YAZARLAR

Tüm Yazıları Prof. Dr. Sefa Saygılı

M. Nuri Yardım’dan yeni kitap: Kediname

24.03.2020 00:01

Gazetemiz Milat’ın değerli yazarı Mehmet Nuri Yardım’ı tanıyanlar azmine, enerjisine, çalışma disiplinine hayran olurlar. Çok iyi bir ekip arkadaşıdır. Kırmaz, kızmaz. İyi niyetlidir, birleştiricidir. İş yapıcıdır. Yapılması gerekeni usulünce gösterir, tatlı diliyle anlatır. Tek başına ordudur. Velut ve üretkendir.

Yazdığı kitaplarla, düzenlediği söyleşi, kurs ve kampanyalarla faydalı ve yapıcı gayretleri ve faaliyetleri yazmakla bitmez.

İnsanları sevdiği kadar hayvanları da sever. Evlerinde 1-2 aylıktan beri besledikleri ve ev ahalisinin sevgilisi olmuş ‘Lokum’ adlı kedileri var. Sosyal medya günlüklerinde Lokum’un hal ve hareketlerinden bahseden, fotoğraflarını paylaşan M. Nuri Yardım, şimdi de isabetli bir iş yaparak onun kitabını, Kediname’yi yazmış.

Hayvanlardaki merhamete, sevgiye, paylaşma duygusuna hayran olduğunu bu kitapta anlatan Yardım, peygamberimizin, sahabelerin, İslam büyüklerinin, tarihteki önemli isimlerin, değerli edebiyatçı ve yazarların da kedi beslediklerine önemle vurgu yapıyor.

“Kediler asla nankör değildir”

Akşam gazetesinden Bedir Acar’a verdiği mülakatta Mehmet Nuri Yardım nankörlükle ilgili şöyle diyor: “Bu söz, tarih boyunca insanların kedilere attıkları en büyük iftira. Kedi asla nankör değildir. Ucuz bir mama verirsiniz, bir ömür boyunca yanınızda sadakatle kalır. Sizi sever, çevrenizde dolaşır, başta çocuklar olmak üzere bütün aile fertlerini mutlu eder. Sizi seyreder. Can yoldaşlığı eder. Misafirlerinizle merhabalaşır. Ama o aynı zamanda bir şahsiyet sahibidir. Yaltaklanmayı bilmez, abartıyı sevmez. Onuruna düşkündür. Sevmenin ölçüsünü kaçırdığınızda hafiften bir tırmık bile atar. “Yeter baba, artık sıkıldım.” dercesine patisini sallar ve yanınızdan kaçar.

Kediler, kişilik sahibidir. Minnet edilmeyi sevmez, mihneti kabul etmezler. Kedilerin kendilerini ev sahibi kabul ettikleri, biz insanları misafir gördükleri iddia edilir. Bu da değil. Onlar sadece birlikte yaşadığımızı, aynı “hanenin eşit bireyleri” olduğumuzu, dolayısıyla kimsenin kimseye üstünlük taslamaması gerektiğini hâl dilleriyle anlatırlar. Doğrusu da budur. Kediler evlerimizdeki çocuklarımız gibi birer bireydir. Sadece türleri farklı. Ben Lokum’un hiçbir zaman nankörlüğünü görmedim, aksine evimize neşe, mutluluk ve huzur getirdi. Bütün okuyucularımıza, herkese tavsiye ediyorum. Bugüne kadar kedisiz yaşayanlar, bir sürpriz yapıp denesinler, apartman önünde bekleşen bir kediyi evlerine alıp beslesinler. Hayatlarının ne kadar renklendiğini ve anlam kazandığını o zaman göreceklerdir.”

 “Aslında sadece kediler değil bütün hayvanlar bir hikmet için yaratılmışlardır. Yaratılışları gayesiz değildir. Meselâ kediler insanoğlu için bir terapi vasıtasıdırlar. Şöyle bir beş on dakika onu sevin, okşayın, bütün gerginliğiniz geçer, yorgunluğunuz biter, rahatlarsınız. Müslümanların kedilere bağlılığının sebebi Hazreti Peygamberin tavsiyeleridir. Peygamberimiz evinde ‘Müezza’ adını verdiği bir kedi beslemiştir. Onu sevmiş, okşamıştır.”

Kediname adlı harika kitapta neler yok ki? Kedinin ve kedi sevmenin tarihçesi, edebiyatımızda kedi ve kediye düşkün olanlar, kediyle ilgili ünlü yazarlardan makaleler ve hatıralar, şiirler, nükteler. Ayrıca ve tabi olarak dostumuzun kedisi Lokum ve Lokum’dan gördükleri, yaşadıkları.

İnanın Kediname, kedi sıcaklığında ve kedi gibi sevimli olmuş. Kedileri sevenlere ve sevmek isteyenlere tavsiye ederim. Çok ilgi gören, sevilen bu Kediname adlı yeni kitabı Akıl Fikir Yayınlarından çıktı.  Hele sokağa çıkmanın sınırlı olduğu bugünlerde kolay okunacak öğretici bir kitap olmuş Kediname.

Yıllardır dostluğundan onur duyduğum komşum M. Nuri Yardım’a teşekkür ediyor, güzel faaliyet ve kitaplarının devamını temenni ediyoruz.

Son Haberler

 • 1

  ABD sınır dışı etmişti! Koronavirüs tespit edildi

 • 2

  Kâr dağıtımına yüzde 25 sınır getirildi

 • 3

  İki mahalle koronavirüs karantinasına alındı

 • 4

  Kudüs Bakanı gözaltına alındı

 • 5

  Irak'tan getirilen 334 Türk işçi Kütahya'da yurda alındı

Günün Manşetleri

Bakan açıkladı! İç pazarda fiyatlar...
Bakan Akar duyurdu! Üretim başladı...
Terör örgütüne büyük darbe
Koronavirüs için ödeme iki katına çıkarıldı
İşte İstanbul'a giriş ve çıkışlara izin verilecek istisnalar
Toplu alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi
İstanbul'da toplu ulaşıma maske şartı
Bolsanaro koronavirüsü küçümsedi!
1000 yataklı hastane gemiye 3 kişi aldılar
Akaryakıt satışları dip yaptı