Erdoğan da katıldı! 81 ilde dev seferberlik

Güncelleme: 11.11.2019 11:57

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye genelinde gerçekleştirilen "Geleceğe Nefes" seferberliği kapsamında, Türkiye'nin 81 ilinde milyonlarca fidan dikiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve siyasiler Türkiye'nin dört bir yanında gerçekleştirilen 'Geleceğe Nefes' etkinliklerinde bizzat yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, fidan diktikten sonra kampanyaya dair detaylar hakkında konuştu.

Türkiye, 11 milyon fidan dikme organizasyonuyla yeşili doğaya kazandıracak. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Ankara Batıkent'te fidan dikme etkinliklerine katılarak rekora katkıda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''11 milyon fidan toprakla buluşuyor'' etkinliği kapsamında fidan dikim törenine katılıyor. Proje 81 ilde eş zamanlı gerçekleştiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fidan dikme etkinliğinde açıklamalarda bulundu.

Açıklamalardan satır başları:

Hedefimiz zümrüt yeşili görüntüsüne kavuşan bir Türkiye'dir. Toprakla buluşturduğumuz bu fidanların hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Bu organizasyona katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Fidan dikimini millet meselesi olarak gören milletime teşekkür ediyorum. Bu tarihin ve saatin önümüzdeki yıllarda ağaç günü olarak ilan edilmesine karar verdik. 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kararını geçen hafta imzaladım. İnşallah bundan sonra her yıl takvimler 11 Kasım'ı gösterdiğinde fidanlar dikilecektir. 

GEÇMİŞTE AĞAÇ DİYE HAYKIRANLAR ŞİMDİ ORTADA YOK

Geçmişte birileri ağaç bahanesiyle şehirlerimizi talan etmeye kalktı. Haftalarca şehirleri ateşe verip milletin malını mülkünü yağmalamışlardı. O zaman ağaç diye haykıranlara şimdi nerede, hiç biri ortada yok. Bir dikili ağaçları bile yok. Birçok ilimizde ormanlık alanlarımızı nasıl yaktıklarını gördük. PKK terör örgütü ormanlarımızı nasıl yaktığını kendisi açıkladı. Bunların amacı orman değil Türkiye'yi kuşatmaktı. Onlar sakalımızı tıraş ettiler ama bilin ki tıraş edilen sakal daha gür biter. Ama biz onların kollarını kesiyoruz. 

Küresel ısınmanın gündemi işgal ettiği bir zamanda, doğayı korumak için çabalıyoruz. Ülkemizin orman alanını ve ağaç servetini çoğaltmak amacıyla 17 yılda çok büyük çalışmalar yaptık. Erozyonla kaybettiğimiz toprak miktarını arttırdık. Cumhuriyet döneminde yapılan ağaçlandırmanın bir buçuk katını sadece 17 yılda yaptık.

Küresel ısınmanın gündemi işgal ettiği bir dönemde havanın, suyun, toprağın korunması için çalışıyoruz.  Ülkemizin orman alanını çoğaltmak için 17 yıldır çok büyük yatırımlar yaptık. Toplam 4.5 milyar fidanı toprakla buluşturduk.

Bizim yeşil hassasiyetimizi kimsenin terazisi ölçmeye yetmez'

'Kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikiniz' diyen bir ecdadın torunlarıyız.  Bu kampanyaya gösterdiğiniz ilgi için tüm milletime bir kez daha teşekkür ediyorum. 

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda başlatılan "Geleceğe Nefes" seferberliği çerçevesinde bugün saat 11.11'de 11 milyon fidan, Türkiye'nin 2023 noktasında toprakla buluşturulacak.

BAKAN SOYLU NAMAZ DAĞI'NDA ŞEHİT ÇOCUĞUYLA FİDAN DİKTİ

İçişleri Bakanı Soylu, tüm Türkiye'de büyük heyecan uyandıran ve beklenilenin çok ötesinde bir katılım gerçekleşen 'Geleceğe Nefes' fidan kampanyasında yer aldı.

81 ilimizde aynı anda başlayan fidan ekimi kampanyası için Bakan Soylu kendine Şırnak'ı ilimizi seçti.

Şehit evladını yanında götürdü

Şırnak sınırları içerisinde kalan Namaz Dağına, yanına şehit evladını alarak giden Soylu sosyal medya hesabından duygulandıran bir paylaşım yaptı.

Türk halkının büyük ilgi gösterdiği organizasyon kapsamında iki ayrı alanda dünya rekoru kırılması da hedefleniyor.

AYDIN'DA EFELER FİDAN DİKTİ

Tarım ve Orman Bakanlığınca Türkiye genelinde gerçekleştirilen "Geleceğe Nefes" seferberliği kapsamında, Aydın'da 100 bin fidan dikildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda başlatılan "Geleceğe Nefes" seferberliği çerçevesinde saat 11.11'de başlatılan fidan dikim etkinlikleri başladı. Tüm Türkiye'de eş zamanlı başlatılan etkinliklerden biri de Aydın'ın Efeler ilçesinde yapıldı. Halkın büyük ilgi gösterdiği etkinlikte 100 bin fidan toprakla buluşturuldu.

KOCAELİ'DE 63 BİN FİDAN

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ’Geleceğe nefes’ projesi kapsamında Kocaeli’nin Gebze ilçesinde daha önce yangında kül olan alana 63 bin fidan dikildi.

