Sultanbeyli gençlik ve spor projeleriyle şahlanacak

Güncelleme: 07.03.2019 13:55

Sultanbeyli’de Cumhur İttifakı Adayı Hüseyin Keskin ile yeni dönemde hayata geçirmesini planladığı projelerini konuştuk. 10 yılda Sultanbeyli’nin birikmiş tüm sorunlarını çözen Başkan Keskin gelecek dönemde gençlik ve spor projelerinin damga vuracağını kaydetti.

RÖPORTAJ: FIRAT İPEK

Sultanbeyli Anadolu Yakası’nın son dönemde hızla kalkındığına tüm İstanbul’un şahit olduğu bir ilçe. 2009 yılından bu yana ilçede görev yapan ve 31 Mart seçimlerinde Cumhur İttifakı tarafından yeniden aday gösterilen mevcut Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ile seçime ve sonrasına dair keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İlçenin geleceğiyle alakalı planlanan projeleri konuştuğumuz Başkan Keskin, tüm samimiyetiyle sorularımızı cevapladı. Şimdiden keyifli okumalar...

Yeni dönemde gençlik ve sporla alakalı olarak projeleriniz nelerdir?

Sultanbeyli’ye geride kalan on sene boyunca 6 adet gençlik merkeziyle, 9 adet okuma evi kazandırdık. İlçemizde biz göreve geldiğimizde 3 bin kitaplı bir kütüphane vardı. Bugün 9 kütüphanemizde 150 bin kitapla hizmet veriyoruz. Gençlik merkezlerimizde gençlerimize derslerine takviye olacak kursların yanı sıra 20’yi aşkın tiyatro, fotoğrafçılık, gitar gibi sosyal branşlarda atölye çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sayın Binali Yıldırım’ın katılımıyla da Bilim ve Teknoloji Merkezimizi açtık. Şimdi yeni dönemde tüm bunların üstüne daha da vizyon projeler koymayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde eğitim kampüsleri oluşturacağız. Teknik çalışmaları biten üniversite projemizi hayata geçireceğiz. Ayrıca İnovasyon Merkezi’ni Sultanbeyli’ye kazandıracağız. Bununla birlikte Geleceğin Meslekleri Merkezi’ni de inşa edeceğiz. Yeni dönemde yeni spor kompleksleri ve yüzme havuzlarıyla, halkımıza spor yapmak için daha fazla alanlar oluşturacağız. Kazandıracağımız spor komplekslerinde gerçekleştirilecek olan uluslararası müsabakalarla Sultanbeyli sporun da kenti olacak.

Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni yeni faaliyete açtık dediniz… Neler var Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde?

Özellikle gelişme çağındaki çocukların bilime, üretmeye ve denemeye teşvik edilmesi ülkemizde bilimsel gelişmelerin ve analitik düşüncenin önünün açılması anlamına gelir. Buradan yola çıkarak ilçemize Bilim ve Teknoloji Merkezi kazandırmanın önemli olacağını düşünerek öğrencilerimizin okul dışı öğrenme ortamında Bilim Üniteleri ve Maker Atölyelerinden faydalanmasını arzu ettik. Merkezimizde 42 bilim ünitesi, maker atölyesi, uygulama okulu teknoloji eğitimi, bilim ve teknoloji gezileri yer alıyor. Özellikle robotik kodlamayla ilgili olarak eğitimler vereceğiz. Merkezimizin içinde Battalgazi Gençlik Merkezimizde bulunuyor, bu nedenle zaten oraya bilim ve sanatın buluştuğu yer diyoruz.

Sosyal belediyecilik anlamında engelliler, kadınlar ve çocuklar için yeni dönemde neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Yeni planladığımız bir Engelsiz Yaşam Merkezimiz var. Bu merkezimizde beden ve ruh sağlığı gibi konularda hizmet vereceğiz. Engelli vatandaşlarımızın toplum hayatına daha fazla katılmasını bu merkezle sağlayacağız. Diğer taraftan ailelere danışmanlık yapacak, eğitimler verecek, kreşler kuracak ve çocuklarımız için oyun sokakları planlayacağız. Kadınlar için Aile Akademisi adı altında hizmet verecek bir yerimiz olacak. Burada kadınlarımıza el sanatları atölyesinden tutun da spor alanlarına kadar bir gününü dolu dolu geçirebileceği bir mekan sunacağız. İlköğretim çağındaki çocuklarımıza da yeni dönemde kırtasiye malzemelerini belediyemiz tarafından ücretsiz olarak verilecek. Sultanbeyli bildiğiniz gibi tam bir Türkiye özeti. Bu nedenle komşuluk kültürümüzü canlı tutma adına Anadolu ruhunun izlerini sürdürmeyi önemsiyoruz ve tüm bunların ışığında ilçemize Komşuhaneler kazandıracağız.

Projelerinize baktığımızda müzik evlerini görüyoruz. Bunun gibi kültürel faaliyetleriniz var mı yeni dönemde?

Evet var. Aydos Tepesi ve Teferrüç Tepe’ye kazandıracağımız mesire alanlarının içinde oba kütüphaneleri olacak. Gençlerimiz oraya gelip doğayla iç içe bir şekilde kitabını okuyacak, çayını kahvesini içecek. Ayrıca Memleket Kıraathanesi’ni de ilçemize inşa edeceğiz. Kongre ve Kültür Merkezi kurmak istiyoruz. Sadece Sultanbeyli’nin değil, İstanbul’un birçok sempozyumu, tiyatrosu burada gerçekleşsin diye bir derdimiz var. Bununla birlikte 24 saat hizmet veren 50 bin kitabın yer alacağı ve gençlerimize ücretsiz ikramların yapılacağı Şehir Kütüphanesi de ilçemizde hizmet verecek. Sadece bunlarla da sınırlı kalmıyoruz… İlçemize Sanat Müzesi kuruyoruz. Sanatın ilçesi Sultanbeyli bir müzeye sahip oluyor ve Aşık Veysel Kültür-Sanat Evi’ni hayata geçirebileceğimizi de söyleyebilirim.

