YAZARLAR

Tüm Yazıları Prof. Dr. Abdulhakim Koçin

Nefs imiş iblise telbis öğreten

18.02.2019 00:07

Burada haftada bir yazdığım her yazımdan sonra kendime, bir sonraki yazımda edebiyattan bahsedeceğime dair söz veriyorum. Yazımı yazmaya başladığımda da kendime verdiğim bu söz aklıma gelir. Bu sebeple hafızamı yokluyor ve ezberimde kalan beyitlerden birini seçip yazıyorum. Ne var ki, yazıyı bitirdiğimde, önceki yazılarımda olduğu gibi yine siyasete kaydığımı, yine devlet yönetme geleneğinden, yine adaletten, yine liyakatten bahsettiğimi hayretle müşahede ediyorum. Bunun değişik nedenleri vardır. Kanaatimce en önemli olanı, görüştüğümüz insanların gündeminde, oturduğumuz ortamlarda edebiyatın değil siyasi konuların ön planda olmasıdır.

Bu yüzden her insan gibi ben de ister istemez etkileniyor, dost sohbetlerinde gündeme gelen konuları yazarak, yönetilen ve yönetenler arasındaki iletişim kanallarının sağlıklı çalışmasına karınca kararınca katkıda bulunmaya çalışıyorum. Dolayısıyla şiir de okusam, roman da okusam, hikâye de okusam aklımda hep halkın gündemindeki konular, dost sohbetlerinde dile getirilenler vardır.

Okumakta olduğunuz yazıya başlamadan önce aklıma gelen beyit, şiirlerinde “Muhibbi” mahlasını kullanan Kanuni Sultan Süleyman’ın şu beytidir:

“Akl ile ışk sineye sığmaz Muhibbiyâ

Her biri der ki anı kabul eyle ya beni”

“Ey Muhibbi, akıl ve aşk göğse sığmaz. Her biri ya onu kabul et ya beni der”

Bu beyit, hafta içinde bir vesile ile bir araya geldiğimiz dostlarımızla konuştuğumuz konuları çağrıştırdı. Malum, Cumhuriyetin ilanından Ak Parti iktidarlarına kadar cılız ve kısa süreli bir iki denemenin dışında tek başına iktidar yüzünü görmeyen büyük bir camianın mensuplarıyız. Dostlarla yaptığımız sohbette hep kendimizden bahsettik. İdealist bir hayat yaşamaya çalıştığımız eski günlerimizden, millet memleket ve değerlerimiz için nasıl gayret ettiğimizden ve nasıl samimi çalıştığımızdan, pür sadakatle ve kişisel menfaat düşünmeden yaptığımız fedakârlıklardan, 28 Şubat sürecinin ceberrut yönetiminden, bize yapılan zulümlerden, haksızlıklardan vb. durumlardan söz edip durduk. En sonunda ise şimdiki halimizden, zaman zaman olaylar karşısındaki savruluşumuzdan, dünyalık hırsımızdan, şöhret makam ve para gördükten sonra kimi zaman kendimizi kaybedişimizden; özetle aşk ve akıl arasında sıkışıp kaldığımızdan, ikisini bir arada tutmayı başaramadığımızdan bahsettik.

Bilirsiniz, aşk bir gönül işidir. Bu işte tamamen sevilenin rızası vardır. Bu yüzden sevilenin rızasını kazanma uğrunda çekilen zahmetler bulunmaz bir nimet ve rahmet olarak kabul edilir. Aksine bu yoldaki zahmetlerin tarif edilemeyecek bir tadı ve lezzeti vardır. Siyaset ise tamamen akıl işidir ve en büyük siyaset dürüstlüktür. Bu ayarda yapılırsa toplumda huzur ve güven olur. Bu yüzden başkasına bırakılamayacak kadar değerlidir.

Ne var ki, akıl kimi zaman pragmatist davranır; menfaatçidir. Yanına gönlü değil nefsi aldı mı yapamayacağı çılgınlık kalmaz. Nefs, aklın aklına gelmeyen kötülükleri de aklına getirerek yanlış düşündürtür, yanlışları yaptırtır.  Çünkü “nefs imiş iblise telbis öğreten”. Bahanesi de hazırdır nefsin,“siyaset gereği”.

Yazdıklarımın bir anlamı olur mu bilemiyorum ama bize düşen seferdir; zafer Allah’ın takdirindedir ve layık olana verilir. Buna layık olmamız ve verilen nimetlerin geri alınmaması Hakk’ın rızasına bağlıdır. Hakk’ın rızası halkın rızasındadır. Halkın arzusu, “adalet ve refah”tır. Bunu temin etmemiz ve korumamız için şu hususları yeniden hatırlamamız ve gözden geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum:

  1. Birey ve toplum olarak gönlümüzü kontrol etmeli, niyetimizin, arzu ve emelimizin hangi yöne eğilim gösterdiğine bakmalı, samimiyetimizi ve iyi niyetimizi korumalı, fedakârlık ve gayretimizi artırmalıyız.
  2. Yanımızdakilerin de niyetlerini ve yaptıklarını iyi bilmeli, hainleri yanımızdan uzaklaştırmalı, samimiyetlerini kaybetmemiş dostlarımızı arayıp bulmalı, gönlü kırıkların gönüllerini her hal ü kârda yeniden kazanmalıyız.
  3. Bahçemizdeki ayrık otlarını temizleyerek fitne tohumlarının yeşermesine müsaade etmemeli; pirincimizin arasındaki beyaz taşları ayıklayarak yan yana saf tutan dişlerimize halel getirmelerine fırsat vermemeliyiz.
  4. Karar süreçlerinde ve uygulamada bilimsel verilerden yararlanmalı, sadece basit anketlere bağlı kalınmamalı, halkın hayatına dokunarak ve onlarla yüz yüze görüşerek, gerektiğinde evlerine misafir olarak beklentilerini tespit etmeli, imkânlar dâhilinde taleplerini karşılamalıyız.
  5. Bütün ilişkilerimizde tam bir samimiyetle hareket etmeli, kibirli olmamalı, kimseyi aşağılamamalı, Yaratan’dan ötürü yaratılana değer vermeli, adaleti mutlak manada sağlamalı ve Allah’tan başkasına umut bağlamamalıyız. O hayrı ve başarıyı dilediğinde sebepleri halk eder.

Çünkü yaratan, yaşatan, doyuran, koruyan, öldüren, dirilten, hesap soran, ödüllendiren, cezalandıran; özetle, mutlak manada güç ve kuvvet sahibi olan yalnız O’dur.

 

 

 

 

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Korkuluk dediğin böyle olur

Nükleer ve kimyasal tehditler insansız araçla tespit edilecek

Türk savunma sanayisinde insan hayatını tehdit eden kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) risklerin tespiti ve koruyucu tedbirlerin hızla alınmasına yönelik milli bir sistem geliştirildi.

Aşırı sağcı lider Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı

Finlandiya'da aşırı sağcı Önce Finlandiya İnsanı Partisi (Suomen Kansa Ensin) Başkanı Marco De Wit, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine yönelik çalışmalarında Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı.

Doğu Ekspresi ile baharda yolculuk bir başka güzel

Seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra üniversite öğrencilerinin de ilgi odağı olan, Ankara ile Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi, ilkbaharda güzel manzaralar eşliğinde yolculuk imkanı sunuyor.

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.