Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Suriyeli Mahmut'a ve ailesine vatandaşlık verildi

Güncelleme: 27.01.2020 22:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyareti kapsamında Cezayir'den Gambiya'ya geçerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Elazığ'da enkaz altındaki yaralıları elleriyle kazarak çıkartan ve Türkiye'nin bir anda gündemine oturan Suriyeli Mahmut'a vatandaşlık verildiğini açıkladı.

Sabiha DOĞAN- Gambia

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ziyareti kapsamında Cezayir'den Gambiya'ya geçerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriyeli Mahmut ile ilgili soruya şu şekilde yanıt verdi:

Elazığ depremi sonrası 41 kardeşimizi kaybettik. Devlet muazzam şekilde çalıştı. Sosyal medyadaki provokatif söylemler ise vicdansızlığı gösteriyor. Ne dersiniz? İkinci olarak Kılıçdaroğlu İdlib’den gelen sığınmacılar için terörist diyor. O oradan gelen bir anneyi elleri kanayarak enkazdan çıkartan bir Suriyeli kardeşimiz var. Ne söyleyeceksiniz?

Bu adama (Kılıçdaroğlu) ne denir? Mahmut tırnaklarıyla kazıyor, kardeşimizi ve eşini enkazdan çıkarıyor. Sonra evinde ziyaret ediyor. Kardeşlik bu ama ne yazık ki Kılıçdaroğlu kardeşlik duygusu nedir bundan bir haber. Bu iş herkesin karı değil. Biz kardeşlik duygusuyla bugüne kadar bu mücadeleyi veriyoruz.

Biz şimdi briket konutlar yapıyoruz sınırımıza 40 kilometre mesafede. Şu anda inşaatlar başladı. İçlerinde tuvaleti banyosu olsun. Çadırda donmaktansa briket konutlarda ısınma imkanı da vereceğiz. Hedefimiz ilk etapta 25 bin briket konutu orada yapmak. Ve ben bunu Sn Merkel’e de açtım o da talimatı verdi. Merkel bu briket konutlar için 25 milyon avro çıkarmayı kabul etmiş.

Bu arada Fahrettin Bey, Mahmut kardeşimize vatandaşlık verilebilir mi diye soruyor şimdi. Ne demek verilebilir mi? Tabii ki verilir. Verdik gitti. Burada okuyor. Türkçe de biliyor.

Ailesine de verilir mi?

Ailesine de veririz.

Sn Kılıçdaroğlu buna da tepki gösterir...

Onunla dünyalarımız farklı. Onların öyle bir derdi yok bizim derdimiz var.

Bakan Soylu Van'da son durumu açıkladı!

Başkan Erdoğan depremle ilgili bilgi aldı

Altun'dan dikkat çeken 'İdlib ve Rusya' açıklaması

Dünya Türkiye'nin atacağı adımı bekliyor! 'Yol haritamızı belirledik'
Soylu'dan o sözlere sert tepki! Yazıklar olsun

AK Parti'den 'darbe söylentileri'ne sert tepki

Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Erdoğan'dan flaş açıklamalar! Milyonlarca lira talan edildi