YAZARLAR

Tüm Yazıları Prof. Dr. Sefa Saygılı

Cani Esad’la barışmalı mı?

14.09.2018 00:02

Ülkemizde bazı aklı evveller sürekli olarak içinde bulunduğumuz yüzyılın en tehlikeli ve eline en fazla kan bulaşmış katili Beşar Esad ile barışmamız gerektiğini ileri sürüyorlar. Neymiş, Türkiye’nin menfaati burada imiş. Esad ile görüşürsek Suriye sorunu hallolurmuş. Üstelik onunla iş birliği yaparsak her şey lehimize sonuçlanırmış. Yansıttıklarına göre Esad sanki bir barış meleği ve insanlık abidesi imiş.

Aslında gerçek belli ve onlar da bu acı gerçeği biliyorlar: Esad merhametsiz ve acımasız azılı bir katildir. Hatta ‘katil’ kelimesi onun yaptıkları yanında hafif kalır. O bir soykırımcı ve iğrenç bir ölüm makinesidir. Kendi vatandaşlarının üzerine kimyasal zehirler atan, jetlerle bombalayan biridir.

Cani Esad 21 milyonluk Suriye’de çoğu kadın, çocuk ve hastalar olmak üzere 1 milyondan fazla masum kendi insanını katletmiştir. 21 milyon nüfusun 14 milyonu yaşadıkları topraklardan hicret etmesine sebep olmuştur ki bunların çoğu da yurt dışına kaçmak zorunda kalmışlardır. Sadece Türkiye’de 3 milyondan fazla Suriyeli misafirimiz bulunmaktadır. 2 milyonu da sınırımıza dayanmış durumdadır.

Esad konusuna şundan geldim: Gazete, internet siteleri ve televizyon kanallarında izlemişsinizdir. Reyhanlı’da katliam yaparak 53 vatandaşımızın ölümüne sebep olan terörist Yusuf Nazik MİT’in muhteşem operasyonu ile Suriye’nin Lazkiye şehrinde paketlenerek Türkiye’ye getirildi.

Yusuf Nazik “Bana katliam emrini Suriye istihbaratı verdi” itirafında bulunmuştur. Yani bu katliam Esad’ın emri ve desteği ile yapılmıştır.

Kısacası Esad eli kanlı katil olduğunu defalarca ispat ettiği gibi bir defa daha karanlık ve çirkin iç yüzünü göstermiştir.

İşte Esad budur. Onunla değil işbirliği yapmak görüşmek bile yanlıştır, vahim hatadır.

Ve bırakın Esad’ın rezil geçmişini sadece bu olay bile onula barışın olmayacağını göstermektedir. Esad oldukça ve durdukça Suriye durulmayacaktır. Barışın ilk şartı cani Esad’ın tarihin çöplüğünü boylamasıdır.

Esad’a yakınlık gösterenlere gelince, onlar ancak ideolojik saplantılarının esiri olarak bu görüşe saplanmaktadırlar. Onlar Türkiye’nin menfaatini ve iyiliğini değil sapık ideolojilerini düşünmektedirler.

Öne Çıkanlar