Türkiye, elektrikli araç pazarının yükselen değeri

Güncelleme: 17.12.2018 16:00

Türkiye, enerjide dışa bağımlılığını büyük oranda azaltmaya yönelik politikalara 2019’da hız verecek. Ve yüzde yüz elektrikli yerli ve milli otomobil üretimiyle geleceğe yatırım yapan Türkiye, elektrikli araç pazarının yükselen değeri olacak. Nitekim Türkiye’nin gücünü gören Nissan, dünyanın en çok satan elektrikli otomobili LEAF’i yakın zamanda Türkiye’de satışa çıkaracak.

FIRAT İPEK

Dünya otomotiv sektörü hızla elektrikli ve otonom araçlara doğru evrilirken, ülkelerde altyapılarını geleceğe hazırlamaya başladı. Yüzde yüz elektrikli, yerli ve milli araçla otomotiv pazarında yerini almaya hazırlanan Türkiye, 2019da gerek enerji politikalara gerekse elektrikli ve otonom araçlara uygun altyapı çalışmalarına hız verecek. Türk milletinin  sabırsızlıkla yaygınlaşmasını beklediği elektrikli ve otonom araçlar, Türkiye otomotiv pazarını cazip hale getiriyor. 

Sektörün geleceği

Türkiyedeki bu enerji yatırımlarını, altyapı çalışmarını ve Türk otomobil tutkunlarının heyecanını bilen Japon otomobil üreticisi Nissan, dünyanın en çok satan elektrikli otomobili LEAFı yakın zamanda Türkiye pazarına sokmaya hazırlanıyor. Otomotiv sektörünün güncel dinamikleri, geleceği ve yerli otomobilin konuşulduğu İstanbul Ekonomi Zirvesinin Otomotiv ve Mobilite Çözümleri panelinde konuşan Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, geleceğin otomotiv teknolojileri ve Nissanın mobilite çözümlerini anlattı.

10 araçtan 3ü elektrikli olacak

Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, Nissanın elektrikli araçlar, otonom sürüş ve mobilite çözümleriyle dünyanın öncü otomotiv markası olduğuna değinerek Önümüzdeki 10 yılda, son 15 yılda gördüğümüzden çok daha büyük değişimler, göreceğiz. Bu değişim baş döndürücü bir hızda olacak ve çok çabuk hayatımıza girecek. Çok değil, 2030 yılına geldiğimizde her 10 araçtan 3ü elektrikli, her 4 araçtan biri ise otonom sürüş özelliğine sahip olacak. 2025 yılına geldiğimizdeyse dünyada internet bağlantısı olmayan araç kalmayacak dedi.

Nissan LEAF Türkiyeye gelecek

Sinan Özkök, Türkiyede elektrikli araç pazarı rakamsal olarak şu anda çok düşük seviyelerde fakat Türk tüketicisinin bu alana ciddi bir yönelimi var. Her yıl bu elektrikli satış adedinin arttığını görüyoruz. Gerekli altyapı konusunda çalışmaların tamamlanmasıyla bu pazar Türkiyede hızla büyüyecek. Bizim çok dinamik ve değişime açık bir nüfusumuz var. Bu kitle elektrikli otomobile ve geleceğin otomobil teknolojilerine çok hızlı uyum gösterecek diye konuştu. Biz Nissan olarak Türkiyenin elektrikli araçlar konusundaki çalışmalarını destekliyoruz ve üzerimize düşeni yapmaya hazırız diyen Özkük Bu alandaki öncü rolümüzü gerek deneyimlerimizle gerekse ürünlerimizle Türkiyeye taşımayı arzuluyoruz. Yakın zamanda otonom sürüş özellikleriyle dikkat çeken, Dünyanın en çok satan elektrikli modeli LEAFi Türkiyeye getirmeyi hedefliyoruz ifadesini kullandı.

Akdamar tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor

40 yıllık savaşın acısı müzede sergileniyor

Kolombiya'da göstericiler ve polis arasında arbede

Washington'da yaşayan Türklerden protesto

Ailesiyle tartıştı evini yaktı

Günün diğer manşetleri

Türk vatandaşı kimdir? Gazeteci Uğur Mumcu'dan dinleyin

Teknolojinin geldiği son nokta! 5G üzerinden kazı yaptı

Almanya'nın Münih kentindeki bir kepçe operatörü 5G bağlantısı üzerinden, Güney Kore'deki bir iş sahasında kazı yapıyor.

Marmara Denizi'nin rengi değişti

Marmara Denizi'nin Tekirdağ sahilinde plankton çoğalmasıyla deniz suyu renginde oluşan turunculuk devam ediyor.

Savunma sanayinin yeni yıldızı: SONGAR

Milli savunmada gelişme devam ederken, Türk savunma sanayi şirketi Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş. üzerine makineli tüfek monte edilmiş uzaktan kumandalı insansız hava aracı (İHA) geliştirdi

Çirkefliğin böylesi

İstanbul Havalimanı'nda seferini bekleyen bir yolcu, uçağının rötar yapması üzerine özel şirket personeli kadına ağzı alınmayacak sözlerle hakaret etti.

Türkiye, Rusya ve İran'dan ABD'nin Golan kararına sert tepki!
Batı Müslümanlara yönelik nefreti görmezden geliyor!
İlandır
Veliaht Prens'in güç sarhoşluğu ve Suudileri bekleyen tehlike!
Seçimsiz dönemin şifresi: Yatırım
CHP'nin İstanbul algısı YSK kararlarıyla ellerinde patladı!
Üç kat fazla tazminat alabilirsiniz
Bakan Soylu'dan suç duyurusuna ilişkin açıklama
Türkiye'den ABD'nin tehdidine rest!
YSK İstanbul mesaisinde sona yaklaştı
40 yıllık savaşın acısı
Tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor
İskandinav Hava Yolları'nda pilot krizi
Yeni İHA sahalara iniyor
Kuzey Irak'a hava harekatı

İkinci el araç alacaklar dikkat! Yüzde 30 fiyat farkı var

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, internet üzerinden satılan araçlarda galerilere göre yüzde 30'a varan fiyat farkının olduğunu belirterek, galerilerde fiyatların daha ucuz olduğunu söyledi.

Otomotiv devinden kemer sıkma kararı!

Mercedes-Benz'in ana şirketi Alman otomobil üreticisi Daimler AG'nin Mayıs ayında görevine başlayacak olan Yönetim Kurulu Başkanı Ola Kllenius, görevine tasarruf yapmayla başlayacağını duyurdu.

Türkiye'de yılın otomobili Toyota Corolla

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl 4'üncü kez düzenlenen ve tüm aşamalarında büyük heyecan yaşanan “Türkiye'de Yılın Otomobili” yarışmasının birincisi hibrit versiyonu ile birlikte Türkiye'de üretilen Toyota Corolla oldu.

Türkiye'nin ‘İnci'si fabrikasını üçledi

6 kıtada 80'in üzerinde ülkeye akü ihraç eden İnci akü, 100 yıllık bir geçmişe sahip olan GS Yuasa ile yaptığı işbirliğini Manisa OSB'de açtığı üçüncü fabrikasıyla taçlandırdı. Yıllık akü üretim kapasitesini 7 milyon adede çıkaran İnci, yeni fabrikasıyla enerji depolama sektörünün geleceğini tayin ediyor.

Araç sahipleri dikkat! Bakan Kurum yeni sistemi açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Egzoz denetimlerinde seyir halindeki tüm araçlar durdurulması yerine sadece ölçüm yaptırmayanların tespiti uygulaması, pilot olarak Ankara'da gerçekleşecek." dedi.

En Çok Okunan Haberler