Bakan Koca'dan atama müjdesi!

Güncelleme: 16.02.2019 16:00

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "25 bine yakın stratejik personelin atamasının ilk adımı olarak ilan duyurusu yapıldı. 28 Şubat'ta noter huzurunda çekilişi yapılacak. Burada toplam bin 480 kişinin ataması yapılacak."

Olumsuz hava koşulları nedeniyle yolcuları arasında olduğu uçağın  Ağrı'yı pas geçmesi ve Erzurum'a mecburi iniş yapması üzerine, beraberinde AK  Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi ile kara yoluyla Ağrı'ya gelen Koca'yı, Ağrı  Devlet Hastanesi önünde Vali Süleyman Elban, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral  Cemil Lütfi Özkul, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, Ağrı İbrahim Çeçen  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, İl Sağlık Müdürü Ali Bulut,  AK Parti İl Başkanı Abbas Aydın, AK Parti Belediye Başkan Adayı Savcı Sayan ile  kurum müdürleri ve sağlık çalışanları karşıladı.

Bakan Koca, Sağlık Bakanlığı tarafından teslim edilen 8 ambulanstan  birinin sürücü koltuğuna geçip, bir süre kontrol ettikten sonra hastanede  ziyaretlerde bulundu.

Servis ve polikliniklerde incelemelerde bulunan Koca, hastaları da  ziyaret ederek sağlık durumları hakkında bilgi aldı.

Daha sonra Vali Elban'ı makamında ziyaret eden Fahrettin Koca,  valilikte Şeref Defteri'ni imzaladı.

Koca, gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihi mirası ve doğal  güzellikleriyle hayranlık uyandıran Ağrı'yı ziyaret ettiğini söyledi.

Ağrı Devlet Hastanesini, bütün birimleri, donanımı, aktif faaliyetine  devam eden diyaliz ünitesi, nitelikli yatak sayısı oranıyla son derece güzel  işleyen bir hastane olarak gördüğünü aktaran Bakan Koca, "Hastaları ziyaret etme  fırsatı bularak memnuniyetlerini yakından görünce daha mutlu oldum. Ağrı Devlet  Hastanesi, 106 bin metrekare üzerinde toplam 60 bin metrekare kapalı alanı olan  400 yatağıyla hizmet veren bir hastanemiz." diye konuştu.

Koca, yeni hükümet sisteminde özellikle daha hızlı karar verebilen ve  sonuca gidebilen bir dönemde bulunduklarını anlatarak, şöyle devam etti:

"Bundan sonraki süreçte yapacağımız çalışma ve faaliyetlerin daha  hızlı sonuçla neticeleneceğini biliyoruz. Bugüne kadar Ağrı'ya ulaşımdan turizme,  sağlıktan eğitime toplam 14 milyar lira yatırım yapıldığını, bunun içinde sağlık  alanında 500 milyon liralık yatırım olduğunu görüyoruz. Sağlık yatırımında devlet  hastanesiyle toplam 7 hastanenin, 4 ek binanın ilave edildiği ve 32 sağlık  kuruluşunun yapıldığını görüyoruz. Yeni dönemde Ağrılı kardeşlerimizin sağlıkla  ilgili ihtiyaçlarını mümkün mertebe Ağrı'da çözmeye çalışan, diğer illere sevkin  giderek azaldığı bir dönem olsun istiyoruz. Bu nedenle dışarıya gönderilen  hastaların sayısını azaltmak üzere bir gayret içerisinde olacağız."

"Ağrı'nın sağlık üssü olmasını sağlayacağız"

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde tıp fakültesinin açıldığını  hatırlatan Fahrettin Koca, burada eğitim alacak öğrencilerin ilk 3 yıl Erzurum'da  kaldıktan sonra eğitimlerine fakültede devam edeceklerini söyledi.

