YAZARLAR

Tüm Yazıları Reşat Okur

Yerli Yapay Zeka Korona İçin Devrede

24.03.2020 00:01

Koronavirüsü ülkemizde kontrol altında tutulmaya çalışılırken yerli ve milli imkanlar bir bir devreye koyulmaya başlandı.  Özellikle Türk mühendislerin çabası ile geliştirilen yerli yapay zeka ile hastalığın kontrol edilmesi sağlanacak. Koronavirüsle mücadelede Türkiye'nin gücüne güç katacak olan yerli yapay zeka teknolojisi ile virüsün an be an takibi mümkün olabilecek.  Korona virüs ile mücadele kapsamında oluşturulan  yerli yapay zeka Sağlık Bakanlığı ve diğer kurumların sosyal medya hesaplarını kontrol ederek bilgi toplayabilecek.

Milli Yapay Kontrol

Yerli ve milli yapay zeka koronavirüs hakkında ortaya çıkan ve gündemde yer alan bilgilerden hızlıca faydalanıp öğrenme yeteneğini kullanacak. Virüsün ülkedeki son durumu yapay zeka tarafından kontrol edilirken aynı zamanda virüs hakkında ortaya çıkan soru işaretleri de giderilmeye çalışılacak. Türkiye'nin adeta kenetlenip tek vücut olduğu bu günlerde yerli ve milli imkanların devreye konulması uzmanlara göre Türkiye'nin milli gücünü ortaya koymaktadır.

Bilgi Kirliliğinin Önüne Geçilebilecek

Yerli yapay zekanın devreye girmesi ve sağlık alanında da kullanılması ile birlikte koronavirüs hakkında ortaya çıkan dedikoduların önüne geçilebilecek. Korona hakkındaki son güncel veriler toplanıp elde edilecek. Dolayısıyla milli yapay zeka bilgi kirliliğini durdurup doğru enformasyon sağlamaya destek olacak.

Hastalık Öngörüsü

Özellikle Sağlık Bakanlığının bilgilerinden faydalanacak olan yerli yapay zeka çalışması, hem hastalığın teşhisi hem de hastalığın hangi boyutta yayıldığı hakkında hesaplamalar yapabilecek. Öğrenme ve kendini geliştirme prensibiyle çalışan yerli yapay zekanın hem öngörülerinden yararlanılabilecek hem de hastalığın oluşturuduğu kapsam değerlendirilecek.

CBOT Örneği

Türkiye'nin koronavirüs ile mücadele kapsamında adı sıkça anılmaya başlayan Koronavirüs Bilgi Asistanı  yapay zeka kullanımı açısından güzel bir örnek olarak değerlendiriliyor. Özellikle CBOT altyapısı kullanılarak ortaya çıkan Dijital Koronavirüs Asistanı uzmanlara göre Sağlık Bakanlığının algoritmalarına dayanarak hastalık riskini ortaya koymakta.

Yerli İmkanlar

Yapay zekanın her alanda kullanıldığı günümüzde  Türkiye koronavirüs ile mücadelede kendi yerli ve milli yapay zeka sistemlerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Önümüzdeki süreçte Türk mühendislerinin başarılı çalışmalarını hep birlikte göreceğiz. Bu zorlu zamanlarda olduğu gibi her zaman yerli ve milli imkanların kullanılması Türkiye'nin daha da güçlenmesini sağlayacaktır.

 

 

Son Haberler

 • 1

  Spor Bakanı: Hala 15 bin 756 kişi...

 • 2

  Korana önlemi: Ulaşım kartları iptal edildi

 • 3

  3 TIR dolusu cihaz Türkiye'de

 • 4

  ABD sınır dışı etmişti! Koronavirüs tespit edildi

 • 5

  Kâr dağıtımına yüzde 25 sınır getirildi

Günün Manşetleri

Bakan açıkladı! İç pazarda fiyatlar...
Bakan Akar duyurdu! Üretim başladı...
Terör örgütüne büyük darbe
Koronavirüs için ödeme iki katına çıkarıldı
İşte İstanbul'a giriş ve çıkışlara izin verilecek istisnalar
Toplu alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi
İstanbul'da toplu ulaşıma maske şartı
Bolsanaro koronavirüsü küçümsedi!
1000 yataklı hastane gemiye 3 kişi aldılar
Akaryakıt satışları dip yaptı