YAZARLAR

Tüm Yazıları Prof. Dr. Sefa Saygılı

Nerede o güçlü medya ve yazarlar?

14.02.2020 00:01

Bilmem farkında mısınız? AK Parti asker, yargı gibi medyanın da milletin iradesini kullanabilmesinin üzerindeki vesayetini önemli ölçüde kaldırdı. Önceleri sandıkla gelen iktidarlar hizmet ve yönetme yetkilerini bu gibi odaklarla ortaklaşa kullanmak zorunda idiler. Bu odakların istedikleri bir şey olmazsa hemen iktidarı yıkmakla açık veya örtülü tehditte bulunurlardı. Öylesine havalı, öylesine aşırı özgüven içindeydiler.

Güçlü paşalar, sesi çok çıkan yargıçlar yanında bir de tabi bazı yazarlar vardı. Bunlar sanki ülkenin bütün sorunlarını bilen, gösterdikleri yolda gidilmesi gereken kişiler gibiydiler. Gazetelerinden astronomik ücretler alırlar, bir başka medya kuruluşuna geçtiklerinde yüksek transfer ücreti ödenirdi. Vazgeçilmezdiler.

Bu yazarlar ellerindeki gücü patronlarını korumada, parasal işlerini takipte ve devletten ihale almada da kullanırlardı. Hükümet diyelim enerji ihalesini gazetesinin sahibine vermediğinde aleyhte yazılar döşenmeye başlarlardı. Gerçekten hükümetler yara almamak için ihaleyi verirdi de. Öylesine güçlü ve etkiliydiler.

Bu yazarlardan sözgelimi birinin Boğaz manzaralı villasının şöminesinde yakmak için odunları Afrika’nın siyahi bir ülkesinden getirttiği konuşulurdu. Sebebi ise buradan gelen odunların yanarken tatlı bir çıtırtı sesi çıkarttığı şeklindeydi. Parası o kadar çoktu ki Türkiye’deki odunları beğenmiyor, çıtırtı sesi için yüksek masraflar edebiliyordu.

Şimdi bu tip kendini hükümetleri yıkacak kadar güçlü zanneden ve bu gücü şahsi menfaatleri için kullanan yazarlar kalmadı çok şükür. Yani taşlar yeni yeni yerine oturuyor ve demokrasi ülkemize sağlıklı şekilde yerleşiyor. Milletin oylarıyla verdiği gücü milletin uygun gördüğü iktidar kullanıyor.

Bazı yazarlar AK Parti iktidarını yıkarlarsa yeni gelecek olan yönetimle tekrar eski güçlerine kavuşacaklarını zannediyorlar. Bunun beyhude bir çaba olduğunu onlara hatırlatalım. Çünkü normal olan bugünkü durumdur.

DR. Saim Akmehmet kardeşimiz hakka yürüdü

Güzel insan, hakiki dostumuz vefat etti. Hayatını İslam’a göre planlar, dinimizi mükemmel yaşardı. Güler yüzlü, mülayim tabiatlı, çilekeş kardeşimizdi. Muhabbet doluydu ve hoşsohbetti.

Rabbim rahmet eylesin, mekânı cennet olsun…

Son Haberler

 • 1

  Koronavirüs Avrupa'da bir ülkeye daha sıçradı

 • 2

  Malatya ve Elazığ için 126,5 milyon lira nakdi yardım

 • 3

  Pompeo'dan çarpıcı İdlib açıklaması: Türkiye ile çalışıyoruz

 • 4

  Dünya şokta: Nefes almayan bir canlı keşfedildi

 • 5

  Halk Bankası'ndan flaş karar: ABD'deki davayı...

Günün Manşetleri

BM'den son dakika Libya açıklaması: İlk tur yarın Cenevre'de
Bakan Koca'dan koronavirüs açıklaması!
Başkan Erdoğan: Karabağ, Azerbaycan kadar bizim de meselemizdir
Trump'tan flaş koronavirüs açıklaması!
İran'ın 11 eyaletinde halka 'sokağa çıkmayın' çağrısı
Esed okullara misket bombasıyla saldırdı: Ölü ve yaralılar var
İstanbul için fırtına uyarısı
Fransız askerlerine Türk bayrağı sürprizi
İHH'dan İdlib'deki ailelere yardım eli
Mağaraya sığınan İdlibli aile sırtlanlara karşı nöbet tutuyor