Avrupa'nın en büyüğü Şubatta açılıyor!

Güncelleme: 17.12.2018 14:55

Genel, kalp-damar, nöroloji, çocuk, kadın doğum ve onkolojiden oluşan 6 üniteli Ankara Şehir Hastanesi şubatta faaliyete geçiyor. Merkez Avrupa’nın en büyüğü olacak

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük önem verdiği, genel, kalp damar, nöroloji, çocuk, kadın doğum, onkoloji olmak üzere 6 ana bölümden oluşan Ankara Şehir Hastanesi, şubatta faaliyete geçiyor. Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük nükleer tıp merkezi, kemoterapi ilaç hazırlama merkezine sahip olan hastanede, en kapsamlı genetik DNA testleri yapılabilecek. Getirilen teknolojik cihazla kalbin tek atımının görüntüsü ilk kez alınabilecek.

Yürütmeyi durdurma davaları yüzünden 4 yıl geciken hastane 1.3 milyon metrekare kampüs alanıyla Türkiye'nin en büyüklerinden olacak. Yatırımcı ve işletmeci şirket CCN Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çeçen, kampüsün dünyanın tek seferde inşa edilen Avrupa'nın en büyük hastanesi olacağını belirterek, 1.1 milyar euro yatırımla yapım, teknik ekipman ve kurulum süreçlerini tamamladıklarını söyledi. Hastanenin 3 bin 800 adet yatak kapasitesiyle de dünyada üçüncü sırada yer alacağını anlatan Çeçen, "Genetik hastalıkları tedavi merkezi ve dünyanın en geniş alanına sahip acil servisi yer alacak" dedi.

ÖZEL HASTANE KONFORU

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu vizyonla Ankara'nın sağlık turizminde en çok tercih edilecek bölge olacağını vurgulayan Çeçen şöyle konuştu; "Araştırma merkezleri, 3 dev kalitede üniversite burada. Özel hastaneden daha konforlu, daha iyi hizmet verecek nitelikli bina oldu. Avrupa'nın birçok ülkesinden önde bir modernizasyon var. Bu modern yapının getirdiği konforu iyi pazarlarlarsa, Avrupa'dan 4'te bir daha ucuza imkân sunabilirler. Kuveyt'in 3 milyon nüfusu var ancak yılda 22 milyar dolar sağlığa harcıyor. Burayı neden tercih etmesin ki."

25 YIL SONRA BAKANLIĞA DEVREDİLECEK

Şubat ortasından itibaren tüm kampusu Bakanlığa devredeceklerini anlatan Murat Çeçen, "CCN hizmet sağlayıcı olacak. Şartname gereği bakanlıktan 25 yıl kira ve kullanım bedeli alacağız. Bunun da tutarı yıllık 223 milyon lira. Bu sürenin sonunda binayı ve içerisinde yer alan teknolojiyi tamamen yenileyerek bakanlığa devredeceğiz" diye konuştu. Çeçen, tüm birimleri marttan önce faaliyete geçirebileceklerini, 6 kule için taşınma işleminin en az 1.5 ay süreceğini söyledi. Projede hasta garantisi olmadığını belirten Çeçen, "Ama hizmet garantisi var. Hastadan alınan, hastanenin döner sermayesine gidecek. Yatırımın finanse edilmesi amacıyla 5 kalemde yüzde 70 garanti var" dedi.

BAKANLIĞIN HEKİM KADROSU

Tüm tıbbi hizmetlerin Sağlık Bakanlığı hekim kadrosu tarafından verileceği kampusta, yüksek güvenlikli adli psikiyatri, fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi de yer alacak. Hastane bünyesinde 3 bin 804 yatak, 735 poliklinik, 128 ameliyathane, 22 anjiyografi, 107 endoskopi, 628 prepost, 38 diyaliz, 127 koltuklu kemoterapi ünitesi, 120 teşhis, 12 triyaj, 224 yataklı acil arenası, 24 travma, 32 genel tedavi, 3 küçük cerrahi ünitesi bulunacak. Hastanede günde 100 bin hastaya hizmet verilecek. Acil ambulans servislerinde günlük 8 bin acil muayenesi yapılacak.

(Sabah)

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Günün diğer manşetleri

Kağıthane'de çöken binanın yıkılma anı

Filipinler'deki deprem anı amatör kamerada

Jandarmadan 23 Nisan klibi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

Kılıçdaroğlu saldırısında flaş gelişme
Türkiye'yi ABD'ye şikayet etti
AK Parti'den YSK'nın kararlarıyla ilgili açıklama
Soylu'dan Kılıçdaroğlu açıklaması
Bahçeli'den flaş YSK açıklaması
İlandır
Başkan Erdoğan'dan 23 Nisan mesajı
Çavuşoğlu: 'Terör örgütleriyle mücadelemizi sürdüreceğiz'
Beşiktaş ve 3 Süper Lig ekibi PFDK'da!
Komutan HDP'li Başkan'ın elini havada bıraktı
YSK'dan yerel seçimler için flaş karar!
Başkan Erdoğan'dan HDP'ye TBMM'de çok sert tepki!
YSK, KHK itirazını reddetti!
Sri Lanka'daki saldırıları o örgüt üstlendi!
Türk zırhlısı hayat kurtaracak!

Mehmet Öz'den asılsız reklam uyarısı

Dr. Mehmet Öz, adı kullanılarak yapılan internet reklamları konusunda vatandaşları uyardı.

Diş Teli Hakkında Bilmedikleriniz

Uzmanlar uyardı: Sezonu başladı!

Uzmanlar alerjisi olanlar için "bahar nezlesi" sezonunun başladığını belirterek koruyucu önlemlere dikkati çekti.

Börtü böcek görmemiş gıdalar tüketilmez

Sanayi devrimiyle birlikte hızla gelişen tarım endüstrisi, her türlü meyve sebzenin her mevsimde yetiştirilmesinin de önünü açtı. Bu yüzden her türlü meyve-sebze yılın her ayında tüketilir hâle geldi. Gıdaları mevsiminin dışında tüketmenin sakıncalarını Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer,  MilatGazetesi.com'a anlattı. Mevsiminin dışında tüketilen meyve ve sebzelerin hem sıhhati bozduğu, hem karakteri değiştirdiğini belirten Kemal Özer “Seralarda yetişen börtü böcek görmemiş gıdaları tüketmek doğru değil” dedi.

Alkol belasının bir zararı daha ortaya çıktı

Çin'de yürütülen bir araştırma az ya da orta miktarda alkol tüketiminin bile yüksek tansiyonu ve felç riskini artırdığını ortaya koydu.

En Çok Okunan Haberler