Her iki karta da para yatırarak dolum yaptırılıyor.

Sonuç olarak eğer günlük olarak köprü geçişi yapıyorsanız, OGS yüzde 20'lik indirim avantaj sağlıyor. Şayet köprüleri daha az kullanıyorsanız HGS hem daha ekonomik hem de kolay bir yöntem.

Kars'ta nefes kesen tatbikat
Konya'da korkutan görüntü
İstanbul'da yoğun sis
'Süper ay' hayran bıraktı
İnsanlar tarafından terk edilen 6 şehir

Günün diğer manşetleri

Harika bir sunum! Son 18 yılda markaların değeri

İşte yeni nesil atak helikopteri

Yeni nesil ATAK helikopteri ATAK 2 tanıtıldı.

'Çöp topladığını' iddia ettiği kadın, Kılıçdaroğlu'ndan şikayetçi oldu

'Çöp topladığını' iddia ettiği kadın, Kılıçdaroğlu'ndan şikayetçi oldu

Deprem anında imam namaza ara vermedi!

Endonezya'nın turistik Bali Adası'nın yaklaşık 40 kilometre doğusunda bulunan bölgede meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremde, cemaate namaz kıldırmakta olan bir imamın, deprem esnasında ara vermeyerek namazı tamamladığı görüldü.

Hindistan'da Pakistanlı öğrencilere uygulanan şiddet

FETÖ'cüler Gazi hakkında dava açtı!
Kredilerde vade 36 aydan 60 aya çıkacak
Plastik poşet kullanımı yüzde 70 azaldı
Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
Aksa'da 16 yıldan bu yana bir ilk!
UEFA Avrupa Ligi son 16 kuraları çekildi!
Kandil partisi şaşırtmadı! Sabıkalılarla seçime girecek...
Yerli otomobil o ilde üretilecek!
Başkan Erdoğan Muğla'dan müjdeyi verdi!
Huzur ve barışı bozmak isteyenlerin korkulu rüyası: Mehmetçik!
CHP'den umudunu kesen DSP'ye koşuyor!
Dünyayı korkutan deprem! 7.7 ile sarsıldı
Meteoroloji'den soğuk ve yağışlı hava uyarısı!
Binali Yıldırım 'Harbiye' projesini açıkladı!
CHP eskiden ne ise şimdi de o!

En Çok Okunan Haberler