Sultanbeyli gençlik ve spor projeleriyle şahlanacak

Güncelleme: 07.03.2019 13:55

Sultanbeyli’de Cumhur İttifakı Adayı Hüseyin Keskin ile yeni dönemde hayata geçirmesini planladığı projelerini konuştuk. 10 yılda Sultanbeyli’nin birikmiş tüm sorunlarını çözen Başkan Keskin gelecek dönemde gençlik ve spor projelerinin damga vuracağını kaydetti.

RÖPORTAJ: FIRAT İPEK

Sultanbeyli Anadolu Yakası’nın son dönemde hızla kalkındığına tüm İstanbul’un şahit olduğu bir ilçe. 2009 yılından bu yana ilçede görev yapan ve 31 Mart seçimlerinde Cumhur İttifakı tarafından yeniden aday gösterilen mevcut Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ile seçime ve sonrasına dair keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İlçenin geleceğiyle alakalı planlanan projeleri konuştuğumuz Başkan Keskin, tüm samimiyetiyle sorularımızı cevapladı. Şimdiden keyifli okumalar...

Yeni dönemde gençlik ve sporla alakalı olarak projeleriniz nelerdir?

Sultanbeyli’ye geride kalan on sene boyunca 6 adet gençlik merkeziyle, 9 adet okuma evi kazandırdık. İlçemizde biz göreve geldiğimizde 3 bin kitaplı bir kütüphane vardı. Bugün 9 kütüphanemizde 150 bin kitapla hizmet veriyoruz. Gençlik merkezlerimizde gençlerimize derslerine takviye olacak kursların yanı sıra 20’yi aşkın tiyatro, fotoğrafçılık, gitar gibi sosyal branşlarda atölye çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sayın Binali Yıldırım’ın katılımıyla da Bilim ve Teknoloji Merkezimizi açtık. Şimdi yeni dönemde tüm bunların üstüne daha da vizyon projeler koymayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde eğitim kampüsleri oluşturacağız. Teknik çalışmaları biten üniversite projemizi hayata geçireceğiz. Ayrıca İnovasyon Merkezi’ni Sultanbeyli’ye kazandıracağız. Bununla birlikte Geleceğin Meslekleri Merkezi’ni de inşa edeceğiz. Yeni dönemde yeni spor kompleksleri ve yüzme havuzlarıyla, halkımıza spor yapmak için daha fazla alanlar oluşturacağız. Kazandıracağımız spor komplekslerinde gerçekleştirilecek olan uluslararası müsabakalarla Sultanbeyli sporun da kenti olacak.

Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni yeni faaliyete açtık dediniz… Neler var Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde?

Özellikle gelişme çağındaki çocukların bilime, üretmeye ve denemeye teşvik edilmesi ülkemizde bilimsel gelişmelerin ve analitik düşüncenin önünün açılması anlamına gelir. Buradan yola çıkarak ilçemize Bilim ve Teknoloji Merkezi kazandırmanın önemli olacağını düşünerek öğrencilerimizin okul dışı öğrenme ortamında Bilim Üniteleri ve Maker Atölyelerinden faydalanmasını arzu ettik. Merkezimizde 42 bilim ünitesi, maker atölyesi, uygulama okulu teknoloji eğitimi, bilim ve teknoloji gezileri yer alıyor. Özellikle robotik kodlamayla ilgili olarak eğitimler vereceğiz. Merkezimizin içinde Battalgazi Gençlik Merkezimizde bulunuyor, bu nedenle zaten oraya bilim ve sanatın buluştuğu yer diyoruz.

