Batı, İslamofobik terörizme sessiz

Güncelleme: 28.03.2019 08:50

15 Mart’ta Yeni Zelanda’da iki camiye gerçekleştirilen terör saldırısında 50 Müslüman hayatını kaybetti. Irkçı, faşist, haçlı teröristin saldırısı dünyanın gündemine oturdu. Sağduyulu inanlar eylemleriyle Müslümanlara destek verdi. Fakat bizzat Batı eliyle tırmandırılan İslamofobi yüzünden son yıllarda Avrupa’da Müslümanlara yönelik saldırılarda artış görülüyor. İslam ve Küresel İlişkiler Merkezi’nden (CIGA) Finlandiyalı Araştırmacı Linya Hyökki Yeni Zelanda saldırısını Avrupa ve İslamofobi başlığıyla Milat’a değerlendirdi.

ÖZLEM DOĞAN

Batı, aksanlı yabancıyı istemiyor

İslamofobi’nin din, ırk/etnik köken ve cinsiyetten en az birkaç bileşeni içeren bir kesişim olduğunu ifade eden Hyökki, Müslümanların karşılaştıkları sorunları dile getirdi. Göçmen Müslüman kadınların iş yerlerinde mağdur olduğunu kaydeden Hyökki, “İşveren onun başörtüsü takmasını istemiyor, kadın olması nedeniyle de Müslüman erkeğin pozisyonundan daha farklı bir konumda. Aynı zamanda sırf ‘yabancı’ olduğu için bir başka ayrımcılığa da uğramış oluyor. Zira işverenler müşteri hizmetleri gibi bölümlerde aksanı olan bir yabancıyı işe almak istemiyor” dedi.

Saldırgan din anlayışını ırksallaştırmış

Yeni Zelanda teröristinin manifestosundan onun ırkçı ve beyaz üstünlüğünü savunan biri olduğunun açık açık anlaşıldığını vurgulayan Hyökki, “Göçmenleri ve Müslümanları ise diğer ırk olarak tasvir ediyor. Ayrıca şu da dikkat çekici ki; Müslümanları dönüştürmeye yönelik kör bir nefrete sahip ve onları hainler olarak tanımlıyor. Katil kafasındaki din anlayışı ırksallaştırılmış” diye konuştu.

İslomofobik söylemler normalleştiriliyor

Aşırı sağın yükselişinin İslamofobik söylemin yükselişiyle bağlantılı olduğuna dikkat çeken Hyökki, şunları kaydetti: “Özellikle Müslüman karşıtı söylemleri dile getiren aşırı sağ parti siyasetçilerin kampanyalarında kullandığı ifadelerle normalleştiriliyor. Bunun asıl problemli tarafı; birçok Avrupa ülkesinde aşırı sağ partiler iktidarda olduğu için fikirlerini kolayca yayabilecekleri pozisyonda olmaları. Sıradan insanlar onların gerek seçimlerde gerek sosyal medyada İslamofobik argümanlarını duyduğunda; kendi nefret söylemlerine bir nevi meşruiyet kazandırıldığını düşünerek cesaretleniyorlar.”

Batı basınında çifte standart var

Batı medyasının İslam’a yönelik tutumuna değinen Hyökki, çifte standart uygulamasına dikkat çekti. “Saldırganın kendisini manifestosunda ‘terörist’ olarak nitelendirdiğini düşünecek olursak, basında çifte standart olduğu söylenebilir” diyen Hyökki, “Basın, halk arasında yaygınlaşan terörizmin İslam tarafından motive edildiği, İslamiyet'in şiddet içeren bir din olduğu ve Müslüman olmayanlara yönelik şiddeti teşvik ettiği gibi genel fikri yansıtıyor. Dahası, Batı’dan kaynaklanan bir problem olduğu için aşırı sağ terörizminin ve beyaz üstünlükçü terörizmin bilinçli bir şekilde göz ardı edildiğine inanıyorum. Batı’da yaşayan Müslüman toplulukları hedef alan “Aşırıcılık Şiddetine Karşı” gibi kuruluşların eylemlerini haklı çıkarmak fırsatını buluyorlar” sözlerine yer verdi.

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Günün diğer manşetleri

Kağıthane'de çöken binanın yıkılma anı

Filipinler'deki deprem anı amatör kamerada

Jandarmadan 23 Nisan klibi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

YSK, KHK itirazını reddetti!
Sri Lanka'daki saldırıları o örgüt üstlendi!
Türk zırhlısı hayat kurtaracak!
İlandır
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşı'nı yanlış okudu
Toz bulutu geliyor!
Teröristlerin alçak planı bozuldu!
Suriye sınırında 23 Nisan coşkusu!
Başkan Erdoğan'dan 23 Nisan mesajı
Meteoroloji'den 4 ile uyarı!
AK Parti'den seçimler için flaş hamle!
Küresel saldırıya din savaşı kılıfı
Dünyanın en çok kitap okuyan ülkeleri belli oldu
MİT'in paketleri göz dolduruyor!..
Biz bu tür filmleri daha önce gördük

CHP zihniyeti dışlayıcıdır

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan “Bolu örneği CHP'nin zihniyetini göstermesi açısından önemli. Bu zihniyet yaşam biçimleri kendisine benzemeyenleri kabul etmez” diye konuştu.

Yücel Kuran; “Maddenin yerine manayı koydum”

Belkilerle başlamak istediğim bir paragraf, olasılıkları düşündüren bir yazı… Asla varlığından emin olunamayan bir yaşam… Yağlı bir ipi sımsıkı tutarcasına hayatına tüm gücüyle sarılan genç bir adam. Yücel Kuran. 18 yaşında yasaklı maddeyle tanışmış ve 18 yıl boyunca pençesinden kurtulamamış. Bu 18 yılın ifadesi öyle zor, öyle kolay, öyle karmaşık ve aslında öyle basit ki. Nereden baktığınla ilintili bir kavrayış. Bakış açısıyla galip gelinen bir beyin hastalığı.

CHP kendini dizayn etmeli

Yazar Sıbğatullah Kaya CHP'nin gerçek anlamda bir ana muhalefet partisine dönüşmesi gerektiğini belirterek “CHP yeni Türkiye'nin meşru bir partisi olarak kendisini dizayn etmek zorunda” dedi.

Finans, silahtan daha etkili

Kredi kuruluşlarının ABD'den bağımsız hareket etmediğini ifade eden Türk-Alman Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Enes Bayraklı, “Finansal olarak çekilen operasyonlar silahlı operasyonlardan çok daha etkili. Dışarıdan gelen manipülatif ataklar ve raporlarla Türkiye'ye rol biçmeye çalışıyorlar. Seçim öncesi kurun fırlamasının nedeni bu.” dedi.

Batı, İslamofobik terörizme sessiz

15 Mart'ta Yeni Zelanda'da iki camiye gerçekleştirilen terör saldırısında 50 Müslüman hayatını kaybetti. Irkçı, faşist, haçlı teröristin saldırısı dünyanın gündemine oturdu. Sağduyulu inanlar eylemleriyle Müslümanlara destek verdi. Fakat bizzat Batı eliyle tırmandırılan İslamofobi yüzünden son yıllarda Avrupa'da Müslümanlara yönelik saldırılarda artış görülüyor. İslam ve Küresel İlişkiler Merkezi'nden (CIGA) Finlandiyalı Araştırmacı Linya Hyökki Yeni Zelanda saldırısını Avrupa ve İslamofobi başlığıyla Milat'a değerlendirdi.

En Çok Okunan Haberler