YAZARLAR

Tüm Yazıları Sabiha Doğan

Okullara Tasarruf ve Yerli Üretim Dersleri Konulsun

14.04.2019 00:02

Tasarruf etmeyi yoksulluk ya da yoksunluk belirtisiyle bir gören genç nesil için tasarrufun pek de matah, istenir bir çağrışım yapmayacağı aşikâr. Varlık inşalarını gösteriş, tüketme ve sergileme üzerine kurmuş çocuklarımız için israf, varsıllık ile eş anlamlı gibi…

Ülkemizde, konuya ilişkin çok da ciddi çalışmalar yapıldığını söyleyemeyiz. Özellikle sosyal dizayn misyonunun üstlenmiş STK’ların bu konuda sağlıklı ve uzun vadeli, gerçekten farkındalık oluşturmayı isteyen bir politikalarının olmadığını açıkça görüyoruz.

Oysa sınırlı kaynaklarımızın yeterli ve gerekli oranda kullanımı, tüketirken ekolojik dengeyi gözetmemiz/korumaya çalışmamız, doğayı insanın tarumar etme alanı değil diğer canlılarla paylaşama mekânı olarak algılamamız bir zorunluluk!

Konuya ilişkin devlet mekanizmaları/kurumları başta olmak üzere STK’ların öncelikle ekolojik denge, kaynakları doğru kullanma, israftan kaçınma, küresel ısınma, iklim değişikliği, hayvan hakları gibi konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapmaları gerekmektedir.

İnsanımızın, parasını ödediği her şeyi fütursuzca kullanmanın bir hak değil tam tersi, doğaya bahşedilmiş rezervlerin bilinçsiz tüketmenin bir hak ihlali olduğunu öğrenmesinin zamanı çoktan geçiyor.

Öncelikle; tüm dünyaları okul, cafe, bilgisayar arasında geçen zihinsel dünyalarına yatırımı zul gören, sınavlardan yüksek puan almayı tek gerçek başarı olarak gören gençliğin, bir hayat inşası tasavvuruna ihtiyacı var!

İmitasyon intelijansiya etkisiyle ancak Batıdan gelen unsurları değer kabul eden gençliğe çevre, hayvan hakları, doğayı koruma, tasarruf, paylaşma gibi hassasiyetlerin inancımız ekseninde ortaya çıkan bir düşünce ve gelenek dünyasına ait olduğunu öğretmemiz gerekiyor.

Mütedeyyin/muhafazakâr camiadaki kimileri için pek de fuzuli veya Batı özentisi gibi gelebilen bu maddelerin esasında Hz Peygamber kılavuzluğundaki bir inancın yansımasıyla, Selçuklu, Osmanlı kültürünün yerleşmiş kültürel unsurlarından olduğunu hatırlatmak büyüklük vazifemiz!

Hayvanların yaşam hakkını korumanın onlara beslenme, barınma imkânı sağlamanın bir kural gibi yerleştiği bir toplumdan bunu Batıya özgü gören bir anlayışın peyda olması savruluş noktası kadar başkalaşmanın da tezahürü!

“Kıyameti kopacağını bilsen dahi elindeki fidanı dik!” diye buyuran bir Peygamber’den doğayla ilişkisini saksıdaki çiçek ile sınırlı tutan bir anlayışa geçmek çok şaşırtıcı değil midir?

Henüz ilk gençlik çağlarımda beni şaşırtan bir Peygamber tavsiyesinin içerdiği anlamı çözmemin çok da eskiye ait olduğunu söylemek istemem. “Nehirden dahi abdest alırken suyu idareli, tasarruflu kullan!” Buyruğunun içerdiği anlamı kimlere anlatabildik ya da böyle bir niyet içerisinde olduk?

Peki, kendisine ait olmadığını düşündüğü kamusal alanda israfın kitabını yazan ama ucu direkt cebine dokunan harcamalarda kuruş hesabı yapan aklı evvel, uyanık geçinenlerimize ne buyrulur!

Verilecek örnek çok elbette, lakin meramımız hâsıl oldu sanırım…

Sonu öngörülemez bir israf furyası gençliğimizi kuşatmış durumda. Kendi dışındakilere karşı umarsızlaşmış, çevreyi-doğayı önemsemeyen günü hatta anı kurtarma telaşındaki aşırı pragmatik tiplerin idealize edildiği bir dünyada söyleyecek çok sözümüz olmalı!

Ailelerin bu konudaki bilinç ve çabalarının yetersizliği artık tevil istemez bir durumda olduğu için konuya STK ve devlet kurumlarının ivedilikle el atmaları, ciddi ve çözüm odaklı projeler geliştirmeleri zorunluluktur.

İlkokul döneminden başlanacak zorunlu tasarruf ve yerli üretim dersi, lise ve üniversitelerde buna eklemlenecek sosyal sorumluluk ödevleri gibi somut uygulamalar bunun girizgâhını oluşturabilir. Teorik derslerin üzerine eklemlenecek pratikler, etkinlik ve projeler ile bunu gerçekleştirmek hiç de zor değil…

Twitter.com/sabihadogann

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

Giyilebilir jet takımı! Değeri 440 bin dolar

Gravity Industries tarafından üretilen 1050 beygir gücünde ve 440 bin dolar değerinde olan bu giyilebilir jet takımı özellikle sahil güvenlik alanında faaliyet gösteren kolluk güçlerine destek verecek.

Kılıçdaroğlu'na saldırı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şehit er Kırıkcı'nın cenaze namazı sonrası bir grup tarafından protesto edilerek saldırıya uğradı. Kılıçdaroğlu güvenlik için götürüldüğü evden zırhlı araçla çıkarıldı.

Sri Lanka'da kilisedeki patlama anı

Sri Lanka'da üç kilise ve üç otelde patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre patlamalarda en az 138 kişi hayatını kaybederken, 400'den fazla kişi ise yaralandı. Ayrıca 7. bir patlamanın daha meydana geldiği bildirildi.