CHP ‘Oran’tısız davranıyor

Güncelleme: 15.04.2019 08:36

CHP’li Umut Oran 16 Nisan Referandumu ve 24 Haziran seçimlerinde YSK’da yuvalanan FET֒cülere bizzat dikkat çekerken 31 Mart seçimlerinde ise bazı sandıklarda şaibe olduğu apaçık ortadayken FET֒nün müdahale etmiş olma ihtimalini görmezden geldi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

CHP İstanbul seçimlerinde büyük ikilem yaşıyor. Önceki seçimlerde YSK’da FETÖ’cülerin yuvalandığını kabul eden CHP, bu kez 31 Mart seçimlerinde bazı sandıklarda hile ve usulsüzlük yapıldığı ortaya çıkarılmışken FETÖ’nün müdahale etme ihtimalini yok sayıyor.

YSK’da FETÖ ihraçları

CHP’li Umut Oran’ın seçim öncesinde direkt YSK Başkanı Sadi Güven’den Bilgi Edinme Yasası kapsamında aldığını söylediği YSK’dan ihraç edilen FETÖ’cülerin sayılarındaki bir detayı gündeme taşıyan TÜRKGÜN Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karataş, YSK’da görevli iki bölüm dışındaki tüm alanlarda FETÖ ihraçları olduğuna değinerek ilçe seçim kurulu üyesi 1.844 kişi ile seçim müdürlerinden oluşan 523 kişi hakkında hiçbir işlem yapılmadığına dikkat çekti.

Karataş 11 Yüksek Mahkeme üyesinden oluşan Yüksek Seçim Kurulunda görev yapan 3 üyenin tutuklandığını, 81 il seçim kurulu başkanlarından 11, il seçim kurulu üyesi 162 kişiden 59, ilçe seçim kurulu başkanı 922 kişiden 210 hâkimin, 1.254 zabıt katibinden ise 15 kişinin görevden uzaklaştırıldığı söyledi. Karataş bu sayılarda bir noktaya dikkat çekerek ilçe seçim kurulu üyesi 1.844 kişi ile seçim müdürü 523 kişiye hiçbir işlem yapılmamasına vurgu yaptı.

TÜRKAD Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selman Öğüt ise Karataş’ın dikkat çektiği nokta hakkında Milat’a değerlendirme yaparak, “FETÖ’nün sadece YSK değil diğer kurumlarda da etkin olduğu ve şu anda da etkin olabileceği muhtemel” şeklinde konuştu. 

Oran FETÖ’yü görmezden geldi

CHP’li Umut Oran ise 16 Nisan Referandumu ve 24 Haziran seçimlerinde YSK’da yuvalanan FETÖ’cülere dikkat çekerken 31 Mart seçimlerinde ise bazı sandıklarda şaibe olmasına rağmen FETÖ’nün müdahale ihtimalini adeta görmezden gelerek, “Aslında o gün 2016 yılında ve 16 Nisan Referandumundan, 24 Haziran seçimlerinden önce üzerinde durulması gereken bir soruydu. YSK’dan gelen cevap ortada, bu cevap ile ilgili yeni söyleyecek bir sözüm ya da yorumum yoktur” dedi.

HDP’li olmaması şüphe uyandırdı

Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi (TÜRKAD) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selman Öğüt ise konu hakkında Milat’a değerlendirmede bulunarak son seçimde sıkıntılar ve usulsüzlükler nedeniyle bir iki tane tutuklama olduğunu ifade etti. Öğüt, “Organize usulsüzlük söz konusu ise bunun ortaya çıkarılması lazım. FETÖ’nün sadece YSK değil diğer kurumlarda da etkin olduğu ve şu anda da etkin olabileceği muhtemel. YSK’yı yıpratmamak lazım. Oy ve ötesi diye bir hareket var. Konuştuğumuz kişiler, normalde tüm seçimlerde yer alan HDP’lileri bu seçimlerde sahada hiç görmediklerini söylediler. Birileri orada organize şekilde usulsüz işler yaptılar, diye belirtildi.” ifadelerini kullandı.

Foto Galeri

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Günün diğer manşetleri

Kırmızı kategorideki devlet haini terörist gebertildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşlerimizin hakkını kimseye yedirmeyiz
Araklı'daki selde 6 kişinin cesedine ulaşıldı
Anket firmasından AK Parti'ye 'ahlaksız' teklif: Suç duyurusunda bulunulacak
Başkan Erdoğan: Normal bir ölüm olduğuna inanmıyorum
Bir zamanların dev şirketiydi, şimdi talan ediliyor
BM'den Mursi'nin vefatı dolayısıyla flaş çağrı!
İstanbul Havalimanı'nda yeni dönem! Artık 18 saniye sürecek
Başkan Erdoğan, CHP ve İmamoğlu'nun yalanlarını bir bir anlattı!
Mursi için yurt genelinde gıyabi cenaze namazı kılındı!
Bakan Kurum 'Atatürk Havalimanı' projesinin detaylarını verdi!
Kravatlı terörist Demirtaş'tan İmamoğlu'na destek tweetleri!
ABD, PKK/YPG bağlantısı itirafçı ifadesinde!
Binali Yıldırım'dan flaş 'canlı yayın' açıklaması!
Bin yıllık siluetine yeniden kavuşuyor!

Video

Daha önce buz tsunamisi görmüş müydünüz?

Trump, röportaj sırasında öksüren birini dışarı attırdı

İşte Milli Muharip Uçağımız!

Mursi'nin son sözleri tarihe geçti

Japonların bina yapımında kullandığı tuğlaya bakın

Benzer Konular

 • 1

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşlerimizin hakkını kimseye yedirmeyiz

 • 2

  Askerlik 6 aya düştü: 2 bin TL maaş ödenecek

 • 3

  Anket firmasından AK Parti'ye 'ahlaksız' teklif: Suç duyurusunda bulunulacak

 • 4

  TBMM 1 Temmuz'da tatile girmeyecek

 • 5

  Başkan Erdoğan: Normal bir ölüm olduğuna inanmıyorum