YAZARLAR

Tüm Yazıları Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu

Futbol bi̇r endüstri̇di̇r

12.04.2019 00:04

Geçen haftaki yazımızı okuyan kuzenim milli sporcu Kadir Baş bir mesaj atmış. Mesaj şöyledir: Hocam futbol dünyanın gerçeği lakin spor olmaktan çıkmıştır. Bize amatör spor gerektir. Birçok yan branş ülke tanıtımına ve turizmine katkı sağlayabilir. Sporun beyin fırtınası masasını oluşturun. İnşallah biz de eteğimizdeki taşları sizin önderliğinizde dökelim.

Futbol ile ilgili görüşlerimiz bellidir. Futbol toplumu oyalamak için kullanılan bir araçtır. Ülkenin problemleri halının altına süpürülüyor. Özellikle sömürgeci ülkeler sömürdüğü milletleri futbol ile meşgul ederler. Ancak kendileri yüzme, voleybol, tenis vb. gibi sporlar teşvik edip destekliyorlar.

Futbol bir gösteri dalıdır. Futbol spor görünümlü bir temaşa sana’tıdır. Seyirciler gevşemek için statlara koşarlar ve bağırıp çağırırlar. Futbol tüm insanları ekran başına toplar ve onları eğlenceli zaman geçirmesine yol açar. Kısaca, futbol yığınları oyalama aracıdır.

Fakat futbol, spor olmaktan çıktı ve dünyaya yayıldı. Adeta her şeye meydan okuyan bir olguya dönüştü. Kendini tanıtmak ve kanıtlamak isteyen kişiler futbol olgusuna yapışıyorlar. Kimisi kulüplere başkan kimisi amigo olmak için çaba harcıyor. Sonunda hedeflerine ulaşıyorlar.

Sömürgeci ülkeler gelişmemiş ülkelerin çocuklarını futbola teşvik ediyorlar. Onları arenaya çıkarıyorlar, seyredip eğlenceye dalıyorlar. Ama kendi çocuklarını futboldan uzak tutuyorlar. Burası dikkate değer bir noktadır ve üzerinde durmayı göz ardı etmemek gerekir.

Futbolun bu olumsuz yönüne rağmen ağırlığını ve önemini koruyor. Bu sektörün maddi ve manevi ağırlığı göz ardı edilemez. Futbolun yerlileşmesi ve millileşmesi bir şuur ve birikim meselesidir. Futbol evrenselliği göz önüne alınarak yetkin kişiler göreve gelebilirler.

Doğaldır ki diğer spor dalları sağlığımız için çok gereklidir. Özellikle ata sporlarımız (Güreş, cirit vb.) uzak doğu sporları, yüzme voleybol, basketbol, tenis, binicilik gibi branşlar ulusal kimliğimizin pekişmesine ve çocuklarımızın sağlığına büyük katkıda bulunabilirler. Psikolojik açıdan bu sporlar desteklenmelidir.

Sporun Bakanlığı ve Fakülteleri, Yüksekokulları var. Bu kurumlar akademik düzeyde konuyu ele almalı, sahada araştırma yapıp proje ortaya koymalıdırlar. Pratiğini yapanlar ise deneyimlerini akademisyenlerle paylaşmalı, fikir alışverişinde bulunmalıdırlar. Böylece ortaya Türk Spor Ekolü çıkacaktır.

Konumuza dönelim; Futbol Federasyonu seçimleri var. Seçimlerde Federasyon Yönetim kurulunda göreve talibiz. Bu talebimizi bizi yönetenlere saygı ile duyururuz.

Sonuç: ‘’Türk Sporu Ekolü oluşturmanın zamanı gelmiştir. Bu yönde çalışmalar yapılmalıdır.’’

 

 

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

Giyilebilir jet takımı! Değeri 440 bin dolar

Gravity Industries tarafından üretilen 1050 beygir gücünde ve 440 bin dolar değerinde olan bu giyilebilir jet takımı özellikle sahil güvenlik alanında faaliyet gösteren kolluk güçlerine destek verecek.

Kılıçdaroğlu'na saldırı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şehit er Kırıkcı'nın cenaze namazı sonrası bir grup tarafından protesto edilerek saldırıya uğradı. Kılıçdaroğlu güvenlik için götürüldüğü evden zırhlı araçla çıkarıldı.

Sri Lanka'da kilisedeki patlama anı

Sri Lanka'da üç kilise ve üç otelde patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre patlamalarda en az 138 kişi hayatını kaybederken, 400'den fazla kişi ise yaralandı. Ayrıca 7. bir patlamanın daha meydana geldiği bildirildi.