Aloe Vera maskesi ve bakımı nasıl yapılmalıdır

Güncelleme: 10.09.2018 14:07

Sac ve cilt bakımı deyince akla ilk gelen doğal yöntem aloe vera bitkisiyle yapılan maskelerdir hiç şüphesiz. Doğal bitkiyle yapılan bakımın faydasını hiçbir kimyasal maddeyle tepkimeye girmiş ürünün verdiğini söyleyemeyiz. Aloe vera bitkisi bu yüzden tercih edilenlerin en başında. Bize fayda sağlayacak kısmı aloe veranın yapraklarıdır ve içinde bulunan sıvı kısmıdır. Jel şeklinde olan bu yapı 6 saat içinde tüketilmelidir.

Sac ve cilt bakımı deyince akla ilk gelen doğal yöntem aloe vera bitkisiyle yapılan maskelerdir hiç şüphesiz. Doğal bitkiyle yapılan bakımın faydasını hiçbir kimyasal maddeyle tepkimeye girmiş ürünün verdiğini söyleyemeyiz. Aloe vera bitkisi bu yüzden tercih edilenlerin en başında. Bize fayda sağlayacak kısmı aloe veranın yapraklarıdır ve içinde bulunan sıvı kısmıdır. Jel şeklinde olan bu yapı 6 saat içinde tüketilmelidir.

Aloe Vera İle Saç ve Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Doğal bir bitkinin insana sağlayabileceği katkıyı birçok kimyasal bir araya gelse de sağlayamaz. Halk arasında farklı isimlerle tanınan Aloe Vera bitkisi insanların hem ciltleri için hem de saçları için farklı bakım yöntemlerin ile yardımı olmaktadır. Şifalı bitkiler arasında ilk sıraya yazabileceğimiz bu bitki ile yapabileceğimiz bakımları sizlere sıra ile anlatmaya çalışacağız ancak ilk olarak bitkiyi daha yakından tanımaya çalışacağız.

Aloe Vera bitkisi uzun ve dikenli yaprakları olan bir bitkidir. Bize faydası bulunan bölüm yapraklarıdır. Yaprakları ağaçtan kesildikten sonra içinde bulunan sıvının alınması ile birlikte işimize yarayan kısım olan jel elde edilir. Etkili olması için yaprakların içerisinden çıkarılan jelin en geç 6 saat içerisinde kullanılması gerekmektedir. Daha geç kullanıldığında etkili olmaktadır ancak genelde bu saat aralığında kullanımı tavsiye edilmektedir. Yetiştirilmesi için özel olarak botanik bilgisi gereken bir ağaçtır. İçinde jel bulunmasına rağmen ağacın yetişmesi için çok fazla suya ihtiyaç duyulmamaktadır. Evinizde yetiştirebilirsiniz. Ancak bunun için gerekli bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Bunun için bir botanikçiye giderek bitkiyi temin ederek nasıl yetiştireceğinizi öğrenmeniz gerekiyor. Ardından bir sakı içerisinde güneş alan bir konumda rahatça kendi bitkinizi üretebilirsiniz.

Sadece içinde bulunan jel size fayda sağlamayacaktır. Aynı zamanda kokusu da size ferahlık hissi kazandıracaktır. Eğer kendiniz yetiştirmeyi istemiyorsanız Aloe Vera ile üretilen çok sayıda bakım ürününden temin etme şansına sahipsiniz. Cilt ürünleri, kremler, maskeler, saç için şampuanlar bulunmaktadır. İlk olarak maskelerin nasıl yapıldığını sizlere anlatmadan önce faydalarını detaylı bir şekilde sizlere yazalım.


 
Aloe Veranın fayda sağladığı noktalar nelerdir?

Cildimizde bulunan ve çirkin bir görünümün oluşmasına neden olan siyah noktaların kaybedilmesinde size fayda sağlayacaktır. Cildin belirli bölgesinde ortaya çıkan şişkinliklerin azaltılmasına sağlayacaktır. Ayrıca cilt de hasarlı olan noktaların iyileşme sürecini hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Jelin içerisin de bulunan anti bakteriyel özelliği sayabileceğimiz çok sayıda faydası vardır. Örneğin vücudunuz da yaralı olan bölgelerin temizlenmesinde ve tedavi edilmesinde bu bitkiden yararlanabilirsiniz. Bu hizmeti sağlayan ender ürünlerden birisi olarak bilinmektedir.
Sadece cildimize faydalı bir bitki değildir aynı zamanda sindirim sistemi hastalıkları olarak bilinen homoroid, kabızlık, ülser gibi hastalıkların tedavisinde ve önüne geçilmesinde size yardımı olacaktır. Kırışıklıkların oluşmamasına yardımcı olacak, yaşlanmayı önleyecek bir etki gösterecektir. Saçınızın ihtiyaç duyduğu bakımı sağlayacak ve saçların daha hızlı uzamasına etki edecektir. Saçta oluşması insanın canını sıkan kepeğin önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Cildin gerektiği gibi temizlenmesini ve cildin ihtiyaç duyduğu nemi elde etmesinde önemli bir görev üstlenecektir. Aloe Vera bitkisinin sağladığı faydaları sağladıktan sonra onunla yapılabilecek saç ve cilt maskeleri hakkında bilgileri vermeye başlayalım.

