YAZARLAR

Tüm Yazıları Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu

Sporda alt ve üst yapı

08.02.2019 00:02

 

DİKKAT ediyor musunuz? Sporda özellikle futbolda istenilen başarıyı yakalayamıyoruz. Alt yapı açısından çok ileri durumdayız. Yurdumuzun her yanına statlar, kapalı spor salonları ve yüzme havuzları inşa edilmiştir. Üstelik bunların standartları da uluslararası düzeydedir.

Eğitim açısından bakalım. Spor Bilimleri Fakülteleri yurdumuzun her yanına yayılmıştır. Eğitim seviyeleri iyi sayılır. Bu alanda çok sayıda akademisyen yetişmiştir. Beden Eğitimi Liseleri ve öğretmenleri yeterli düzeye yaklaşmıştır. Eğitim alan evladımızın sayısı da bir hayli fazladır.

Eğitim alan, yetenekli, istekli genç var. Para da, tesis de olduğunu biliyoruz. O zaman neden başarısız oluyoruz? Edirne’nin ötesinde söz sahibi olamıyoruz. Eski dönemlere göre daha iyi durumdayız. Ancak istenilen seviyeye henüz gelemedik. Bu konuda neler yapılabilir?

Bir nokta dikkatimizi çekiyor. Türk asıllı olup Avrupa’da yetişen gençlerimiz futbol dünyasında harikalar ortaya koyuyorlar. Büyük takımlarda oynuyorlar, aranılan oyuncu durumundadırlar. Ancak, ülkemizde aynı başarıları göremiyoruz. Bunun bir sebebi olmalı ve mümkünse ortaya koyulmalıdır.

Bize göre yanlışlarda ısrar edilmesidir. Nedir bu yanlış? Çözümü dışarıda aramak. Emekliliği gelmiş, Avrupa’da top oynama şansını yitiren oyuncuların Türkiye’yi mesken tutmalarını sağlamak çözüm değildir. Avrupa’dan bakıldığında ülkemiz maalesef böyle gözüküyor. Bu da gençlerin önünü tıkıyor.

Dışarıdan antrenör ve oyuncu getiriyoruz. Üstelik bu hakkı sonuna kadar kullanıyoruz. Bakıyorsunuz bir takımımız maçlara tamamına yakınını yabancı oyuncularla çıkıyor. Yerliler yedekte bekliyor. Sonuçta ne beklenen başarı geliyor ne de kendi evladımızın önü açılıyor. Olan bize oluyor.

Durum hep olumsuz değil. Derwall, Piontek gibi öğretmen antrenörler ülkemize geldiler; Hem yerli çalıştırıcı yetiştirdiler hem de futbolumuza katkı verdiler. Hagi, Alex gibi öğretmen futbolcular gençlerimizin önünü açtılar ve futbolu bize sevdirdiler.

“Benim param var” deyip “ İstediğim oyuncuyu alırım” havasına girmek başarı getirmez. Aksine kitleleri şaşkınlığa ve çaresizliğe iter. Onun yerine yerlileri bulup yetiştirmeli ve kendi ekolümüzü oluşturmalıyız. Değerli yöneticilerimizden bu konuda adımlar bekliyoruz

Not 1 Yaş haddinden emekli olduk. Haliç Üniversitesi’nde göreve başladık. Rektörümüz Prof. Dr. Abdurrahman Eren bey dibe vuran bir kurumu ayağa kaldırıyor. Genç rektörümüz canla başla çalışıyor.

Not 2 Giresun-Erikliman-Gaziler Tepesi-İnece Köyü yolunun yapımında gelişmeler olumlu. Muhtarımız Reha GOLUOĞLU’nu kutluyoruz

Sonuç: Yerli oyunculara şans tanıyarak kendi ekolümüzü oluşturabiliriz.

 

Foto Galeri

Marmara Depremi'nin 20. yılı

Boğalar acemi kasapları affetmedi

Yerli uçan arabanın prototipi yayınlandı

Carettaların denizle buluşma anına yoğun ilgi

Ceylanpınar'da eve roket isabet etti

Video

Sel mağduru esnaf İmamoğlu'na isyan etti!

Muğla'da korkutan yangın!

Anadolu Otoyolu'nda yolcu otobüsü ile tır çarpıştı

45 Saniye Boyunca, 4 Hiroşima Şiddetinde Sallanan Türkiye..

Yağış sonrası Eminönü'nün son hali

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Suriye'de sıcak çatışma!

 • 2

  Sudan'da yeni gelişme! İsimler belli oldu

 • 3

  Dolarda haftanın ilk rakamları

 • 4

  Muğla'daki yangın kontrol altına alındı

 • 5

  Başakşehir zorlu deplasmanda dağıldı

HDP'li belediyelere kayyum atandı! CHP'den tepki
3 Büyükşehirin belediye başkanları görevden atıldı
Memura yeni zam teklifi!
29 ilde dev operasyon!
Etiyopya'da Camii sevdalıları
Yeni nesil ‘Algı Oyunları'
Adana'da dev operasyon!
Neden Maarif TV'miz Yok?
Yargıtay Başkanı Cirit: Son derece çirkin söylemler
Hükümetten İzmir'deki yangın hakkında açıklama
Bakanlıktan İmamoğlu'nun açıklamalarına yanıt
Derbi kanlı bitti!
17 gündür denizde bekliyorlardı
Çavuşoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na tepki
Esnaftan İmamoğlu'na isyan!