Sultanbeyli’ye meydanlar kazandırmıştınız, yeni dönem hem meydanlarla ilgili hem de yayalaştırma çalışmalarıyla ilgili projeleriniz var mı?

Mülkiyet sorununu çözen ve artık tapularını hak sahiplerine vermeye başlayan Sultanbeyli’de yeni akıllı şehircilik yaklaşımlarının temel ilkeleri harfiyen uygulanacak. Bu nedenle vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı alanlara meydanlar yapmaya devam edeceğiz. Yayalaştırma çalışmalarına hız verecek, trafik ve park sorununu çözme adına şehir merkezine yakın bölgelere açık ve kapalı otoparklar kazandıracağız. Yeni bisiklet yollarıyla halkımızı hem spora teşvik edeceğiz hem de trafik sorununu çözeceğiz. Hemşerilerimiz İstanbulkart ile bisikletini kiralayıp kısa mesafelere ulaşım sağlayacak.

Başkan Keskin’in mega projeleri arasında eğitim kampüsleri, yeni mesire alanları, teleferik, kongre ve kültür merkezi, macera parkları, seyir terasları, yeni spor salonları ve yüzme havuzları, şehir kütüphanesi, geleceğin meslekleri merkezi, engelsiz yaşam merkezi ve aile akademisi, Yenidoğan-Hastane-Çeşme Durağı arası metro hattı, bisiklet yolları, Abdurrahmangazi Camii ve katlı otopark, sanat müzesi, akıllı şehircilik uygulamaları gibi mega çalışmalar yer alıyor.

 

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Günün diğer manşetleri

Korkuluk dediğin böyle olur

Nükleer ve kimyasal tehditler insansız araçla tespit edilecek

Türk savunma sanayisinde insan hayatını tehdit eden kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) risklerin tespiti ve koruyucu tedbirlerin hızla alınmasına yönelik milli bir sistem geliştirildi.

Aşırı sağcı lider Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı

Finlandiya'da aşırı sağcı Önce Finlandiya İnsanı Partisi (Suomen Kansa Ensin) Başkanı Marco De Wit, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine yönelik çalışmalarında Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı.

Doğu Ekspresi ile baharda yolculuk bir başka güzel

Seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra üniversite öğrencilerinin de ilgi odağı olan, Ankara ile Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi, ilkbaharda güzel manzaralar eşliğinde yolculuk imkanı sunuyor.

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.

TÜİK, ölüm nedenlerini açıkladı!
Dikkat geliyor! Kavrulacağız...
Yerli otomobilin yollara çıkacağı tarih belli oldu!
İlan İHH
Tarlaya üzerine mühimmat bağlı balon düştü
İlan - Mirasımız Derneği
Finlandiya'da aşırı sağcı lider Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı
Bozdağ'dan kritik açıklamalar!
Ülkesine dönen Suriyeli sayısı açıklandı!
Taşeron işçiler Devlete kâr ettirdi
O kente 50 fabrika kurulacak
Soylu'dan S-400 açıklaması! 'Yarın eyvah para etmez'
TBMM'de yoğun mesai!
8 büyüklüğünde depremle sarsıldılar
Bakan müjdeyi verdi! Bayramdan önce ödenecek

Dijital çağı yakalamalıyız

Kudüs'ün tek açık kapısı Türkiye

İsrail zulmü ve işgali altındaki Kudüs ile ilgili Milat'a konuşan Şeyh Raid Salah'ın yardımcısı Nasir İkbari, Türkiye başta olmak üzere tüm İslam alemine “Kudüs'e sahip çıkın” çağrısında bulundu. Dünyaya açık tek kapılarının Türkiye olduğunun altını çizen İkbari; Türk halkının Kudüs'e daha çok gelmesini, Mescid-i Aksa'yı boş, Kudüslüleri yalnız bırakmamasını istedi. İkbari, “Kudüs'te yaşamak bizim kaderimiz, ama mesuliyet tüm Müslümanların” diyerek, “İsrail her an Mescid-i Aksa'yı işgal edebilir” uyarısında bulundu.

İmamoğlu İBB'nin kripto odasına neden girdi?

İBB'de en kritik ihtiyaçlarla ilgili önemli bilgiler olduğunu ifade eden konunun uzmanları soruyor: “Yeni göreve gelen bir başkan neden belediyenin kripto odalarına girip acil bir şekilde kopyalama yapmak ister? Bu girişim devletin güvenliği ile ilgili bir takım bilgileri ele geçirmek olabilir.”

'Düşman bilincimizi kaybettik'

Batılılaşma yüzünden düşman bilincinin yitirildiğini ifade eden Prof. Dr. Lütfi Şeyban, “Türkiye'de ve İslam toplumunda Batı hayranlığı iğrendirici boyutlarda. Oysa Batı'da düşman bilinci İslam düşmanlığı yüzyıllardır dipdiri tutuluyor” dedi.

'Merhamet azalırsa istismar artar'

Değerler ve ahlak eğitiminde en önemli iki değer empati ve merhamet olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın, “İnsanlarda empati ve merhamet duygusu azalırsa, çocuk istismarı, insanlara ve hayvanlara şiddet artar” dedi.

En Çok Okunan Haberler