Türkiye genelinde 2 bin 23 noktada 11 milyon fidan dikmeyi hedefleyen Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ’geleceğe nefes’ projesi kapsamında Kocaeli’nin Gebze ilçesi Pelitli Mahallesi’nde fidan dikme programı gerçekleştirildi. Geçtiğimiz aylarda çıkan yangında küle dönen alanda düzenlenen törene Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile protokol üyelerinin yanı sıra çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

VAN'DA 70 BİN FİDAN

Tarım ve Orman Bakanlığınca Türkiye genelinde gerçekleştirilen "Geleceğe Nefes" seferberliği kapsamında, Van'da 70 bin fidan dikildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda başlatılan "Geleceğe Nefes" seferberliği çerçevesinde saat 11.11'de başlatılan fidan dikim etkinlikleri başladı. Tüm Türkiye'de eş zamanlı başlatılan etkinliklerden biri de Van'ın Edremit ilçesindeki Kurubaş Mevkisi'nde yapıldı. Halkın büyük ilgi gösterdiği etkinlikte 70 bin fidan toprakla buluşturuldu.

BARTIN'DA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ ELLERİ SIVADI

Cumhurbaşkanlığı tarafından ilan edilen Milli Ağaçlandırma günü kapsamında Bartın Üniversitesi Kampus alanında 3 bin 925 fidan toprağa dikildi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından ilan edilen milli ağaçlandırma günü kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde Bartın Valiliği ve Orman Genel Müdürlüğü işbirliğinde ‘Toprağa hayat, geleceğe nefes’ sloganı ile Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılar kampüsünde saat 11.11’de fidan dikimi gerçekleştirildi.

Törene Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Orhan Uzun siyasi partilerin temsilcileri ve üniversite öğrencileri katıldı.

Konuşmaların ardından saat 11.11’de 1050 fıstıkçamı, 770 selvi, bin ceviz, bin kestane, 30 leylandi, 40 ladin ve 35 sedir ile toplamda 3 bin 925 fidan toprağa dikildi.

ÇANAKKALE 41 FARKLI NOKTADA YEŞİLLENDİ

Çanakkale'de, Türkiye'nin 81 ilinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen 'Geleceğe Nefes' kampanyası kapsamında 41 farklı noktada 205 bin fidan toprakla buluştu.

ENDONEZYA'YA AİT REKOR ÇORUM'DA KIRILIYOR

Etkinlikte ilk olarak, 232 bin 647 adet fidan ile Endonezya'ya ait "1 saat içinde en fazla fidan dikme" rekorunun, Çorum'da 1 saatte 301 bin 111 adet fidan dikilerek kırılıp, Guinness Dünya Rekoru'nun Türkiye adına tescil ettirilmesi amaçlanıyor.

DİJİTAL ALBÜM OLUŞTURULACAK

Organizasyonda, ikinci rekor denemesi de fotoğraf alanında gerçekleştirilecek. Türkiye genelinde vatandaşların fidan dikerken çektiği fotoğraflardan oluşan bir dijital albüm yapılacak. Daha sonra dünyanın en büyük online fidan dikme anını yansıtan albüm oluşturulup Guinness'e tescil ettirilecek.

BAKANLIKTAN TEŞEKKÜR MESAJI 

Sitede, ağaçlandırma hedefinin aşılmasının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı'nca teşekkür mesajı yayımlandı. Bakanlık mesajında, "Teşekkürler Türkiye. 'Geleceğe Nefes' seferberliğinde 11 Kasım 2019'da 81 ilde 2023 noktada dikilecek 11 milyon fidanı kısa sürede sahiplendiniz. Gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak konusundaki bu heyecana karşılık fidan sahiplenme kampanyamıza devam ediyoruz. Sahipleneceğiniz veya bağışlayacağınız fidanları 11 Kasım sonrasında da toprakla buluşturmaya devam edeceğiz. Haydi Türkiye bir gün değil, her gün geleceğe nefes olmaya" denildi. 

FİKRİN SAHİBİ 

Abdullah Enes Şahin adlı kişi, sosyal medya hesabından temmuz ayında, 'Bir fikrim geldi. Biz neden Ağaç Dikme Bayramı ilan etmiyoruz. Her yıl bir gün ayıralım, çoluk çocuk maaile, 82 milyon ağaç dikelim. Hem dünyaya örnek olalım hem gelecek nesillere yemyeşil bir ülke bırakalım' paylaşımında bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu paylaşıma, 'Bu çok güzel bir fikir Enes. Biz her zaman yemyeşil bir Türkiye için çalıştık. Milli ağaçlandırma bayramımızın olması içinde ben ve arkadaşlarım her zamanki gibi üzerimize düşeni yapacağız' diye cevap vermişti. 

 

Erbakan'dan 'Azerbaycan' açıklaması

Başkan Erdoğan şehit aileleriyle buluştu

Erdoğan: Türkiye'nin yükselişi kimsenin önünde duramayacağı bir ivmeye ulaşmıştır

Asılsız iddialarda bulunmuştu, tazminat ödeyecek

Bahçeli'den Ayasofya açıklaması

AK Parti'den CHP'ye çok sert Ayasoyfa tepkisi

Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?
Ankebut suresi, Ankebut suresinin okunuşu ve anlamı
İslam'da kumar ve şans oyunları neden haram kılınmıştır?
Vesveseye karşı okunacak dua ve sureler...
Nahl suresinin nüzul sebebi...
Nahl suresinin faziletleri ve faydaları
Nahl suresinin okunuşu nasıldır?
Kanser neden olur? İşte kanserin 3 kesin belirtisi
Bisküvili lokumlu kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Basir zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(16.07.2020)
Dolar ne kadar? 16.07.2020
Mide üşütmesi nasıl geçer?
Eldeki nasır nasıl geçer?
Şişkinliğe ne iyi gelir?