CHP ‘Oran’tısız davranıyor

Güncelleme: 15.04.2019 08:36

CHP’li Umut Oran 16 Nisan Referandumu ve 24 Haziran seçimlerinde YSK’da yuvalanan FET֒cülere bizzat dikkat çekerken 31 Mart seçimlerinde ise bazı sandıklarda şaibe olduğu apaçık ortadayken FET֒nün müdahale etmiş olma ihtimalini görmezden geldi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

CHP İstanbul seçimlerinde büyük ikilem yaşıyor. Önceki seçimlerde YSK’da FETÖ’cülerin yuvalandığını kabul eden CHP, bu kez 31 Mart seçimlerinde bazı sandıklarda hile ve usulsüzlük yapıldığı ortaya çıkarılmışken FETÖ’nün müdahale etme ihtimalini yok sayıyor.

YSK’da FETÖ ihraçları

CHP’li Umut Oran’ın seçim öncesinde direkt YSK Başkanı Sadi Güven’den Bilgi Edinme Yasası kapsamında aldığını söylediği YSK’dan ihraç edilen FETÖ’cülerin sayılarındaki bir detayı gündeme taşıyan TÜRKGÜN Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karataş, YSK’da görevli iki bölüm dışındaki tüm alanlarda FETÖ ihraçları olduğuna değinerek ilçe seçim kurulu üyesi 1.844 kişi ile seçim müdürlerinden oluşan 523 kişi hakkında hiçbir işlem yapılmadığına dikkat çekti.

Karataş 11 Yüksek Mahkeme üyesinden oluşan Yüksek Seçim Kurulunda görev yapan 3 üyenin tutuklandığını, 81 il seçim kurulu başkanlarından 11, il seçim kurulu üyesi 162 kişiden 59, ilçe seçim kurulu başkanı 922 kişiden 210 hâkimin, 1.254 zabıt katibinden ise 15 kişinin görevden uzaklaştırıldığı söyledi. Karataş bu sayılarda bir noktaya dikkat çekerek ilçe seçim kurulu üyesi 1.844 kişi ile seçim müdürü 523 kişiye hiçbir işlem yapılmamasına vurgu yaptı.

TÜRKAD Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selman Öğüt ise Karataş’ın dikkat çektiği nokta hakkında Milat’a değerlendirme yaparak, “FETÖ’nün sadece YSK değil diğer kurumlarda da etkin olduğu ve şu anda da etkin olabileceği muhtemel” şeklinde konuştu. 

Oran FETÖ’yü görmezden geldi

CHP’li Umut Oran ise 16 Nisan Referandumu ve 24 Haziran seçimlerinde YSK’da yuvalanan FETÖ’cülere dikkat çekerken 31 Mart seçimlerinde ise bazı sandıklarda şaibe olmasına rağmen FETÖ’nün müdahale ihtimalini adeta görmezden gelerek, “Aslında o gün 2016 yılında ve 16 Nisan Referandumundan, 24 Haziran seçimlerinden önce üzerinde durulması gereken bir soruydu. YSK’dan gelen cevap ortada, bu cevap ile ilgili yeni söyleyecek bir sözüm ya da yorumum yoktur” dedi.

HDP’li olmaması şüphe uyandırdı

Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi (TÜRKAD) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selman Öğüt ise konu hakkında Milat’a değerlendirmede bulunarak son seçimde sıkıntılar ve usulsüzlükler nedeniyle bir iki tane tutuklama olduğunu ifade etti. Öğüt, “Organize usulsüzlük söz konusu ise bunun ortaya çıkarılması lazım. FETÖ’nün sadece YSK değil diğer kurumlarda da etkin olduğu ve şu anda da etkin olabileceği muhtemel. YSK’yı yıpratmamak lazım. Oy ve ötesi diye bir hareket var. Konuştuğumuz kişiler, normalde tüm seçimlerde yer alan HDP’lileri bu seçimlerde sahada hiç görmediklerini söylediler. Birileri orada organize şekilde usulsüz işler yaptılar, diye belirtildi.” ifadelerini kullandı.

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Günün diğer manşetleri

Kağıthane'de çöken binanın yıkılma anı

Filipinler'deki deprem anı amatör kamerada

Jandarmadan 23 Nisan klibi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

Başkan Erdoğan'dan HDP'ye TBMM'de çok sert tepki!
YSK, KHK itirazını reddetti!
Sri Lanka'daki saldırıları o örgüt üstlendi!
Türk zırhlısı hayat kurtaracak!
İlandır
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşı'nı yanlış okudu
Toz bulutu geliyor!
Teröristlerin alçak planı bozuldu!
Suriye sınırında 23 Nisan coşkusu!
Başkan Erdoğan'dan 23 Nisan mesajı
Meteoroloji'den 4 ile uyarı!
AK Parti'den seçimler için flaş hamle!
Küresel saldırıya din savaşı kılıfı
Dünyanın en çok kitap okuyan ülkeleri belli oldu
MİT'in paketleri göz dolduruyor!..

Başkan Erdoğan'dan HDP'ye TBMM'de çok sert tepki!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Buldan kürsüye çıkınca özel oturumdan ayrıldı.

Başkan Erdoğan Beştepe'de çocukları ağırladı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan geleneği olarak koltuğunu minik Ozan Sözeyataroğlu'na bıraktı.

Gökçek'ten Kılıdaroğlu'na çağrı

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek, katıldığı şehit cenazesinde saldırıya uğrayan CHP lideri Kılıçdaroğlu'na, "Lütfen şehitlerin cenaze namazına gitme" çağrısında bulundu.

Başkan Erdoğan'dan 23 Nisan mesajı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesi sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

AK Parti'den İstanbul açıklaması!

AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) bu güne kadar verilmiş en kapsamlı dosyayı sunduklarını belirterek, "Bizim belgelerimiz, delillerimiz sağlam" dedi.

En Çok Okunan Haberler