YAZARLAR

Tüm Yazıları Prof. Dr. Mustafa Tekin

Medya dışında yaşamak

12.06.2019 00:01

İnsan yaşamı şimdi pratikte ikiye ayrılmış görünüyor. Birincisi, medya dışındaki yaşam; ikincisi de, medyadaki yaşam. İkisinin bize farklı dünyalar sunduğu bir gerçek. Medyanın dönüştürücü gücü o kadar yüksek ki, bugün neredeyse dış dünyayı medyanın içine sığıştırma gibi pratikler yaşanıyor. Şimdi bunları açmaya çalışalım.

Bir işin hakikati yani gerçekliği meselesi her dönemin en önemli sorunudur. İnsanın dış dünyada muhatap olduğu tabiat ve nesneler ile bizzat insanın gerçekliği hala tartışılmaya devam etmektedir. Dış dünyadaki nesnelerin bize olduğu gibi göründüğünü iddia eden yaklaşımlar var. Buna karşılık, nesnelerin bizim algılarımızdan bağımsız olmayacağını savunanlar da var. Aslında bunları sosyolojide açıklamacı ve anlamacı yaklaşımlarla irtibatları içinde de ele alabiliriz.

Descartes, varlık dünyasını kendisinden başlatırken yeni bir çığır açmış; modern dünyanın zeminini döşemişti. Kant, Descartes’ın yaptığını daha da ileri düzeye götürdü. Postmodern çağ, dış dünyayı öznellikler içinde algılama imkanını getirdi. İşte tüm bu gelişmeler bizim medya içi ve dışı yaşamak dediğimiz durumu karşımıza çıkarmıştır.

Esasen insan iki ayrı dünyayı iç içe yaşamaktadır. Birincisi, insandan bağımsız olarak varolan tabiat ve nesnelerdir. Bu dünya ile ilgili ortak yargılarımız bulunmaktadır. Dolayısıyla bu dünyanın belirli oranda bir nesnelliğinden bahsedilebilir. İkincisi ise, tüm insanların dünyayı belirli bir algılama biçimlerinden kaynaklanan dünyalarını kurma teşebbüslerinden bahsedilebilir. Burada eşya ve insanlar farklı anlamlar kazanır; özlemler, arzular, idealler devreye girerler.

Şimdi bu iki dünyayı, medya dışı ve medya içi şeklindeki ayrımlaşmalarla irtibatlandıralım. Medya dışında yaşamak, bir gerçeklikler dünyasında yaşamak demektir. Burada özlemleriniz, algılamalarınız ne olursa olsun nesnelliklerle karşı karşıya gelirsiniz. Yaşamak için çalışmak zorundasınız. Çalışmak, iş bulmak para kazanmak, karnını doyurmak, belirli insan ilişkileri geliştirmek zorundasınız. Bu ilişkiler hep varolan gerçeklikler içinde hayatiyet kazanır. Söz gelimi; insanlar birbirine her zaman yardım etmezler. Zor durumda kaldığınızda sizi duymayabilirler. Çok düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalırsınız. Çok güzel evlerde oturmak isteyebilirsiniz, ama ekonomik gerçekliğiniz bu “arzu”nuza geçit vermez.

Medyada yaşamak ise bugün bağımsız, ayrı bir gerçeklik haline getirilmiştir. Özellikle gençlerin dünyasında medya çok önemli bir yer teşkil ediyor. Medya insanlara gerçekliği olduğu gibi veya en azından nesneler dünyasında aktığı gibi sunmuyor. Size en güzel evleri gösteriyor satın alabilmeniz için ve tabii ki bankanın yollarını. Hiçbir arzunuzu ertelemeden yaşamanızı öneriyor fakat geleceğinizi ne kadar ipotek altına alacağınızı size söylemeden. Orada pürüzsüz bir yaşam var. Programlar bir burjuva hayatı sunuyor. Belki bunun için sosyal medyada herkes yediği, içtiği, giydiği prestijli şeyleri sunumluyor birbirine. Herkes birbirinin durumunu aslında biliyor; ama görüntü gerçekliğin önünde gittiği için karşılıklı aldatmacalarla dolu bir yaşam. İnsanlar tekeffül edemeyeceği bir hayatın içine itiliyor; görünüşte prestijli ama her yönden maliyeti kişiye çok pahalı bir hayat.   

Medyadaki hayat, insanlara olabildiğince nesnellikleri göstermiyor ve kişiyi arzuları, özlemleri ile bir hayalin içinde yaşatmaya devam ediyor. Böyle bir hayatın nihayetinde hep kasa kazanıyor; çünkü borçlandırma ve ipotekleştirme devam ediyor. Özgürlük adım adım bu sebeple kayboluyor. Olduğun gibi görünemediğin için görüntüler gerçekliğin yanına bile yaklaşamıyor. Anlaşılıyor ki, bunların hepsi bir illüzyondan ibaret.

Foto Galeri

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Bakan Akar harekatı böyle izledi

Video

En iyi ilaç, sevgidir

Tıpta sanal gözlük dönemi

Dünyanın en zekice bağış reklamı

Böyle heyelan görülmedi!

Trafikte makas atan sürücüye sedyede ceza

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Trump'tan ABD medyasına tepki

 • 2

  Rusya'dan 'Umman Körfezi' açıklaması

 • 3

  Off Road aracı kalabalığın arasına daldı!

 • 4

  Bakan Turhan: Yıl sonunda başlayacak!

 • 5

  Juventus'un yeni hocası belli oldu!

Hain tuzak bozuldu! Kilis'te 'canlı bomba' yeleği ele geçirildi
Çavuşoğlu'ndan ABD'ye S-400 cevabı!
Ömürleri boyunca CHP'ye karşı oldular
Başkan Erdoğan açıkladı: İhracatçıya döviz alımında vergi müjdesi!
Pençe Harekatı'nda 76 terörist etkisiz hale getirildi
Meteoroloji uyardı: Gelecek hafta da sürecek!
Uzmanlar uyardı: Havuzda büyük tehlike!
Fenerbahçe'nin borcu açıklandı! Dudak uçuklatan rakam
PKK, İstanbul'a istikamet veremez
Seracılığa dev destek! En çok teşvik Antalya'ya
Bir ülke daha yerli otomobile kavuştu
Yıldırım-İmamoğlu ortak yayını bu akşam
Selman'dan küstah Türkiye çıkışı
Kandil ve Metina vuruldu!
Erdoğan, 'Hepsini yıkın demişti' çalışmalar başladı