Erdoğan: Hedefimiz Libya krizini Almanya ile sonlandırmak

Güncelleme: 24.01.2020 11:24

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Başbakanı Merkel Türk - Alman Üniversitesi'nin açılışında konuştular. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya'da hedeflerinin krizi Almanya ile beraber sonlandırmak olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel Beykoz'daki Türk Alman Üniversitesi’nin yeni binalarının açılışını yapıyor.

Merkel: Türk - Alman bilim ilişkileri Türk - Alman Üniversitesi'yle başlamadı. Türkiye'nin cömert teşvikleriyle başlamıştır. Nazi döneminde Türkiye'ye 80 bilim adamı geldi. Ankara Üniversitesini tasarlayan Alman bilim adamıdır. Birçok Alman bilim adamı Türk eğitim sistemine katkı sağladı. Türkiye milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bunu takdirle karşılıyoruz. Türk - Alman Üniversitesi'nde Suriyelilere destek veriyor. Bilimin özgürlüğe ihtiyacı vardır. Yeni eleştirel bir söyleme ihtiyacı var.

Türk - Alman Üniversitesi 2013'te faaliyetlerine başladı. Bugünkü kampüsler gerçekten göz alıcı. Bu üniversite iki ülke arasındaki güçlü ilişkiyi barındırıyor. Burada emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu üniversite büyük bir fırsat. İlişkilerimizi ileride daha da güçlendirecek. Buradan mezun olan öğrenciler bizim için güçlü bir bağ olacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan:

Sayın Şansölye, sayın bakanlarımız, sevgili öğrenciler hepinizi kalbi duygularımla selamlıyorum. 

Değerli dostum Merkel'i ülkemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Sayın Şansölye'nin ziyaretiyle üniversitenin resmi açılışını da yapıyoruz. 

Burası bir devlet üniversitesidir. Kısa süre içerisinde akademi dünyamızın lokomotifleri arasına girmiştir. 

2019 yılında 2385 öğrenciye ulaşmış durumda. Kapasite olarak 7 bine kadar alacağız. 237 akademik personelle eğitim sisteme katkı sağlıyor. 

Mensuplarına Alman kuruluşlarında staj yapma imkanı vermesini sağlıyor. Merkel ile Libya başta olmak üzere bölgesel konuları ikili ilişkilerimizi görüşeceğiz. 

Siyasi hayatından önce bilim insanı olduğunu biliyoruz.18 Nisan 1994 yılında imzalanan gençliğe yönelik anlaşmayı sayın Merkel'in gençlik bakanı olarak imzaladığını biliyoruz. 

Türk - Alman Üniversitesi'nin dostluğumuzun bir simgesi olacak. Türkiye olarak üniversite kapasitemizi her alanda çok genişlettik. Üniversite harçlarını biz kaldırdık. Uluslararası öğrenci sayımız her yıl katlanarak devam ediyor. 

"ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYIMIZ 15 BİNDEN 172 BİNE ULAŞTI"
Ülkemizdeki yükseköğretim seviyesinin hem nicelik hem de nitelik olarak yükseltilmesi amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir dönem ülkemizde marjinal odakların sürekli istismar ettiği yıllarca protestolara konu olan üniversite harçlarını biz kaldırdık. Uluslararası öğrenci sayımız, 15 binden 172 bine ulaştı. Beklentimiz ülkemizin nitelikli yabancı öğretim elemanları için cazip hale gelmesi, beyin göçünün çekim merkezi durumuna dönüşmesidir. Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Türk-İtalyan Üniversitesi gibi ortak üniversitelerin kurulmasına ilişkin çalışmalar devam ediyor. Türk-Alman Üniversitesinin başarısı, bu anlamda yeni ortak üniversitelerin kuruluş süreçlerinde örneklik teşkil edecektir.

Türk - Alman Üniversitesi başarılı bir şekilde ortaya konmuş bir projedir. Türk - Alman Üniversitesi'nin başarısı diğer kurulacak uluslararası üniversitelere güzel bir örnektir. 

Suriye'de, Irak'ta, Yemen'de yaşananlar coğrafyamızda nelerin yaşandığı malumdur. Suriye'de 9 yıldır süren çatışmalardan sadece bizim gibi komşular değil Almanya gibi ülkeler de etkileniyor. Libya'da da eğer önlem alınmazsa burada da büyük bir dram yaşanacaktır. Berlin zirvesi için katkılarından dolayı Almanya'ya teşekkür ediyorum. 

Burada darbeci Hafter'e baskı yapılması gerekir. Dün yine sivil vatandaşları hedef aldı. Uluslararası kamuoyu Suriye'de yaptıkları yanlışları bu kez Libya'da yapmazlar. 

Libya halkının yanındayız. Bu süreçte Alman dostlarımızla beraber çalışacağız. Libya'daki kaosu bitirmek için ortak çalışmalar yapacağız. 

MERKEL MUTLU OLDU
Konuşmanın sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angela Merkel'e iki tane hediye takdim etti. Angela Merkel'in hediyelerin karşısındaki mutluluğu hareketlerine yansıdı.

 

İnfaz düzenlemesi TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi

Bahçeli: MHP bugün, dünden daha güçlüdür

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni tedbirleri açıkladı!

Meclis Komisyonu infaz düzenlemesi için toplandı
HDP başkan adayları için teröristleri jüri yapmış

Başkan Erdoğan AB Konseyi Başkanı ile görüştü

Ömer Çelik: Hayatın akışını bozmadan tedbir alıyoruz

Çavuşoğlu'ndan önemli koronavirüs açıklaması!