Türkiye, elektrikli araç pazarının yükselen değeri

Güncelleme: 17.12.2018 16:00

Türkiye, enerjide dışa bağımlılığını büyük oranda azaltmaya yönelik politikalara 2019’da hız verecek. Ve yüzde yüz elektrikli yerli ve milli otomobil üretimiyle geleceğe yatırım yapan Türkiye, elektrikli araç pazarının yükselen değeri olacak. Nitekim Türkiye’nin gücünü gören Nissan, dünyanın en çok satan elektrikli otomobili LEAF’i yakın zamanda Türkiye’de satışa çıkaracak.

FIRAT İPEK

Dünya otomotiv sektörü hızla elektrikli ve otonom araçlara doğru evrilirken, ülkelerde altyapılarını geleceğe hazırlamaya başladı. Yüzde yüz elektrikli, yerli ve milli araçla otomotiv pazarında yerini almaya hazırlanan Türkiye, 2019da gerek enerji politikalara gerekse elektrikli ve otonom araçlara uygun altyapı çalışmalarına hız verecek. Türk milletinin  sabırsızlıkla yaygınlaşmasını beklediği elektrikli ve otonom araçlar, Türkiye otomotiv pazarını cazip hale getiriyor. 

Sektörün geleceği

Türkiyedeki bu enerji yatırımlarını, altyapı çalışmarını ve Türk otomobil tutkunlarının heyecanını bilen Japon otomobil üreticisi Nissan, dünyanın en çok satan elektrikli otomobili LEAFı yakın zamanda Türkiye pazarına sokmaya hazırlanıyor. Otomotiv sektörünün güncel dinamikleri, geleceği ve yerli otomobilin konuşulduğu İstanbul Ekonomi Zirvesinin Otomotiv ve Mobilite Çözümleri panelinde konuşan Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, geleceğin otomotiv teknolojileri ve Nissanın mobilite çözümlerini anlattı.

10 araçtan 3ü elektrikli olacak

Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, Nissanın elektrikli araçlar, otonom sürüş ve mobilite çözümleriyle dünyanın öncü otomotiv markası olduğuna değinerek Önümüzdeki 10 yılda, son 15 yılda gördüğümüzden çok daha büyük değişimler, göreceğiz. Bu değişim baş döndürücü bir hızda olacak ve çok çabuk hayatımıza girecek. Çok değil, 2030 yılına geldiğimizde her 10 araçtan 3ü elektrikli, her 4 araçtan biri ise otonom sürüş özelliğine sahip olacak. 2025 yılına geldiğimizdeyse dünyada internet bağlantısı olmayan araç kalmayacak dedi.

Nissan LEAF Türkiyeye gelecek

Sinan Özkök, Türkiyede elektrikli araç pazarı rakamsal olarak şu anda çok düşük seviyelerde fakat Türk tüketicisinin bu alana ciddi bir yönelimi var. Her yıl bu elektrikli satış adedinin arttığını görüyoruz. Gerekli altyapı konusunda çalışmaların tamamlanmasıyla bu pazar Türkiyede hızla büyüyecek. Bizim çok dinamik ve değişime açık bir nüfusumuz var. Bu kitle elektrikli otomobile ve geleceğin otomobil teknolojilerine çok hızlı uyum gösterecek diye konuştu. Biz Nissan olarak Türkiyenin elektrikli araçlar konusundaki çalışmalarını destekliyoruz ve üzerimize düşeni yapmaya hazırız diyen Özkük Bu alandaki öncü rolümüzü gerek deneyimlerimizle gerekse ürünlerimizle Türkiyeye taşımayı arzuluyoruz. Yakın zamanda otonom sürüş özellikleriyle dikkat çeken, Dünyanın en çok satan elektrikli modeli LEAFi Türkiyeye getirmeyi hedefliyoruz ifadesini kullandı.

Foto Galeri

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

İhanet gecesinin yeni görüntüleri

Günün diğer manşetleri

'Su verirken 3 kişiyi şehit ettiler'
Trump'tan Türkiye açıklaması: Adil davranılmadı
S-400 sevkiyatıyla ilgili ABD'den flaş açıklama!
Akıncı'dan öneriyi reddeden Rumlara cevap!
AK Parti'den CHP'nin sabotajına sert tepki!
'Oruç Reis' Doğu Akdeniz yolcusu!
PKK'nın siyasi uzantıları rahat durmuyor! Sahabe ismini kaldırıp 'terörist' ismini koydular!
Demokrat kadın vekiller: Trump anayasayı açıkça ihlal ediyor
Bakan Çavuşoğlu'ndan Doğu Akdeniz mesajı
Çin'in büyük imtihanı.. Hong Kong'da sular ısınıyor!
Demba Ba: Türkiye bir özgürlük ülkesi burada futbol oynamaktan mutluyum
BOTAŞ'tan yeşil alan seferberliği!
S-400 sevkiyatı kapsamında 12'inci uçak Mürted'e indi
Kritik FETÖ davasında karar
Pençe-2 Harekatı'nda PKK'ya darbe

Video

Bilim insanları yapay akciğer dokusu üretmeyi başardı

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük canlısı

Karınca yuvasını erimiş alüminyumla doldurdu! İşte sonuç

Tek motorlu uçakla adeta yarıştı

Baret kullanımının önemini anlatan harika bir çalışma

Benzer Konular

 • 1

  2019 yılında ödenecek MTV tutarları belli oldu

 • 2

  İDO'dan yolculara özel uygulama!

 • 3

  Motorin fiyatına indirim geldi!

 • 4

  Hibrit otomobilde satış rekoru

 • 5

  Elektrikli otomobilde yeni dönem