Başkan Erdoğan'dan Srebrenitsa mesajı

Güncelleme: 11.07.2019 12:15

Cumhurbaşkanı Erdoğan Srebrenitsa katliamnın 24. yıl dönümü dolayısıyla sosyal medya hesabından mesaj yayımladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa'nın gözü önünde yaşanan ve 8372 masumun canına mal olan Srebrenitsa soykırımının tarih boyunca asla unutulmayacağını söyledi.

AVRUPA'NIN ORTASINDA KATLİAM

Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)’nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu’nun Srebrenitsa’ya karşı giriştiği Krivaya ’95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995’te yaşanan ve en az 8.372 Boşnak’ın Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasindaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır. Katliamda bir kısım kadın ve küçük yaşta çocuğun da öldürüldüğü, belgelerle kanıtlanmıştır. Bosna Sırp ordusunun dışında katliama “Akrepler” olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçleri de katılmıştır. Birleşmiş Milletler Srebrenitsa’yı güvenli bölge ilan etmiş olmasına karşın 400 silahlı Hollanda barış gücü askerinin varlığı katliamı önlememiştir.

Srebrenitsa katliami II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa’daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olması açısından da önem taşır.

Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a 'Hafter' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile Libya'yı görüştü

Erdoğan bizzat gidiyor! Berlin'de kritik konferans
AK Parti yeni kanun teklifi!

MetroPOLL'ün genel seçim anketi

MHP lideri Bahçeli'den CHP'nin Demirtaş tiyatrosuna sert sözler

Erdoğan resti çekti! Tarihi bir hata olacaktır