Türkiye’nin ‘İnci’si fabrikasını üçledi

Güncelleme: 15.04.2019 09:15

6 kıtada 80’in üzerinde ülkeye akü ihraç eden İnci akü, 100 yıllık bir geçmişe sahip olan GS Yuasa ile yaptığı işbirliğini Manisa OSB’de açtığı üçüncü fabrikasıyla taçlandırdı. Yıllık akü üretim kapasitesini 7 milyon adede çıkaran İnci, yeni fabrikasıyla enerji depolama sektörünün geleceğini tayin ediyor.

FIRAT İPEK / MANİSA

67 yıldır Türkiye ekonomisine üretimden istihdama, ihracattan inovasyona değer katan ülkemizin en büyük akü üreticisi İnci Holding, 2015 yılında dünya devi Japon akü üreticisi GS Yuasa ile yaptığı işbirliğiyle dünyanın bir numarası olma yolunda ilerliyor. İnci GS Yuasa olarak hizmet veren firma ortaklığın dördüncü yılında yaptıkları 120 milyon TL’lik yatırımla enerji depolama sektörüne yön verecek teknolojik donanıma sahip üçüncü fabrikanın açılışını yaptı.

‘Türk yılı” ilan edildi

Manisa Organiza Sanayi Bölgesi’nde 18 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 98 bin metrekare alana inşa edilen yeni fabrikanın açılışına damga vuran an ise Japonya Türkiye Büyükelçisi Akio Mıyajıma’nın konuşmasının büyük bir bölümü Türkçe olarak yapması oldu. Biz iki devlet tek yüreğiz” diyen Mıyajıma, “Bu yıl Japonya’da ‘Türk Yılı’ ilan edildi.  İki ülke arasındaki ticaret hacmini de genişleteceğiz” dedi. Büyükçelçi’nin bu samimi ve içten konuşması Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve tüm katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı.

Üretim kapasitesi yıllık 7 milyon aküye çıktı

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde temelleri Eylül 2017’de atılan ve 18 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 98 bin metrekarelik bir alana inşa edilen dev fabrika, 120 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirildi.

Bu yatırımla, toplam kapalı üretim alanı yüzde 63 artışla 47 bin metrekareye ulaşan İnci GS Yuasa, 5 milyon olan yıllık otomotiv akü üretim kapasitesini de 7 milyon adede çıkardı. İnci GS Yuasa, Türkiye’de ürettiği akülerin yaklaşık yüzde 60’ını 6 kıtada 100’ün üzerinde ülkeye ihraç ediyor. Yeni fabrikada, ileri teknoloji start/stop araç aküleri ile otomotiv ana sanayi tedarikçileri için en yüksek kalite standartlarında yeni nesil aküler üretiliyor.

Yeni fabrikanın tam kapasite devreye alınmasıyla birlikte bölge istihdamına katkısını da yüzde 25 artıracak.

Gök: Bu topraklara yatırım yapmayı görev edindik

Üçüncü fabrikanın açılışında konuşan İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, “Biz üretmeyi sevdik, Ege’de, Türkiye’de taş üstüne taş koymanın değerini bildik. Bu topraklardan kazanıp, bu topraklara yatırım yapmayı görev edindik. Bugün Manisa’da üretilen akülerimizi, jantlarımızı dünyada 6 kıtada 100’den fazla ülkeye ihraç etmenin gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Murao: Daha büyük başarılar elde edeceğiz

GS Yuasa Başkanı Osamu Murao da Türkiye’de yepyeni bir yatırımı dünyanın hizmetine sunmaktan gurur duyduklarını söyledi. Murao, “GS Yuasa’nın ‘inovasyon ve büyüme’ felsefesiyle tüm İnci GS Yuasa çalışanlarının yeteneklerini yanımıza alarak daha büyük başarılar elde edeceğimize eminim” dedi.

Volkswagen'in Türkiye kararı 2020'ye kaldı

32 bin lira peşinata sıfır araba! Son 20 gün kaldı

Bayiye giden eli boş dönüyor

Egzoz ölçümünde yeni dönem yılbaşında başlıyor
Sürücüler dikkat 625 lira cezası var! Uygulama resmen başladı

Yerli otomobilin medya sorumlusu belli oldu.

Kasımda ihracat lideri otomotiv oldu

Yerli otomobile Türkçe reklam sözü