YAZARLAR

Tüm Yazıları Prof. Dr. Bilal Sambur

Umutsuz gençlik, kozmetik gençlik

07.10.2019 00:02

 

 

En çok üzerine yazılan konuların başında gençlik gelmektedir. Gençlik üzerine  çok yazılmasına rağmen, en az  anlaşılan kesimin gençler olduğunu söyleyebiliriz. Anlaşılamamaktan en çok şikayet edenlerin çoğunlukla gençler olduğunu söyleyebiliriz. Gençleri ve gençliği anlamak zor bir çabadır. Bütün zorluğuna rağmen, gençleri ve gençliği anlamaya çalışmaktan vazgeçmemek lazımdır. Gençlik anlaşılmadan, insanlığın en dinamik ve verimli boyutu anlaşılamaz.Gençlik olgusunu anlamak için  bilgiye, okumaya, araştırmaya ve düşünmeye çok ihtiyaç vardır. Basma kalıp  ifadelerin gençliği anlamaya yeteceğini düşünmek, büyük bir yanılsamadır. Gençlik, canlı, dinamik, değişken ve çok kompleks bir olgu ve tecrübedir. Gençler, kendilerini anlmaya çalışan insanlara çok ihtiyaç duymaktadırlar.

Gençlik ve  dinamizm kelimeleri  içiçe olarak kullanılmaktadır. Gençliğin dinamizm ve yenilikçilik demek olduğunun sürekli olarak tekrar edildiği günümüzde gençliğin edilgenleştirilmesi için her türlü çaba  sarf edilmektedir. Günümüzde gençliğin  sadece adı vardır, kendisi yoktur. Gençliğin durağanlaştırldığı ve nesneleştirildiği bir dönemden geçmekteyiz. Her türlü teknolojik imkanın kullanılarak gençliğin durağanlaştırılması ve nesneleştirilmesi gençliğin sonu olarak ifade edebileceğimiz bir durumla bizi karşı karşıya  getirebilir. Dünya nüfusunun yaşlanması olgusunu, büyük ölçüde gençliğin nesneleştirilmesinin  önemli sonuçlarından biri olarak değerlendirebiliriz.Gençliği dışarıdan müdahalelerle nesneleştirmeden ve mekanikleştirmeden, onun doğal  hali içinde anlamlandırılması gerekmektedir. Gençlik, insanlığımızın büyüyüp geliştiği dinamik bir arayış dönemi ve tecrübesi olarak anlamlandırılmalıdır.

Gençlik, heveslerin tatmin edildiği yegane dönem olarak kurgulanmaktadır. Güç, şehvet, şöhret, maddiyat, makam ve etkileyicilik gibi arzuların tatmini için gençlik dönemi hoyratça tüketilmektedir. Gençlik döneminin  çılgınca ve akıl dışı  bir şekilde tüketilmesi yerine gençliğin akıl, verimlilik ve ahlak çerçevesinde  inşa edilmesi gerekmektedir. Genç, aklını işlevsel bir şekilde faal hale getirendr. Aklı faal olmayanın genç olması mümkün değildir. Gençin, deli bir kana değil, akıllı bir beyne ihtiyacı vadır. Gençliğin akla yabancılaştırılması, bilimin, sanatın ve felsefenin gelişiminin önünde engel oluşturmaktadır. Felsefe, sanat ve bilim alanlarında gelişme sağlamanın yolu, genç akıllardan ve hayallerden geçmektedir. Gençlerini akılla donatmayan toplumlarda zengin insani tecrübeler ortaya çıkmadığı gibi, bu toplumların kültür, edebiyat, sanat, siyaset, felsefe, tarih ve antroploji gibi alanlarda sahici anlamda gelişim göstermesi imkansız gözükmektedir.

Gençliğin dinamzmi, genellikle geçliğin şiddete kanalizasyonu şeklinde gençlik istismarı diyebileceğimiz bir durumla bizi karşı karşıya bırakmaktadır. Gençlik, şiddetle kendisini besleyen değildir. Şiddet, genç olmanın olmazsa olmazı  değildir. Genç, şiddete doğuştan değil, şiddeti kültürden ve toplumdan daha sonra öğrenmektedir. Gençlik şiddeti öğrendiği gibi, barışı da öğrenebilir. Genç, barışı öğrendikçe insanlara yaklaşabilir,  insanlarla gerçek ilişkiler kurabilir.

Modern  dünyada gençler, bilginin, çalışmanın, emeğin, tevazunun  ve sorumlu olmanın  değerini unutmuş gözükmektedirler. Ellerindeki cep telefonlarının veya bilgisayarların tuşlarına basarak gençler, çok kısa sürede  istedikleri her şeyi elde edebilecekleri gerçekten kopuk bir dünyaya hapsedilmişlerdir Pahalı cep telefonları, marka elbiseler ve ayakkabılar,  dolgun maaşa sahip bir işte çalışmak,  güzel ve hızlı bir arabaya binmek, gençlerin sahip olmak için hayallerini ve enerjilerini  harcadıkları şeylerdir.Ahlak ve aklın önemsizleşip bu nesnelere ulaşmanın en yüksek değer haline geldiği günümüzde gençler, şiddet, cinayet, kirli işler dahil her şeye yönlendirilebilmektedirler.

Gençler, olabildiğince  kendilerini görünür kılmaya, hiçbir şey yapmadan kendilerini  görünür kılmanın yeterli olacağı yanılsamasına sürüklenmektedirler. Gençler, CV’lerine  çok sayıda sertifika ve belge sokmanın kendi yeterliliklerini ispat etmeye yeteceğini düşünmektedirler. Gençler arasında sertifika ve diploma yarışı vardır.Umutlarını ve hedeflerini yitirmiş olmanın sonucu olarak suni konularla ve faaliyetlerle kendisini tüketen buharlaşan kozmetik bir gençlğin ortaya çıkışı sorunu,  sahici anlamda ciddi bir insani krizle karşı karşıya olduğumuz anlamına gelmektedir.

 

Son Haberler

 • 1

  Fransa'da ölenlerin sayısı 28 bin 662'ye yükseldi

 • 2

  YKS ile MSÜ'ye başvuran adaylar için yeni düzenleme

 • 3

  İspanya'da ölü sayısı 27 bin 119 oldu

 • 4

  İngiltere'de 6 kişiye kadar buluşmaya izin verilecek

 • 5

  Borsada 6 Mart'tan bu yana en yüksek kapanış

Nazar değmiş kişi hangi duaları okumalı?
Keten tohumu faydaları nelerdir?
Topuk çatlakları neden olur?
Yüzdeki renk eşitsizliği nasıl geçer?
Münafikun suresi, Münafikun suresinin okunuşu ve anlamı
Tur suresinin faziletleri ve faydaları
Tur suresinin nüzul sebebi...
Tur suresinin okunuşu nasıldır?
Kalın bağırsak kanseri neden olur? İşte kalın bağırsak kanseri belirtileri
Kahve çekirdeği kurabiye nasıl yapılır?
Hafızayı güçlendirmek için okunacak dua...
En Nafi Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(28.05.2020)
Dolar ne kadar? 28.05.2020
Esmaül Hüsnadan Er Rauf isminin faziletleri
Maden suyu içmenin faydaları nelerdir?
Kabızlık neden olur?
Ayaktaki ödem nasıl geçer?
Tegabün suresi, Tegabün suresinin okunuşu ve anlamı
Necm suresinin faziletleri ve faydaları
Necm suresinin nüzul sebebi..
Necm suresinin okunuşu nasıldır?
Mide kanseri neden olur? İşte mide kanseri belirtileri