'Türkiye krizi çok iyi yönetti'

Güncelleme: 11.05.2020 00:38

Kovid-19’a rağmen Avrupa otomotiv pazarından iyi durumda olan Türkiye’ye Fransız yönetici Cornuaille’den övgü. Nisan ayın satış verilerine göre Avrupa otomotiv pazarı yüzde 98’lere kadar daralırken Türkiye pazarının yüzde 14,6 daralmasıyla ilgili konuşan PSA Türkiye’nin Başkanı Fransız Olivier Cornuaille, “Özellikle kendi ülkemle bunu karşılaştırdığımda, Türkiye COVID-19 krizini çok iyi yönetiyor. Bu krizin yönetilme şekli gerçekten çok etkileyiciydi” dedi.

Fırat İpek

Koronavirüs salgını nedeniyle değişen alışkanlıklarımızdan biri de basın toplantıları. Türkiye otomotiv pazarı Nisan ayı rakamları açıklandıktan sonra Citroen, DS, Opel ve Peugeot’yu bünyesinde bulunduran PSA Türkiye, otomotiv gazetecileriyle online toplantı düzenledi.

Toplantıda gündemi değerlendiren PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille, bu dönemdeki müşteri ihtiyaç ve beklentilerini iyi okuyarak hızlı, pratik ve akılcı çözümler ürettiklerini söyledi.

“COVID-19’un ekonomik etkilerini görmeye başladığımız Nisan ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 14,6 oranında daralan pazarda payını +16 puan artıran Groupe PSA Türkiye, elde ettiği yüzde 29’luk pay ile OEM grup sıralamasında liderliğe yükseldi” diyen Olivier Cornuaille, “Aynı dönem içerisinde Grup bünyesinde yer alan Peugeot yüzde 69 büyüme ile Nisan ayını lider kapatırken, Opel yüzde 89, Citroen yüzde 209, DS yüzde 298 büyüme kaydetti” ifadesini kullandı.

AVRUPA’DAN 10 BİN ARACI GETİRDİK

Cornuaille, " Limanlar kapalı olmasına rağmen çok uğraştık. Tüm araçlarımızı getirebildik. Daha sonra başka araçlar da getirdik. Türkiye'de satılmak üzere değil ama başka pazarlardan talep edilmiş araçlar vardı. Onları da getirdik. Çünkü müşterilerimize karşı bir sorumluluğumuz var. Avrupa'dan toplamda yaklaşık 10 bin araç getirdik. Böylece nisan-mayıs arasındaki aktivitemizi yönetmiş olduk, fabrika açılışına kadar" diye konuştu.

Avrupa’daki otomotiv pazarına kıyasla Türkiye’nin daha iyi durumda olduğunu belirten Cornuaille, “Türkiye COVID-19 krizini çok iyi yönetiyor. Özellikle kendi ülkemle bunu karşılaştırdığımda, bu krizin yönetilme şekli gerçekten çok etkileyiciydi. Bugüne kadar yapılan uygulamalar diğer ülkelere kıyasla çok yerinde ve stratejikti. Bundan sonra da alınacak kararlar faydalı olacaktır” dedi.

200 ARACI ADRESE TESLİM ETTİK

Cornuaille, "Mart sonu itibarıyla bir online süreç başlattık. Operasyonlarımızı daha çok çevrim içine kaydıracak şekilde çalışmalar yaptık. Online kredi başvuruları, evde teslimler. 200'den fazla aracı adrese teslim sattık ve 400 müşterimizin talebi doğrultusunda serviste vale hizmeti sunduk" değerlendirmesinde bulundu.

YENİ CITROEN C3 YAZ SONUNDA GELECEK

Bu yıl içinde Türkiye’ye gelmesi beklenen yeni C3 ile ilgili de konuşan Cornuaille şunları söyledi: "Daha önce siparişi verilen araçların teslimatları fabrikalar açıldıktan sonra yapılacak. Ürün lansmanlarıyla ilgili birkaç aylık erteleme olabilir. Yeni C3, yaz sonunda büyük ihtimalle lanse edilecek ama çok dramatik kaymalar olmayacak. Hatta iyi haberler de gelebilir ama şimdilik bunu kendime saklamak istiyorum."

 

TOGG'dan Türkiye'nin Otomobili'ne ilişkin yeni paylaşım

Avrupa pandemi şokunu atlatamadı! Türkiye pazarı 1 milyonu zorlar

5 otomotiv devine soruşturma

Volvo, 2 milyon 100 bin aracını geri çağırdı

Kovid-19 salgını 2021 Cenevre Otomobil Fuarı'nı da iptal ettirdi

Masrafı kim karşılayacak?

Kabir ziyaretinde okunacak dua sureler
Çikolatalı kurabiye nasıl yapılır?
Meme kanserinin belirtileri nelerdir?
Esmaül Hüsna'dan El Muiz zikrinin faziletleri
Kötü insanların şerrinden korunmak için okunacak dua ve sureler...
Evde köpek beslemek neden haram?
Ahzab suresi, Ahzab suresinin okunuşu ve anlamı
Taha suresinin nüzul sebebi...
Taha suresinin faziletleri nelerdir?
Taha suresinin okunuşu nasıldır?
Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?
Sıvı yağlı kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan Er Rafi zikrinin fazileletler
Ayetel Kürsi okumanın faziletleri nelerdir?
Vakıa suresi okumanın faziletleri nelerdir?
Fetih suresi okumanın faziletleri nelerdir?