YAZARLAR

Tüm Yazıları Prof. Dr. Bilal Sambur

Reyhanlı katliamı ve MİT operasyonu

14.09.2018 00:04

Suriye savaşının İdlib krizine düğümlendiği bir dönemde Reyhanlı katliamının planlayıcısı Yusuf Nazik, MİT operasyonuyla Lazkiye’de yakalanıp ülkemize getirildi. Reyhanlı katliamında 53 insanımız hayatını kaybetmişti. Suriye savaşının ülkemize pahalıya mal olan en büyük insani maliyetlerinin başında Reyhanlı katliamı gelmektedir. Katliamın planlayıcısının yakalanmış olması, olumlu bir gelişmedir.

 

MİT, artık ülke dışında büyük operasyonları gerçekleştiren etkin bir istihbarat kuruluşu haline gelmiştir. Afrika ve Asya ülkelerinden MİT operasyonlarıyla getirilen FETÖ mensuplarının haberleri, her gün basında yer almaktadır. Şimdiye kadar yüze yakın FETÖ militanının operasyonlarla yakalanıp yurda getirildiği ifade edilmektedir. Irak’ta PKK’nın etkili isimlerinden Zeki Şengali kod adıyla bilinen İsmail Özden, MİT-TSK ortak operasyonuyla etkisizleştirilmiştir. Reyhanlı katliamının kilit ismi konumunda olan Yusuf Nazik’in Lazkiye’de yakalanması, MİT’in yurt dışında etkili ve işlevsel bir operasyonel güce kavuştuğunu göstermektedir. Esad rejiminin kalbi konumunda olan Lazkiye’de Reyhanlı katliamı faili Yusuf Nazik’in yakalanıp getirilmesi, MİT’in uluslararası operasyon kabiliyetinin derinliğini gösteren etkileyici bir vakadır. Lazkiye operasyonu, MİT’in uluslararası operasyonlarına devam edeceğini göstermektedir.

 

MİT’in gerçekleştirdiği yurt dışı operasyonları, teşkilatın yeni bir güvenlik konseptiyle hareket ettiğini ortaya koymaktadır. Terörizm tehdidi karşısında pasif istihbaratlarla yetinen işlevsiz bir kurum olmaktan çıkan MİT, önleyici güvenlik kavramı çerçevesinde terörist örgütler harekete geçmeden onları etkisizleştirmeyi amaçlayan proaktif bir güvenlik teşkilatı durumuna gelmiştir.

Reyhanlı katliamı planlayıcısı Yusuf Nazik, Suriye Muhaberatına çalışan bir ajandır. Suriye muhaberatının korumasında Lazkiye’de yaşayan terörist Yusuf Nazik, burada güvende olduğunu ve Türkiye’nin artık kendisine ulaşamayacağını sanmaktaydı. MİT operasyonuyla terörist Yusuf Nazik’in yakalanmış olması, ülkemize yönelik terörist eylemlerde bulunan terör gruplarının ve militanlarının dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, kurtulamayacaklarını göstermektedir. Reyhanlı katliamının kilit planlayıcısı ve uygulayıcısı konumunda olan Yusuf Nazik, katliamın Esad rejiminin istihbarat servisi Muhaberat tarafından yapıldığını itiraf etmiştir. Reyhanlı katliamının her aşamasında sorumluluk, Esad rejimine aittir. Esad rejimi, Reyhanlı katliamıyla Türkiye’ye karşı vahşi bir saldırı gerçekleştirmiş ve 53 insanımızın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Reyhanlı katliamında Antakya’lı Yusuf Nazik’i kullanan Esad rejimi, Hatay’ı Suriye’ye katma hülyasından vazgeçmediğini göstermiştir. Esad rejiminin varlığı, ülkemizin bekasına yönelik bir tehdittir. Esad, sadece İdlib’i istememektedir. Esad, Afrin’le, Cerablus’la ve Azez’le beraber, Antakya ve İskenderun’u da istemektedir. Esad rejimi, kanla ve kinle ülkemize saldırmaktadır.

 

Esad rejimi, bugün Rusya ve İran’ın desteğiyle ayaktadır. Savaş sırasında ülkenin yüzde 15’lik bölümünü elinde tutan Esad rejimi, bugün Suriye’nin yüzde 90’ına hakim olan güçtür. Esad rejiminin Rusya ve İran’ın desteğiyle ayakta olması, bu rejimin yaptığı her türlü katliamın, vahşetin ve yıkımın meşru olduğu anlamına gelmemektedir. Esad rejimi, Reyhanlı katliamından dolayı hukuk önünde hesap vermelidir. Hukuk önünde hesap vermediği sürece Esad rejimi, Suriye halkına yönelik saldırılarına devam edecek ve ülkemizde de istikrarı bozmak için Reyhanlı tarzı katliamlar tertip etmekten geri durmayacaktır.

 

Esad rejimi, Suriye’de devleti değil, bir terör ağını temsil eden vahşi bir yapıdır. El-Muhaberat, Suriye rejiminin terör aygıtı durumundadır. Reyhanlı katliamı gibi bir vahşeti işleyen Muhaberat’ın varlığı, Esad rejiminin bir terör sistemi olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Suriye’deki Muhaberat’a dayanan rejim tasfiye edilmeden, Suriye’de savaşın bitmesi ve barışçıl bir çözüme ulaşılması imkansızdır.

 

Reyhanlı katliamının faili, bizzat Esad’dır. Reyhanlı katliamını tertip eden Esad, Türkiye’ye, ülkemizi iç savaş Beyrut’una çevirecek güce sahip olduğu mesajını vermek istemişti. Türkiye, Lazkiye operasyonuyla Esad’a yaptıklarının unutulmadığı ve kullandığı piyonların mutlaka hesap vereceğine dair güçlü bir mesaj vermiştir. MİT’in gerçekleştirdiği Lazkiye operasyonu, Esad rejiminin uluslararası düzeyde bir terör rejimi olarak tescillenmesini sağlayan stratejik bir gelişmedir.

 

Lazkiye operasyonu, MİT’te gerçekleşen büyük değişimi göstermektedir. MİT, artık içte ne olup bittiğine odaklanan ve kişileri fişlemekle enerjisini harcayan bir iç istihbarat kurumu değildir. MİT, içte ve dışta etkin operasyon kabiliyeti olan, önleyici güvenlik konsepti çerçevesinde terör örgütleriyle kaynağında mücadele eden, Suriye ve Irak gibi alanlarda güçlü bir ağı olan etkin bir kurumdur. MİT, MOSSAD ve CIA gibi uluslararası istihbarat markaları düzeyinde etkili ve işlevsel bir teşkilat olmasını sağlayan büyük bir değişimi kendi içinde gerçekleştirmiştir.

 

 

 

 

Öne Çıkanlar

Meteoroloji açıkladı! Sıcaklık artacak