YSK'nın yeni başkanı belli oldu

Güncelleme: 24.01.2020 15:19

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına, görev süresi dolan Sadi Güven'in yerine Muharrem Akkaya seçildi. Akkaya, ilk açıklamasında, "Bu görevi devralmaktan onur ve gurur duyuyorum" dedi.

Yargıtay 22. hukuk dairesi üyesi Muharrem Akkaya görev süresi dolan Sadi Güven'in yerine Yüksek Seçim Kurulu'nun yeni başkanı seçildi. 

Yüksek Seçim Kurulu'ndaki görev devri sonrası YSK eski Başkanı Sadi Güven ile YSK Başkanı Muharrem Akkaya basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Eski YSK Başkanı Güven, '7 senede 8 seçim yaptık. Bunların bir kısıı Muahrrem beyle yönettik. Tecrübeli bir isim. İnşaallah hayırlı hizmetlere vesile olur. Böyle yetkin bir arkdaşıma bu görevi devretmekten mutluyum. Kendisine başarılar diliyorum. Tüm kurul üyelerine, biizmle beraber çalışan bakanlıklara ve yöneticilerin teşekkür ediyorum. '' dedi.

Yeni başkan Akkaya ise, ''Seçim süreci yaşadık. Bugün itibariyle eski arkadaşlarımızın görev süresi sona erdi yenileri başladı. Bu önemli ve onurlu bir görev. Başkanımızın bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak isterim. Seçim süresi başladığında ne gerekiyorsa yaparız'' diye konuştu.

Muharrem Akkaya kimdir?

Muharrem Akkaya: 1964 doğumlu, Karabük Ovacık'lı. 1989'da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra mesleğe Karabük'te başladı. Çeşitli ilçelerde hakimlik, Kocaeli'nde savcılık yaptı. Akkaya'nın mesleki kariyerinde de Adalet Bakanlığı görevleri var. Bakanlık İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı tetkik hakimliğinden sonra Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı oldu. 24 Şubat 2011'de Yargıtay Savcılığına, üyeliğine seçilen Akkaya, Eylül 2016'da YSK üyeliğine atandı.

Mahir Ünal'dan Kılıçdaroğlu'na sert eleştiri!

Başkan Erdoğan: Karabağ, Azerbaycan kadar bizim de meselemizdir

Bahçeli'den ırkçı saldırıya çok sert tepki!

'Türkiye bu operasyonları yapmak zorundaydı'
Çavuşoğlu İranlı mevkidaşı Zarif ile görüştü

Başkan Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti öncesi flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan derslik ve okul yapımı için bağış çağrısı

Bakan Akar İngiliz mevkidaşı ile telefonda görüştü