Sosyal belediyecilik anlamında engelliler, kadınlar ve çocuklar için yeni dönemde neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Yeni planladığımız bir Engelsiz Yaşam Merkezimiz var. Bu merkezimizde beden ve ruh sağlığı gibi konularda hizmet vereceğiz. Engelli vatandaşlarımızın toplum hayatına daha fazla katılmasını bu merkezle sağlayacağız. Diğer taraftan ailelere danışmanlık yapacak, eğitimler verecek, kreşler kuracak ve çocuklarımız için oyun sokakları planlayacağız. Kadınlar için Aile Akademisi adı altında hizmet verecek bir yerimiz olacak. Burada kadınlarımıza el sanatları atölyesinden tutun da spor alanlarına kadar bir gününü dolu dolu geçirebileceği bir mekan sunacağız. İlköğretim çağındaki çocuklarımıza da yeni dönemde kırtasiye malzemelerini belediyemiz tarafından ücretsiz olarak verilecek. Sultanbeyli bildiğiniz gibi tam bir Türkiye özeti. Bu nedenle komşuluk kültürümüzü canlı tutma adına Anadolu ruhunun izlerini sürdürmeyi önemsiyoruz ve tüm bunların ışığında ilçemize Komşuhaneler kazandıracağız.

Projelerinize baktığımızda müzik evlerini görüyoruz. Bunun gibi kültürel faaliyetleriniz var mı yeni dönemde?

Evet var. Aydos Tepesi ve Teferrüç Tepe’ye kazandıracağımız mesire alanlarının içinde oba kütüphaneleri olacak. Gençlerimiz oraya gelip doğayla iç içe bir şekilde kitabını okuyacak, çayını kahvesini içecek. Ayrıca Memleket Kıraathanesi’ni de ilçemize inşa edeceğiz. Kongre ve Kültür Merkezi kurmak istiyoruz. Sadece Sultanbeyli’nin değil, İstanbul’un birçok sempozyumu, tiyatrosu burada gerçekleşsin diye bir derdimiz var. Bununla birlikte 24 saat hizmet veren 50 bin kitabın yer alacağı ve gençlerimize ücretsiz ikramların yapılacağı Şehir Kütüphanesi de ilçemizde hizmet verecek. Sadece bunlarla da sınırlı kalmıyoruz… İlçemize Sanat Müzesi kuruyoruz. Sanatın ilçesi Sultanbeyli bir müzeye sahip oluyor ve Aşık Veysel Kültür-Sanat Evi’ni hayata geçirebileceğimizi de söyleyebilirim.

Sultanbeyli’ye meydanlar kazandırmıştınız, yeni dönem hem meydanlarla ilgili hem de yayalaştırma çalışmalarıyla ilgili projeleriniz var mı?

Mülkiyet sorununu çözen ve artık tapularını hak sahiplerine vermeye başlayan Sultanbeyli’de yeni akıllı şehircilik yaklaşımlarının temel ilkeleri harfiyen uygulanacak. Bu nedenle vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı alanlara meydanlar yapmaya devam edeceğiz. Yayalaştırma çalışmalarına hız verecek, trafik ve park sorununu çözme adına şehir merkezine yakın bölgelere açık ve kapalı otoparklar kazandıracağız. Yeni bisiklet yollarıyla halkımızı hem spora teşvik edeceğiz hem de trafik sorununu çözeceğiz. Hemşerilerimiz İstanbulkart ile bisikletini kiralayıp kısa mesafelere ulaşım sağlayacak.

Başkan Keskin’in mega projeleri arasında eğitim kampüsleri, yeni mesire alanları, teleferik, kongre ve kültür merkezi, macera parkları, seyir terasları, yeni spor salonları ve yüzme havuzları, şehir kütüphanesi, geleceğin meslekleri merkezi, engelsiz yaşam merkezi ve aile akademisi, Yenidoğan-Hastane-Çeşme Durağı arası metro hattı, bisiklet yolları, Abdurrahmangazi Camii ve katlı otopark, sanat müzesi, akıllı şehircilik uygulamaları gibi mega çalışmalar yer alıyor.

 

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

Günün diğer manşetleri

Karıncalar hedefe ulaşmak için bakın nasıl koordine oldular

Ekmek makinesinin maharetlerine bakın!

