YAZARLAR

Tüm Yazıları Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu

Lucescu haklı

14.09.2018 00:05

Kabul etmemiz gerekir ki Lucescu futbol alanında bir otoritedir, bir eğiticidir, bir öğretmendir. Geçmişine bakarsak bunun doğruluğunu görebiliriz. Gerek ülkemizde gerekse yurt dışında Lucescu kalıcı eserler bırakmıştır.

Lucescu, Ukrayna’da, Rusya’da ve Romanya’da futbol olgusuna büyük hizmet vermiştir. Ülkemizde Galatasaray’ı ve Beşiktaş’ı şampiyonluğa ulaştırmıştır. Çok sayıda genç oyuncunun önünü açmıştır. Büyük bir samimiyetle ve inançla Türk futboluna hizmetini sürdürmektedir.

Lucescu’nun en önemli ve dikkati çeken yönü gençlere yatırım yapmasıdır. Birçok gencin önünün açıyor, onların yeteneklerini keşfedip ortaya çıkmasını sağlıyor. İyi bir gözlemci olduğu her halinden anlaşılıyor. Nitekim son maçlarda bu tutumunu gerçeğe dönüştürmüştür.

Son İsveç maçı ile ilgili şunları söyledi: “Biz toplamda İsveç’ten 40 yaş daha genciz. Bu takıma güvenmeliyiz. Rusya, İran, Tunus, maçlarının devamı İsveç maçıydı. Rusya maçında %70 top bizde kaldı. Bu maçta da %63’tü.” Demek ki, Lucescu durumu daha iyi görüyor, değerlendiriyor.

Lucescu hoca Emre Akbaba’yı keşfedip değerlendirmesidir. Trabzon mağlubiyetinden sonra Emre Akbaba’yı Milli takıma çağırması öngörü üstünlüğünün ifadesidir, Çağlar, Cengiz, Okay, Oğuzhan, Cenk, Mehmet, Hakan gibi oyuncuları sahaya sürmesi geleceğin parlaklığına işarettir.

“Bahane arayan” bir oyuncu grubu geride kaldı. Kendi değerini ve oyununu ortaya koyan, yenilgiye gerekçe aramayan bir oyuncu topluluğu devreye giriyor. Lucescu hoca iç gözü sahibi, farkındalığı olan sağlıklı futbolcu adaylarına yatırım yapıyor.

Lucescu hoca bilgi ve birikimini ülkemiz için harcıyor. Yaşı sınıra gelip dayanmış. Bir öğretmen antrenör olarak (Piontek gibi) kendisinden yararlanmalıyız. Kendisinin yanına yetenekli, dürüst, işinin ehli, kişilik bozukluğu olmayan antrenör adaylarını gönderip yetişmelerini sağlamalıyız.

Lucescu hocayı beğenmeyenler olabilir. Ama seçeneklerini, mazeretlerini açıkça orta koymalıdırlar. Hocayı yıpratmaya çalışmak, onu yok saymak beyhude gayrettir. Öğretmen antrenör ve oyuncuları bünyemize katalım, onlardan yararlanalım.

Futbol kalitemizin artması yönümüzü Avrupa’ya dönmeye bağlıdır. Avrupa’nın futbol kalitesi kriter alınmalıdır. Lucescu Hoca bu iş için biçilmiş kaftandır.

Sonuç: “Lucescu Hoca öğretmen, antrenör olarak görülüp değerlendirilmelidir.”

Öne Çıkanlar