YAZARLAR

Tüm Yazıları Prof. Dr. Mustafa Tekin

Küresel dünya ve riskleri

11.08.2018 00:01

Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın bir romanında dünyaya kuyruklu yıldız çarpacak haberleri üzerinden iki komşu arasındaki konuşma mizahi bir dille verilir. Bu konuşmalar o dönemde hayata bakış ve değerleri ele verirler. Mesela; bir yerde komşu; "bizim ev helal parayla yapıldı, kuyruklu yıldız çarpsa da bir şey olmaz" derken bir değere işaret eder. Bir başka yerde komşu; "eve kapanırım ve kapımı kapatırım, kuyruklu yıldız çarpsa da beni ilgilendirmez" demeye getirir.

 Evimizin, yiyeceklerimizin helal parayla sağlanması, buna hassasiyet gösterilmesi giderek önemini yitiren bir şey maalesef. Bir organizmaya haram girdiğinde, oradan bir hayır çıkmayacağı hassasiyeti özenle bugün de korunması gereken bir değerdir. Bunu belirttikten sonra, ikinci komşunun söylediğine geçebiliriz. Bu söz bana kendi içine kapalı evrende ve dünyada yaşamakla küresel dünya arasındaki gerilimi hatırlatıyor.

Farklı platformlarda ve sosyal medyada dolaşımda olan bir takım sözler, hala nasıl bir dünyada bulunduğumuz konusunda anakronizm yaşadığımızı bize göstermektedir. Farklı konular üzerinden tartışma yaparken, hala kendi kapalı evreninde yaşamaya devam eden ve dünya gerçeklerinin farkında olmayan bir takım insanların da epey çoğunlukta olduğunu görüyorum.

Küresel dünya hem olgusal bir durumu ifade ediyor hem de ideolojik bir takım angajmanlarının da bilinmesi gerekiyor. Birinci derecede ekonomi küresel işleyişi belirleyici bir unsur. Hatta postmodernizmle birlikte düşünüldüğünde küreselleşmenin kapitalizmin uluslar arası boyutta ölçek büyütmesinin bir başka adı olduğu belirtilmektedir. Nitekim Fredric Jameson'ın Postmodernizm: Geç kapitalizmin Küresel Mantığı isimli eseri baştan başa bu olguyu inceliyor.

100 yıl önce ulus-devlet mentalitesi içinden konuşulan kendi kendine yeten ülke fenomeninden bahsedilmekteydi. Fakat bugün acaba bir ülke her alanda güçlü olsa bile, bu diğer ülkelerden azade bir hayat yaşayabileceği anlamına gelir mi? Açıkça söyleyelim; gelmez. Kendi kendine yetmek, güçlü olmak hayatiyetini devam ettirmek için önemli bir koşul. Ama küreselleşme dünyanın küçülmesiyle birlikte bağımlılıkları da artırmıştır.

Diğer önemli bir unsur Wallerstein'ın modern dünya sistemi teziyle açıklamaya çalıştığı durumdur. Merkez, çevre ve yarı çevre şeklindeki ayrıştırmasıyla bir anlamda farklı bölgesel güçlere atıfta bulunuyor. Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki, evet Amerika gibi küresel aktörler diyebileceğimiz bir takım ülkeler, dünya ölçeğinde karar alma mekanizmalarında ve etkinliklerde ciddi anlamda belirleyiciler. Fakat dünyada tek süper güç ya da yegane güç Amerika değildir. Bu durum Amerika'nın gücünü azaltmaz ama küresel sistemi ve güç dengelerini iyi bilmeyi gerektirir.    

Dünyadaki hiçbir güç bir anda yükselip düşmez. Bu yükseliş ve düşüşlerin ekonomik, sosyal, siyasal vb. gerekçeleri vardır. Dolayısıyla küresel arenada karar alma mekanizmalarına katılabilmek gücün oranı ile doğru orantılıdır. Bu bir yandan ülke içerisinde insanların moral ve motivasyonlarını yüksek tutmayı gerektirirken, diğer yandan ekonomik ve siyasal açıdan güçlü olmaktan geçiyor. Ekonomik açıdan güç ise, ancak üretim ile sağlanabilecek bir şeydir. Bu sebeple Türkiye'nin manevi birlik açısından vurgularını devam ettirdiği kadar, üretim için ciddi anlamda kollarını sıvaması gerekiyor. Yani hem manevi hem de maddi koşulları sağlaması.

Temennimiz odur ki, Türkiyemiz içinden geçtiği bu zor günleri hepimizin gayretleriyle atlatsın ve güzel günlere ulaşsın.

Foto Galeri

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

İhanet gecesinin yeni görüntüleri

Video

Tek motorlu uçakla adeta yarıştı

Baret kullanımının önemini anlatan harika bir çalışma

Tek seferde 5 biçerdöver kadar iş yapan traktör

Bakanlıktan Pençe harekatı paylaşımı

Okyanusun ve denizin birbirine karışmadığı nokta

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Bakan Çavuşoğlu'ndan Doğu Akdeniz mesajı

 • 2

  Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu

 • 3

  İşsizlik rakamları açıklandı

 • 4

  Kuzey Irak'tan acı haber!

 • 5

  Orhan Aydın gözaltına alındı

Kritik FETÖ davasında karar
Pençe-2 Harekatı'nda PKK'ya darbe
ABD'den Türkiye hamlesi
Avrupa'nın FETÖ sevdası bitmiyor
Türkiye'den AB'ye Doğu Akdeniz cevabı
S-400 sevkiyatı kapsamında 11'inci uçak Mürted'e indi
90 Bin camiden sela sesleri yükseldi
Domuz gribi salgını ülkeyi alarma geçirdi! 54 ölü
Meteoroloji uyardı: Sağanak geliyor
Yalçın Topçu Özbeksitan'da
15 Temmuz Destanı ve sonrası
Anadolu toprakları 15 Temmuz'da bir kez daha bize vatan kılınmıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: O müptezeller Türkiye'yi ele geçiremeyecekler
AB'den 15 Temmuz'da skandal yaptırım kararı
Kılıçdaroğlu'ndan tepki çeken 15 Temmuz mesajı