YAZARLAR

Tüm Yazıları Sabiha Doğan

Pisagor Bardağı

12.05.2019 00:02

Pisagor’un, Antik Yunan’da icat ettiği bardak; açgözlülük, tamah üzerine yazılacak sayfalarca dolusu yazının vereceği mesajı daha net daha açık bir şekilde veriyor. Yarıdan fazlaya kadar sorunsuzca doldurulabilen bardağı daha fazla doldurmak isterseniz bir anda bardağın içindeki tüm sıvı akıp gidiyor!

Gerçi bizde de bu minvalde mesaj vermeye çalışan yığınla hikâye, deyiş bulunur; insan emel ve ihtirasının nasıl sonsuz ve kişiyi tükenişe götüren bir duygu kabarması olduğu anlatılır. Hoş, hepsi bizlere birer hikâye gibi gelse de aslında başta kendimiz olmak üzere hepimize “haddini bil, kanaatkâr ol, elindekiyle yetin” buyruğunu da açık bir şekilde iletir.

Pisagor, Eski Yunan’ın, zenginliğine rağmen ihtiras ve daha fazla kazanma peşinde koşan halkına en güzel mesajı bu icadıyla vermiş. Peki, günümüzde, her yolu mubah görüp daha fazla kazanç peşinde koşan insanlara kim, nasıl bir mesaj vermeli; mesajın alınması gibi kişinin elindeki tüm kazancı kaybettiğini yitirdiğini görmesi mi gerekli?

İnsan hırsının sonu yok elbette, kazanç deyince de sadece para pul olarak düşünmemek lazım! Makam, mevki, itibar, unvan peşinde koşan, koşarken de her yolu, entrikayı, vefasızlığı mubah gören bir ihtiras da kaybetmelerin sonuç olduğu girişimlerden…

İnsanın açgözlülük ve tamahı, en fazla para sonra da paye peşinde koşarken ortaya çıkıyor. Hele bir de makam mevki ile sınanmışlar, titr kazanmışlar ellerindeki paye ve makamların gitmesinden sonra daha büyük bir hırsla yitirdiklerinin fazlasını elde etmek için pragmatizmi düstur edinmişlerdir…

Hırs ve tamah, kötü insanın yahut insanın içindeki kötü kısımda önemli yer kaplayan önemli maddelerden, tabii buna bir de rahatlıkla hasedi ekleyebiliriz…

Siyasetin, medyanın, akademinin, bürokrasinin koridorlarında sıkça ve pervasızca karşılaştığımız bu durum, gündelik hayatta da komşulukta, arkadaşlıkta, dâhil olduğumuz sosyal çevrede sıklıkla karşımıza çıkıyor.

Ayak oyunları, entrikalar, arkadan yapılan iş çevirmeler sadece tek bir kişinin içindeki kötü kısmının kabaran iştihasını doyurmaya endeksli çalışıyor.

Hep kendine kazanma duygusunu bastıramayan insan bir yerden sonra hırs ve tamahının, koşulsuz ve mutlaka kazanma arzusunun kendisini pençesine aldığını, inanç ve ideal dediği şeylerden fersah fersah uzaklara taşıdığını fark edemiyor bile!

Bunu yaparken kaybettiklerinin, kazanmak için peşinde koştuğu şeylerle mukayesesini yapmaya dahi fırsat bulamadan kendisine geldiğinde artık yolun başlangıcındaki kişi olmadığını da anlayacak lakin çoğu kez bunun için çok geç olacaktır.

İçindeki hırsın esirleri insanlara bugünlerde birer Pisagor bardağı hediye etsek acaba küçük de olsa bir silkeleniş yaşarlar mı dersiniz? Ya da bu bardağı hediye etmek isterseniz çevrenizde kimlere verirdiniz, bu listede siz de olur musunuz; hiç düşündünüz mü?

Twitter.com/sabihadogann

Foto Galeri

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

İhanet gecesinin yeni görüntüleri

Video

Hızlı servis için restoranın bulduğu çözüme bakın

Suyu emen asfalt

Ekmeğini taştan çıkartmak bu olsa gerek

Boeing 727 tipi bir yolcu uçağının çarpışma testi

Üçüzleri olan aileler için tasarlanmış bebek arabası

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Hava Kuvvetleri'nde dev FETÖ temizliği!

 • 2

  FETÖ'nün tepe ismine bir ceza daha!

 • 3

  Teröristlere yeni 'pençe'

 • 4

  Üniversite yakınlarında şiddetli patlama!

 • 5

  Korkulan oldu! Ölü sayısı artıyor

Bakan Soylu'dan Düzce açıklaması
Kuzey Irak'a geniş kapsamlı operasyon!
İran'dan çarpıcı iddia! ABD kendi İHA'sını vurdu
Bu ilçe güneşle aydınlanıyor
AK Parti'den Karamollaoğlu'na tepki!
Şüpheli çocuk ölümleri ile ilgili harekete geçildi
Yurt dışından telefon almak isteyenlere kötü haber!
Tercihte bulunacak gençlere tavsiyeler!..
Türk diplomatı şehit eden saldırganın kimliği belli oldu
Trump'tan dünyayı sarsan İran açıklaması: Hürmüz Boğazı'nda düşürdük
Bakan Akar: F-35'ten çıkarılmamız NATO'nun gücünü de olumsuz etkileyecektir
Trump'ın Türkiye mesajı sonrası Dolar'da sert düşüş
Trump'tan S-400 krizi açıklaması: Yaptırım düşünmüyorum
4 partiden AB'nin kararına ortak tepki: HDP imzalamadı
Şehit diplomat torağa verildi