 

Aloe Vera ile yapılan Saç Maskesi
Saçlarımız bizim için çok önemlidir. Onlara gerektiği gibi bakmazsak kısa sürede onlara elveda diyebiliriz. Gerekli vitamin ihtiyacını sağlamak, kepeklenmesinin önüne geçmek ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamak için aloe vera maskesi yapabilirsiniz. İlk olarak ihtiyaç duyulan malzemeler nelerdir onları yazalım.


 
Malzemeler:

Yaprağından koparıldıktan sonra sıkılarak elde edilen bir final aloe vera jeli,
Taze olmasına dikkat etmeniz gereken bir yemek kaşığı kadar limon suyu ve son olarak da çay kaşığı kadar bala ihtiyacınız var.

Hazırlanışı

Bu malzemelerin hepsini elinizin altına aldıktan sonra saçınızın ihtiyaç duyduğu maskeyi yapmaya başlayabilirsiniz. Temiz bir kasenin içine yukarı da saydığımız tüm malzemeleri koyarak karıştırmalısınız. Karışım hazır olduktan sonra önceden temizlediğiniz saçınıza bu karışımı her noktasına gelecek şekilde sürmeli ve yedirmelisiniz. Saç diplerine özel ilgi ve masaj yapmanızı tavsiye edebiliriz. Sürme işlemi bittikten sonra saçınıza bone geçirebilir ya da tüm evlerde bulunan streç film ile korumasını sağlayın. Yarım saat gibi bir süre beklettikten sonra saçınızı özellikle soğuk su yardımı ile iyice yıkamanız gerekiyor. Bu sayede tüm maske saçınızdan kolayca temizlenecektir.

ALoe Vera ile Cilt Maskesi

Bu bitkinin cildimize sağladığı birçok faydayı sizler ile paylaşmıştık. Şimdi o faydayı sağlamasına yardımcı olacak olan maskenin nasıl yapılacağını sizlerle paylaşalım. İlk olarak Aloe Vera cilt maskesi için ihtiyacınız olan malzemeleri yazalım.

Malzemeler

Limon, yarım limon yeterli olacaktır
Üç farklı kase gerekiyor
İki adet teze yani dalından koparılmış aloe vera yaprağı
Malzemeleri hazırlamak için blender, temiz bir bıçak ve meyve suyu sıkacağı gerekiyor.


 Hazırlanışı

Malzemelerinizi tamamladıktan sonra hazırlanışa başlayalım. İlk olarak bıçak yardımı ile aloe vera yaprağında bulunan ellerinize zarar verebilecek tırtıklı alanları temizleyin. Temizleme işlemi bittikten sonra yaprakları uzunlamasına ikiye ayırın. İçinden jel çıkacaktır, jeli temiz bir araçla bir kapa aktarın. Aktardığınız kabın içerisinde taze limon suyunu sıkın. Malzemeleri birbiri ile iyice karıştığından emni olduktan sonra blender’a koyun ve karıştırın. Karıştırma süresini 2 ya da 3 dakika sürdürebilirsiniz. Cildinize uygulayacağınız maskeyi hazırlamış oluyorsunuz.

Maskeyi vücudunuza elinizin yardımı ile iyice masaj yaparak yedirin. Yedirirken acele etmeyin ve her yere yaydığınızdan emin olun. Ardından Aloe Vera maskesini cildinizde çeyrek saat beklettikten sonra soğuk su yardımı ile uyguladığınız bölgeyi güzelce temizleyin. Düzenli olarak uygulayarak daha fazla etki göstermesini sağlayabilirsiniz. Bu maskeler sayesinde yüzünüzü ve saçınıza gerekli bakımı yapmış olacaksınız.

