Erdoğan çekilen terörist sayısını açıkladı

Güncelleme: 22.10.2019 11:03

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya'ya ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan mülteci sorununa ilişkin, "8 yıldır taşıdığımız yükü daha fazla taşıyamayız" dedi. Erdoğan ayrıca şimdiye kadar 700,800 çekilme olduğunu açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları şöyle:

"Rusya ile tesis ettiğimiz mekanizmalar sayesinde ilgili bakanlarımız ve kurumlarımız sürekli temas halindeler. Milli paralarla ticareti kolaylaştıracak mutabakat muhtırasını imzaladık.

Barış Pınarı Harekatı'nın 2 temel hedefi bulunuyor ilki 32 kilometre derinliğinde 444 kilometre Irak sınırından Cerablus'a olan bölgede buranın terör örgütlerinden temizlenmesidir. Şimdiye kadar 2 bin 200 kilometrekarelik alan teröristlerden arındırılmış, 160 yerleşim biriminde kontrol sağlanmıştır. ABD ile vardığımız mutabakata göre bölgedeki tüm teröristlerin çıkartılması için bugün son gün. Saat 22.00 itibariyle süre bitiyor.

775 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
9 Ekim'den bu yana 775 terörist etkisiz hale getirilmiştir. 7 kahraman askerimiz, 79 Suriye Milli Ordusu mensubu kardeşimiz ve 20 sivil vatandaşımız terör örgütünün saldırılarında şehit olmuştur.  Amerika'nın ülkemize verdiği sözler tutulmazsa, harekatımızı kaldığı yerden bu sefer çok daha büyük bir kararlılıkla devam ettireceğiz. Güvenli bölgeye 2 milyon kişinin dönmesi için çalışıyoruz. Türkiye ve Rusya, terörün her türlüsü ile mücadele noktasında hemfikirdir.

PUTİN İLE GÖRÜŞME
Barış Pınarı Harekatı, Türkiye'nin güvenliğinin yanında Suriye'nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini de garanti altına alacaktır. Suriye'nin geleceğinde YPG, PKK gibi örgütlere yer yoktur, olmayacaktır.  Putin ile rejim unsurlarının bulunduğu alanlardaki YPG varlığının sonlandırılması konusunda da görüşmelerde bulunacağız.

YPG'YE VERİLEN SÜRE UZATILACAK MI?
(Macron'un 'Çatışmasızlık süresi uzatılsın' teklifi üzerine) Macron'dan bana böyle bir teklif gelmedi, kendisi zaten bu tür konuları genellikle teröristlerle görüşmeyi tercih ediyor. Bizim bu konudaki muhatabımız Fransa değil ABD'dir. Macron zaten bu tür şeyleri teröristlerle görüşüyor.

Silahların depolandığı yerleri de tespit ettik. Bu silahlar Amerika tarafından buraya gönderildi. Burada bir terör devleti kurulacak bunun kurulmasına Türkiye olarak biz müsaade mi edelim? Bu adımların tamamı Suriye'nin bölünmesine de yöneliktir.

"ŞU AN İTİBARİYLE 700-800 KADAR ÇEKİLME SÖZ KONUSU OLDU"
Çekilme devam ediyor. Şu an itibariyle 700-800 kadar çekilme söz konusu oldu. Kalan 1200-1300 kadar olanında süratla çıkmaya devam ettiği çıkacağı söyleniyor. İzini sürüyoruz, bunların tamamı çıkacak."

İRAN'DAN GELEN AÇIKLAMALAR ÜZÜNTÜYE SEBEP OLMUŞTUR

İran'dan gelen bazı açıklamalar bende ciddi manada üzüntüye sebep olmuştur. İran kısa süreli 15-20 yıl öncesine varıncaya kadar geçmişine varırsa nükleer başlıklı silahlar konusunda Erdoğan'ın İran ile ilgili takındığı tavırları tüm dünya bilir. İran'dan maalesef bazı çatlak sesler çıkıyor. Sayın Ruhani'den değil. Bunları başta Sayın Ruhani olmak üzere susturmaları gerekirdi. Bu şahsım olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımı da ciddi manada rahatsız etmektedir. Biz Soçi mutabakatının 3 taraf ülkesiyiz..

TERÖRİSTLER SİLAHLARI DA GÖTÜRÜYOR MU?
Silahları buraya getirmek kolaydı da çıkarmak o kadar kolay değil. Ankara'da yaptığımız Sayın Pence'in Pompeo'nun falan hepsiyle yapılan görüşmede bu konular görüşüldü. Götürebildiği silahları götürecekler kalanlarla da bu yaptığımız taramada bunları toparlayacağız."

Soru ve Cevap

- Macron'un PKK'nın çekilme süresinin uzatılması teklifi için ne diyeceksiniz?

Herhalde teröristlerin kendisine teklifini iletmiş. Bizim muhatabımız Fransa değildir. Biz bunu ABD'yle yürüttük. 

- Bugün 22:00'de süre doluyor. Terör örgütü çekiliyor mu? güvenli bölgenin maliyeti 150 milyar TL. Avrupa'dan, Rusya'dan bir yardım söz konusu mu?

Bu bölgeyle ilgilenen ülkelere bakın biz dersimizi çalıştık. Eğer siz bu konuda dürüstseniz biz 8 yıldır bu mültecileri ülkemizde ağırlıyoruz. AB zaten verdiği sözü tutmadı. Biz Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Biz kararlılığımızı şimdiye kadar nasıl sürdürdüysek yine aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Şu an çekilme devam ediyor. Şimdiye kadar 700-800 çekilme oldu. Kalan 1200 de devam ediyor çekilmeye. Bunların tamamı çekilecek. Biz takipteyiz.

- Rusya'nın ABD - Türkiye arasındaki mutabakata katılacak mı? 

İkili görüşmelerimizi yapacağız. Sonrasına artık bakacağız. 

- Macron, Merkel ve Johnson'la sizinle görüşmek istediklerini söylediler. 

Şu an böyle bir program yok. Boris Johnson'la görüştüğümde kendisine söyledim. Böyle bir görüşme ancak İstanbul ya da Şanlıurda ve Gaziantep'te olur dedik. Ben görüşüp size bildiririm dedi.  Ya da dedim 3-4 Aralık'ta Londra'daki NATO liderler zirvesinde görüşebiliriz diyerek virgülü koyduk. 

Yalçın Topçu'dan Azerbaycan'a destek

Başkan Erdoğan'dan ABD ziyareti öncesi dikkat çeken mesajlar

Cumhurbaşkanı Danışmanlığına yeni isim

Erdoğan da katıldı! 81 ilde dev seferberlik
Etkinliği Erdoğan başlatacak! Rekor bekleniyor

Dışişleri Bakanlığı: Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de geri adım atmasını ummak beyhudedir

ABD ziyaretiyle ilgili açıklama

Erdoğan Kazakistan Başbakanı'nı kabul etti