YAZARLAR

Tüm Yazıları Prof. Dr. Sefa Saygılı

Maneviyat psikolojisi

05.10.2018 00:02

Psikolojiyle maneviyatın ilgisi hep inkâr ediliyordu. Hâlbuki psikolojik hastalıklara da, psikolojik iyi olma haline de, mutluluğa da maneviyatın yardımı çok olurdu.

Nedense bu konu tabu halindeydi. İşte Mustafa Atak hocamız başlattığı Maneviyat Psikolojisi Kongreleriyle bu tabuyu yıktı.

İşte bu kongrenin beşincisi Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin ev sahipliğinde bugün ve yarın yapılacak. İlk dört sempozyumda sunulan bildiriler Türdav Yayınlarınca kitap haline de getirilmiş ve raflardaki yerini almıştır.

 İlgilenen bütün okuyucularımız kongreye davetlidir. Kongre aynı zamanda Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinin sitesinden canlı olarak yayınlanacaktır.

Katılan ve birbirinden ilginç konularda bildiriler sunacak olan değerli bilim ve düşünce insanlarımızdan bazılarının adını yazmamız kongrenin kalitesi hakkında bilgi verecektir: Erol Göka, Mustafa Merter, Mustafa Ulusoy, Sema Maraşlı, İbrahim Balcıoğlu, Ali Akben, Musa Tosun, Mahmut Kaya, Burhanettin Can, Üzeyir Ok, Ahmet Emre Bilgili, Mücahit Gültekin, Hüsrev Subaşı…

Son Olarak kongrenin düzenleyicisi Mustafa Atak hocamın sunuş konuşmasından birkaç cümle almak istiyorum:

“Okullardaki müfredatın da bu değişikliklerden nasibini alması önemlidir. Deizm, agnostizm, nihilizm, satanizm ve ateizm gibi cereyanların kol gezdiği ve lise-üniversite gençliğini etkisi altına almaya çalıştığı çağımızda; manevi köklerimize sımsıkı bir şekilde tutunarak gençliğin imani ve ahlaki açıdan yetiştirilmesi, zihinsel olarak Yaradan’a meyli, kendini ve kâinatı keşfetmesi, derunundaki ben’e ulaşması, psikolojideki ifadesiyle “varoluşsal farkındalık” kazanması; yaşanılan bunalımı aşmada ve intiharların azalmasında etkili olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle beşincisini düzenlediğimiz Maneviyat Psikolojisi Sempozyumunda gençliğin yaşadığı sorunlar, çözüm önerileriyle birlikte konuşulacaktır.”

Öne Çıkanlar