Dağcılara yaban keçisi sürprizi
Koyunculuk Araştırma Enstitüsünün ''damızlık koçları''na yoğun talep
Suriyeliler ekmeğini taştan çıkartıyor
İran'ın Sistan-Beluçistan eyaletindeki balıkçılar
Yerli 'drone savar'a talep yağıyor

Günün diğer manşetleri

Cami onarımına "rahip"ten destek

Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Arıca köyünde caminin onarımına rahip de destek oldu.

Cami onarımına "rahip"ten destek

Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Arıca köyünde caminin onarımına rahip de destek oldu.

Battaniyenin altından bakın ne çıktı?

Açık ve net mesaj!

Sevimli hayvandan son derece açık ve gülümseten istek...

Ufak bir sakarlığın faturası ağır oldu

Dolarda sert düşüş: Aylar sonra ilk kez
Fransa'dan Prensi kızdıracak gelişme
Yunanistan çılgına döndü: Moskova'ya gidiyor
Tamamen yerli ve milli: Silah da taşıyabiliyor
İngiltere'den Suudilere 'Kaşıkçı' kıskacı!
AK Parti'den flaş ittifak açıklaması!
Teröristler birbirine düştü!
Bin Ladin'i kim buldu?
Meteoroloji'den flaş uyarı!
Erdoğan'ın talimatı sonrası harekete geçildi!
Mükemmel işçilik!
Filistinli düşünürden müthiş analiz!
1 saat bile sürmedi!
Terörsevicilere çok sert tepki!
YPG-PKK ilişkisinde yeni ayrıntı!
Çok Okunanlar

Esmaül Hüsna Allah'ın 99 ismi ve zikrinin sırları ile faziletleri

Esmaül Hüsna diye tabir edilen en güzel isimler ki onlar şüphesiz Allah'ındır; insanın dünyaya geliş gayesi ile irtibatlıdır. Çünkü Esmaül Hüsna'nın sahibi Allah insanları "kendisine kulluk etsinler diye" yarattı ve bu ifade alimler tarafından "bilsinler" diye anlamlandırılır. Allah'ı bilmenin yolu onu tanımak dolayısıyla isim ve sıfatlarını bilmekten geçtiğine göre, biz de Esmaül Hüsna'yı ezbere bilmek, bununla da yetinmeyip Allah'ın 99 isminin manasını tefekkür ederek derinlemesine bilgi sahibi olmak durumundayız. Eğer Allah'a iyi bir kul olmak gayesinde isek, ki olmalıyız, o zaman Allah'ın isimlerini bilmek bizim için öncelikli bir vazifedir.

Dolarda sert hareketlilik

Enflasyon beklentilerinin iyileşmesi Merkez Bankası'nın bir sonraki toplantıda faiz indireceği spekülasyon oluşturdu. Bu nedenle dolar Türk Lirası karşısında sabah güne başladığı 5.32 seviyesinden 5.41'e kadar yükseldi. Borsa İstanbul yüzde 3.05 düşerek 91 bin 686 puandan kapandı

Kehf Suresi'nin Arapça ve Türkçe okunuşu, meali

Kehf Suresi Türkçe ve Arapça olarak nasıl okunur? Türkçe meali nasıldır? Ashab-ı Kehf kimdir? Ne anlama gelmektedir? Detaylar haberimizde... Kehf Suresi 110 ayeti kerimeden oluşmaktadır ve adını 'Ashab-ı Kehf'ten almıştır. Ashab-ı Kehf, bir mağarada yıllarca uyuduktan sonra tekrar uyanan bir topluluktur. Detaylar haberimizde...

Saffat Suresi meali okunuşu tefsiri...

Sâffât sûresinde Allah'ın birliği, âhiret hayatının gerçekliği, o hayatta neler olacağı, inkârcıların âhiretteki pişmanlıkları ve birbirlerini suçlamaları konu almıştır. Kuran-ı Kerimin 37. suresi olan Saffat Suresi 182 ayet olarak indirilmiştir. Saffat Suresinin nazil olduğu yer olarak Mekke bilinir. Sure ismini ilk ayetinden alır. 'Saffat' kelimesi 'sıra sıra duranlar' anlamına gelmektedir. Göklerin, yerin ve bunlar arasında bulunanların rabbi tek Allah'tır. Yüce Allah'ın varlığını,birliğini ve kudretini anlatan bir suredir. Saffat suresinin okunuşu ve anlamı? Surenin nerede ve ne zaman indirildiği? Bu soruların cevapları haberimizde. Detaylar için haberimizi okuyabilirsiniz.

AK Parti'nin İstanbul ve Ankara adayları belli oldu!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul ve Ankara adaylarının belirlendiğini ancak siyasi etik gereği bunu şimdi söylemenin doğru olmadığını ifade etti.

Bu kategorideki diğer haberler