YAZARLAR

Tüm Yazıları Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu

Futbol bi̇r endüstri̇di̇r

12.04.2019 00:04

Geçen haftaki yazımızı okuyan kuzenim milli sporcu Kadir Baş bir mesaj atmış. Mesaj şöyledir: Hocam futbol dünyanın gerçeği lakin spor olmaktan çıkmıştır. Bize amatör spor gerektir. Birçok yan branş ülke tanıtımına ve turizmine katkı sağlayabilir. Sporun beyin fırtınası masasını oluşturun. İnşallah biz de eteğimizdeki taşları sizin önderliğinizde dökelim.

Futbol ile ilgili görüşlerimiz bellidir. Futbol toplumu oyalamak için kullanılan bir araçtır. Ülkenin problemleri halının altına süpürülüyor. Özellikle sömürgeci ülkeler sömürdüğü milletleri futbol ile meşgul ederler. Ancak kendileri yüzme, voleybol, tenis vb. gibi sporlar teşvik edip destekliyorlar.

Futbol bir gösteri dalıdır. Futbol spor görünümlü bir temaşa sana’tıdır. Seyirciler gevşemek için statlara koşarlar ve bağırıp çağırırlar. Futbol tüm insanları ekran başına toplar ve onları eğlenceli zaman geçirmesine yol açar. Kısaca, futbol yığınları oyalama aracıdır.

Fakat futbol, spor olmaktan çıktı ve dünyaya yayıldı. Adeta her şeye meydan okuyan bir olguya dönüştü. Kendini tanıtmak ve kanıtlamak isteyen kişiler futbol olgusuna yapışıyorlar. Kimisi kulüplere başkan kimisi amigo olmak için çaba harcıyor. Sonunda hedeflerine ulaşıyorlar.

Sömürgeci ülkeler gelişmemiş ülkelerin çocuklarını futbola teşvik ediyorlar. Onları arenaya çıkarıyorlar, seyredip eğlenceye dalıyorlar. Ama kendi çocuklarını futboldan uzak tutuyorlar. Burası dikkate değer bir noktadır ve üzerinde durmayı göz ardı etmemek gerekir.

Futbolun bu olumsuz yönüne rağmen ağırlığını ve önemini koruyor. Bu sektörün maddi ve manevi ağırlığı göz ardı edilemez. Futbolun yerlileşmesi ve millileşmesi bir şuur ve birikim meselesidir. Futbol evrenselliği göz önüne alınarak yetkin kişiler göreve gelebilirler.

Doğaldır ki diğer spor dalları sağlığımız için çok gereklidir. Özellikle ata sporlarımız (Güreş, cirit vb.) uzak doğu sporları, yüzme voleybol, basketbol, tenis, binicilik gibi branşlar ulusal kimliğimizin pekişmesine ve çocuklarımızın sağlığına büyük katkıda bulunabilirler. Psikolojik açıdan bu sporlar desteklenmelidir.

Sporun Bakanlığı ve Fakülteleri, Yüksekokulları var. Bu kurumlar akademik düzeyde konuyu ele almalı, sahada araştırma yapıp proje ortaya koymalıdırlar. Pratiğini yapanlar ise deneyimlerini akademisyenlerle paylaşmalı, fikir alışverişinde bulunmalıdırlar. Böylece ortaya Türk Spor Ekolü çıkacaktır.

Konumuza dönelim; Futbol Federasyonu seçimleri var. Seçimlerde Federasyon Yönetim kurulunda göreve talibiz. Bu talebimizi bizi yönetenlere saygı ile duyururuz.

Sonuç: ‘’Türk Sporu Ekolü oluşturmanın zamanı gelmiştir. Bu yönde çalışmalar yapılmalıdır.’’

 

 

Foto Galeri

'Yılkı' atlarından esinlendi arazi aracı üretti

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

Video

Bir insan bunu neden yapar ki ?

Göbeklitepe'de yeni rekor

Darbe alan kaportaya kolay çözüm

Muhteşem bir manzara

Binali Yıldırım'ın yeni klibi izlenme rekorları kırdı!

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  YKS tercihleri 23-29 Temmuz'da yapılacak

 • 2

  Erdoğan: Ortak yayın için başka isimler önermiştim

 • 3

  Sele kapılmıştı, cesedi 5 km uzaklıkta bulundu

 • 4

  Teröristbaşı Öcalan'dan HDP'ye 'İstanbul' talimatı!

 • 5

  İDO'dan '23 Haziran'da sefer iptali' açıklaması

Karar tatmin edici
“Sağduyu” Galip Gelir mi?..
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim ittifakımız MHP ile
Yeni askerlik sisteminde flaş gelişme!
Trump'tan İran'a tehdit: Yakında göreceksiniz
Bakan müjdeyi verdi! 4 bin 321 personel alınacak
Suudi Arabistan'a bir darbe de ABD Senatosundan!
Meteorolojiden sağanak uyarısı!
YSK İstanbul'da seçmen listesini güncelledi
Başkan Erdoğan: Derdi verileri korumak değil onları alıp bir yerlere servis etmek
YÖK üniversite kontenjan sayısını açıkladı!
Okula başlama yaşı değişti!
Fitch Ratings'ten Türkiye açıklaması! 'Enflasyonun düşüşü hızlanacak'
Başkan Erdoğan: S-400 konusu bitmiştir!
İkinci sondaj gemimiz yola çıktı