Bakan Akar'dan Esper'e net mesaj: Düşmanca hareket olursa...

Güncelleme: 18.10.2019 21:24

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Güvenli Bölge konusunda yapılan anlaşma ele alındı. Milli Savunma Bakanı Akar, "120 saat içerisinde düşmanca bir hareket olursa meşru müdafaa hakkımızı kullanırız" dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar, bugün ABD Savunma Bakanı Esper ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Akar'ın ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile bugün yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye ile ABD arasında 17 Ekim 2019'da üzerinde mutabakata varılan; Güvenli Bölge'nin tesisine yönelik çalışmanın, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde, başarılı olmasının hedeflendiği vurgulandı.

Görüşmede, ABD'den taahhütlerini yerine getirmesinin beklendiği, DEAŞ ile mücadele konusunda kararlığın devam ettiği ifade edilerek, mutabakatta belirtildiği şekilde 120 saat içerisinde, PKK/YPG'nin Güvenli Bölge'den geri çekilmesi, ağır silahlarının toplanması, tahkimatının imha edilmesi faaliyetlerinin tamamlanmasının yakından takip edildiği kaydedildi.

Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına karşı bir taciz, düşmanca hareket veya tutum olduğu takdirde meşru müdafaa hakkının kullanılacağı vurgulandı.

Kılıçdaroğlu mazlumları hedef tahtasına koydu!

Bahçeli'den EYT açıklaması

Meclis'te sürpriz buluşma!

Türkiye'den ABD'ye çok sert tepki!
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD ve Rusya mutabakatın gereğini yapmadı

Başkan Erdoğan'dan önemli açıklama!

Bakan Akar'dan 'ortak devriye' açıklaması

AK Parti'den Mehmet Avcı hakkında suç duyurusu