YAZARLAR

Tüm Yazıları Prof. Dr. Sefa Saygılı

Nerede o güçlü medya ve yazarlar?

14.02.2020 00:01

Bilmem farkında mısınız? AK Parti asker, yargı gibi medyanın da milletin iradesini kullanabilmesinin üzerindeki vesayetini önemli ölçüde kaldırdı. Önceleri sandıkla gelen iktidarlar hizmet ve yönetme yetkilerini bu gibi odaklarla ortaklaşa kullanmak zorunda idiler. Bu odakların istedikleri bir şey olmazsa hemen iktidarı yıkmakla açık veya örtülü tehditte bulunurlardı. Öylesine havalı, öylesine aşırı özgüven içindeydiler.

Güçlü paşalar, sesi çok çıkan yargıçlar yanında bir de tabi bazı yazarlar vardı. Bunlar sanki ülkenin bütün sorunlarını bilen, gösterdikleri yolda gidilmesi gereken kişiler gibiydiler. Gazetelerinden astronomik ücretler alırlar, bir başka medya kuruluşuna geçtiklerinde yüksek transfer ücreti ödenirdi. Vazgeçilmezdiler.

Bu yazarlar ellerindeki gücü patronlarını korumada, parasal işlerini takipte ve devletten ihale almada da kullanırlardı. Hükümet diyelim enerji ihalesini gazetesinin sahibine vermediğinde aleyhte yazılar döşenmeye başlarlardı. Gerçekten hükümetler yara almamak için ihaleyi verirdi de. Öylesine güçlü ve etkiliydiler.

Bu yazarlardan sözgelimi birinin Boğaz manzaralı villasının şöminesinde yakmak için odunları Afrika’nın siyahi bir ülkesinden getirttiği konuşulurdu. Sebebi ise buradan gelen odunların yanarken tatlı bir çıtırtı sesi çıkarttığı şeklindeydi. Parası o kadar çoktu ki Türkiye’deki odunları beğenmiyor, çıtırtı sesi için yüksek masraflar edebiliyordu.

Şimdi bu tip kendini hükümetleri yıkacak kadar güçlü zanneden ve bu gücü şahsi menfaatleri için kullanan yazarlar kalmadı çok şükür. Yani taşlar yeni yeni yerine oturuyor ve demokrasi ülkemize sağlıklı şekilde yerleşiyor. Milletin oylarıyla verdiği gücü milletin uygun gördüğü iktidar kullanıyor.

Bazı yazarlar AK Parti iktidarını yıkarlarsa yeni gelecek olan yönetimle tekrar eski güçlerine kavuşacaklarını zannediyorlar. Bunun beyhude bir çaba olduğunu onlara hatırlatalım. Çünkü normal olan bugünkü durumdur.

DR. Saim Akmehmet kardeşimiz hakka yürüdü

Güzel insan, hakiki dostumuz vefat etti. Hayatını İslam’a göre planlar, dinimizi mükemmel yaşardı. Güler yüzlü, mülayim tabiatlı, çilekeş kardeşimizdi. Muhabbet doluydu ve hoşsohbetti.

Rabbim rahmet eylesin, mekânı cennet olsun…

Son Haberler

 • 1

  KKTC'de son 24 saatte 1 yeni vaka

 • 2

  Türkiye'nin yardım eli Sırbistan'a uzandı

 • 3

  Van'da kuvvetli sağanak sele neden oldu

 • 4

  Bakan Koca'dan düğün uyarısı

 • 5

  Muğla'daki orman yangını kontrol altında

Fetih suresinin Türkçe okunuşu
Yasin suresinin Türkçe okunuşu
Arefe günü okunacak dua ve sureler
Boğaz yanması neden olur?
Bademcik şişmesi nasıl geçer?
Boğaz ağrısına ne iyi gelir?
Şuara suresinin nüzul sebebi..
Şuara suresinin faziletleri ve faydaları
Şuara suresinin okunuşu nasıldır?
Lorlu kurabiye nasıl yapılır?
Rahim kanserinin belirtileri nelerdir?
Esmaül Hüsna'da Er Rezzak zikrinin faziletleri
Nazar için okunacak dua ve sureler
Dil yanmasına ne iyi gelir?
Zümer suresi, Zümer suresinin okunuşu ve anlamı
Göz ağrısı okunacak dua ve sureler...
Neml suresinin nüzul sebebi..
Neml suresinin faziletleri ve faydaları
Neml suresinin okunuşu nasıldır?
Dil kanserinin belirtileri nelerdir?
Göz kanserini belirtileri nelerdir?
Kırmızı kadife kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Vehhab zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?