YAZARLAR

Tüm Yazıları Sadullah Özcan

Kısaca neler oluyor?

12.10.2018 00:02

Hakikaten soruyorum. Neler oluyor? Ülkede, bölgede, Avrupa’da, ABD’de, İngiltere’de, Arap yarımadasında, Suriye’de, Irak’ta, Rusya’da,İran’da, Çin’de, Türk dünyasında, siyasette, muhalefette, iktidarda, ilimizde, ilçemizde, mahallemizde köyümüzde neler oluyor?

Çok anlamış değilim. Olup bitenler mi çok sıradanlaştı? Yoksa bizler mi olağanüstü gelişmelere duyarsızlaşıyoruz, körleşiyoruz?

İdlip’ten sesler geliyor. Mümbiç’te ABD oyunları var.  Suriye’de Rus uçağı düştü. 24 Rus askeri öldü. Taraflardan ses yok. Akdeniz suları mayın tarlasına döndü. Suudi Arabistanlı ve ABD yaşayan bir gazeteci İstanbul’da ülkesinin konsolosluğunda sırra kadem bastı, ne ABD’den ne Suudi Arabistan’dan ses çıkmıyor. Çin-İngiltere hattında ticaret koridorları projeleri devam ediyor. Türkiye’nin aşırı dünya diplomasisi devam ediyor. Türkiye’de dövizdeki dalgalanma ile başlayan süreç iç piyasada iğneden ipliğe zam sağanağına döndü. Enflasyon canavarı kıpırdandı. Mc Kinsey diye bir yapı çıktı. Herkes yererken, övülmeye, herkes övmeye başlayınca, dövülmeye başlandı.

Bu kadar karışıklığın arasında Türkiye yerel seçimler telaşının içine düştü. Siyasetteki belirsizlik sürüyor. Bir taraftan Cumhurbaşkanlığı Sisteminin kurumsal alt yapıları  oluşturulmaya çalışılıyor. Cumhurbaşkanlığındaki kurullara yapılan atamalar gündeme geldi-gidiyor.

Resmen gündemde konular adeta fırtına gibi gelip geçiyor. Öyle gelip geçiyor ki,yaşandığı sırada kıyametler kopacak sanırken bir anda farklı bir fırtına oluşmuş, bir öncekinden eser bile kalmamış.

Tüm bu yaşananlar, ister dünyada ister içerde kontrollü mü kontrolsüz mü? Onu tespit edemedim. Bu kadar hızlı değişen gündemler hem milleti, hem toplumu, hem de dünyayı yoruyor. Bunlar kontrollü gelişmeler ise yapılmak istenen, hedeflenen nedir? Çok iyi bilinmelidir. Yok, kontrolsüz ise kısa zamanda kontrol altına alınmak zorundadır.

Ülke gerçekleri açısından bakılacak olursa Türkiye hücrelerine kadar yerel seçim gündemine girmiştir. Artık her yerde toplumun gündemi budur. Her şeyden önce seçimin kaderi ise yaşanan ekonomik çalkantıdan Türkiye’nin kurtulma umuduna bağlı. Adayların profilleri, ortaya koyacakları projeler, projelerin insana hitap etme özellikleri, günlük yaşama etkileri, yaşam kalitesine katkıları, beşeri ilişkileri gibi birçok etken yerel seçimlerde siyasi partilerin başarılarına yön verecek.

Görüldüğü gibi çok yoğun, çok karmaşık, fırtına hızı ile gelip geçen günlerin yaşadığı bir döneme girdik. Sürecin yönlendirilebilmesi, sürecin kontrolü çok zor bir dönem.

Hem dünyada hem bölgede hem ülkede olup bitenleri izlemek zorlaşıyor.

Biz yine sormaya devam edeceğiz. Neler oluyor? Neler olacak? diye.

Sonuçta yaşananların farkındayız. Yaşananlar lehimize dönecektir.

Görelim Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler….

Cuma’nın hayrı üzerinize olsun….

Öne Çıkanlar

Bizi Anadolu coğrafyasından silmek istiyorlar

Savunma sanayimizi tehdit olarak görüyorlar

Bakırköy'ün bîtab düşmüş makus talihi değişecek

Türkiye'yi hedef gösterdi!

Gölpazarında değişim vakti

Ana muhalefet kime hizmet ediyor?