Başkan Erdoğan'dan Doğu Akdeniz mesajı

Güncelleme: 14.07.2019 19:28

Gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleri ile buluşan Erdoğan toplantıda Doğu Akdeniz'deki son gelişmeleri de değerlendirdi. Başkan Erdoğan, "Altımızın oyulmasına fırsat tanımadan gereken her durumda inisiyatif kullanmakta tarafız." dedi.

İsrail, Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Yunanistan, Lübnan, Suriye ve Libya son dönemde Akdeniz'in doğusunda gerçekleştirdikleri enerji merkezli faaliyetlerle tansiyonun yükselmesine neden olacak adımlar atarken Türkiye, uluslararası hukuktan doğan egemenlik haklarını korumak amacıyla önlemler alıyor. Gazete ve televizyon kanallarının genel yayın yönetmenleri ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdenizkonusunda net mesaj verdi.

DOĞU AKDENİZ'DE SOMUT ADIMLAR ATIYORUZ

Son dönemde, Türkiye'nin güvenlik hassasiyetini tetikleyen bir diğer gelişmenin de Doğu Akdeniz'de yaşandığını belirten Erdoğan, "Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin, Doğu Akdeniz'deki haklarını, hukuklarını, çıkarlarını yok sayan anlayışın bölgeye çöreklenme çabalarına karşın somut adımlar atıyoruz. Halen Fatih ve Yavuz sondaj gemilerimiz, bunun yanında da Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemimiz, bölgede faaliyetlerini tüm tehditlere aldırmadan sürdürüyor. Bu gemilerin güvenliğini sağlamak amacıyla tabii yanlarında Deniz ve Hava Kuvvetlerimizin unsurları da bulunuyor. İsrail, Mısır, Libya, Cezayir ve Tunus başta olmak üzere, bölge ülkelerindeki tüm gelişmeleri dikkatle takip etmek mecburiyetindeyiz." diye konuştu

YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ
Aynı şekilde Güney Asya'da Afganistan, Pakistan, Hindistan merkezli her gelişmenin Türkiye'nin takip alanı içinde olduğunu ifade eden Erdoğan,"Amerika'nın İran yaptırımları, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Körfez Ülkeleri'ndeki her tasarrufunu da yakından izliyoruz." dedi.

Balkanlar'ı, Doğu Avrupa'yı, Kafkasya'yı, Orta Asya'yı da aynı çerçevenin içinde düşünmek gerektiğini aktaran Erdoğan, "Çünkü buralarda yaşanacak her meselenin ucu, eninde sonunda gelip mutlaka ülkemize dayanacaktır. Bu sebeple en küçük bir boşluğa meydan vermeden, rehavete kapılmadan, altımızın oyulmasına fırsat tanımadan gereken her durumda inisiyatif kullanmakta tarafız." diye konuştu. 

Türkiye'den Yunanistan'a Akdeniz resti

Erdoğan'dan dikkat çeken zekat çıkışı!

Başkan Erdoğan duyurdu! O ismin görevine son verildi

Topçu: Türkiye'nin dünyadaki gücü arttı
Hükümetten S-300 açıklaması

Erdoğan'dan Şehir Üniversitesi açıklaması

'Biz kimseyle savaşmak istemiyoruz ama...'

Erdoğan: İnsan gönlünü kıranın kalemini kırarız