Sadece malzeme bölmesine un, su, yağ ve tuzu koyuyorsunuz. ▪️Ekmeğin kalınlık ve kızarma derecesini belirleyip zamanlamayı ayarlıyorsunuz. Sabah kahvaltınıza sıcacık köy ekmeğini 90 saniyede pişirip hazır hale getiren ekmek makinesinin maharetine bakın.

Cesaret mi, delilik mi?

Payitaht Abdülhamid 80. bölüm fragmanı

Payitaht Abdülhamid 80. bölüm fragmanı merakla bekleniyor. Payitaht Abdülhamid 80. bölüm fragmanı yayınlandı mı? Payitaht Abdülhamid 80. bölüm fragmanını TRT 1 üzerinden izleyebilirsiniz.

Başkan Erdoğan telefonda tebrik etti

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Özel Kuvvetler Komutanlığı mezuniyet törenine telefonla bağlanarak mezunları tebrik ettiği görüşmeyi resmi Twitter hesabından paylaştı.

'5 yılda 500 bin gence iş imkanı'
Bylock yazışmaları çözümlendi
Borcunu ailesinden gizleyenlere kötü haber
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Diriliş Ertuğrul açıklaması
Hükümet kesin karar aldı
Demirtaş: 'CHP ve İYİ Parti'ye rağmen...'
Bakan Selçuk açıkladı
Damga ve yıllık gelir vergisi beyanname verme süreleri uzatıldı
Tüm zorlukları geçtiler
ABD, Siyonist terör devletine alan açıyor! Hedef büyük İsrail
İslamofobi ve Türk karşıtlığı iç içe
Ekrem İmamoğlu, yapılmış tramvayı vadetti!
Golan Tepeleri konusundaki hadsizliğe fırsat vermeyeceğiz
Başkan Erdoğan'dan 'terör' açıklaması: O dönemin kapanması gerekiyor
2 bin 500 kadın polis alınacak!

Din terörün değil kardeşliğin kaynağıdır

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tekin “En tehlikeli durum, hakikate kesin olarak ulaştığını düşünmektir. Dünyadaki tüm din müntesiplerine, herkesin dini kendine prensibini hatırlatmak lazımdır” dedi.

İslamofobi ve Türk karşıtlığı iç içe

Anadolu'nun mülayim Müslümanlığının bile Batı'ya fazla geldiğini ifade eden Osnabrück Üniversitesi İslam Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Bülent Uçar, “Saldırganın tarihi olaylara atıfta bulunmasının aşırı sağ ve ırkçı söylemlerin ne denli İslam düşmanlığı ve hususi olarak da Türk karşıtlığı ile iç içe geçtiğinin delilidir.” dedi.

'İstanbul beni ben yapan şehir'

‘İstanbul'da gerçekleştirdiğimiz projelerle bu şehre imza atma onuruna eriştim' diyen Binali Yıldırım, “Yaşamımın her anında İstanbul'un bana etkisi oldu. Ben de İstanbul için hep çalıştım. İstanbul benim için çok önemli,  beni ben yapan şehir” dedi.

Cephede yenemeyince arkamızdan vurdular

Osmanlı'nın topraklarına göz diken devletlerin Çanakkale'de Türklere diz çöktüremediğini ifade eden Mim Kemal Öke, “Cephede yenemedikçe bizi arkadan vurdular. Türkiye'nin içten çökertilmesi için öncelikle Ermenileri sonra da Arapları kullandılar. Üçüncü aşamada da Siyonistleri devreye soktular.” dedi.

Ulaşılabilir belediye başkanı olacağım

Cumhur İttifakı Altındağ Belediye Başkan adayı Asım Balcı, Altındağ'da hayata geçireceği projeleri ve benimseyecekleri yönetim anlayışını Milat'a anlattı. Ulaşılabilir belediyenin ulaşılabilen başkanı olacağını vurgulayan Balcı, “Vatandaşımızın sıkıntılarını dinleyeceğiz. Aramıza mesafe koymayacağız. Gönül belediyeciliğini en güzel şekilde Altındağ'da hayata geçireceğiz” dedi.

En Çok Okunan Haberler