Koca, sağlık turizmini son derece önemsediklerini belirterek, "Bu  çerçevede Ağrı merkez ve Diyadin'deki kaplıca tesislerimizi geliştirmeyi de  planlıyoruz. Devlet hastanesinin yanında yeni dönemde tahsis edilen 100 dönümlük  araziye ek 200 yataklı kadın doğum çocuk hastanemizi de planlıyoruz. Bu süreçte  onu da hızlandırıp yol almayı ve her geçen gün devlet hastanesinin üniversite ile  afiliasyonuyla sorunları burada çözen, dışarıdan hastanın geldiği bir sağlık üssü  olmasını sağlayacağız." şeklinde konuştu.

Geçmişte 618 olan ambulans sayısını 4 bin 910'a çıkardıklarının altını  çizen Bakan Koca, şöyle devam etti:

"Buna ilave olarak yeni dönemde 800 ambulans alım ihalesi gerçekleşti  ve alımı yapıldı. Ağrı'ya da ilk etap için 10 araç tahsis yapıldı. Devamında da  tahsis yapmaya devam edeceğiz. Bu dönemde birçok aile sağlık merkezi ve sağlıkevi  de yatırımlarımız arasında olacak. Ağrı'da yer yer hekim sorunu olduğunu  biliyoruz ama her geçen gün bu açığı kapatacağız. Bu süreçte 31 olan uzman hekim  sayımızı 2018 itibarıyla 220'ye çıkardık. Yeni dönemde de 40'a yakın stratejik  hekimi Ağrı'ya göndermeyi planladık. Pratisyen hekim sayısı da 97'den 283'e kadar  çıkmış oldu. Personel sayısının eksikliğini yer yer biliyoruz. Bunu da her geçen  gün kapatmayı, eksiklik hissettirmeme noktasında gayret içinde olabileceğimizi  söyleyebilirim."

28 Şubat'ta atamalar yapılacak

Fahrettin Koca, 85'inci Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kurası ilanı  detaylarıyla ilgili olarak ise şunları söyledi:

"2019'da pratisyen, aile hekimi, uzman hekim ve uzman diş hekimi olmak  üzere 25 bine yakın personel atamasının yapılacağını daha önce söylemiştim. 25  bine yakın stratejik personelin atamasının ilk adımı olarak ilan duyurusu  yapıldı. 28 Şubat'ta noter huzurunda çekilişi yapılacak. Burada toplam 1480  kişinin ataması yapılacak. Bunların 647'si pratisyen, 773'ü uzman ve ayrıca yan  dal uzman olarak da 58 kişinin ataması 28 Şubat itibarıyla yapılacak."
 

Foto Galeri

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

İhanet gecesinin yeni görüntüleri

Günün diğer manşetleri

Emperyalizmin gönüllü cariyeleri!
Pentagon'dan flaş F-35 açıklaması: Askıya aldık!
Beyaz Saray'dan F-35 açıklaması: İmkansız kılıyor
Spor Toto Süper Lig'de yeni sezon fikstürü çekildi
Rum yönetiminden Türkiye çıkışı: Rakip değil ortak görmek isteriz
İstanbul için korkutan uyarı! 7.2'lik enerji birikmiş
Flaş açıklama! 'Gerekirse heyet göndeririz'
Hükümet harekete geçti! 2 bin aile taşınacak
Hrant Dink davasında 3 sanık hakkında karar
Türk konsolosluk çalışanlarına saldırı!
Atatürk Havalimanı'nı işgal davasında karar çıktı
HDP'li belediyenin astığı, terör suçlusunun adını taşıyan tabela indirildi
Trafikte yeni düzenlemeler planlandı
Sadakataşı Tanzanya'da 225 kişiye ışık oldu!
Brezilya'da sahte lüks araç üreten fabrikaya kilit

Video

Boeing 727 tipi bir yolcu uçağının çarpışma testi

Üçüzleri olan aileler için tasarlanmış bebek arabası

Basit malzemelerle yapılan bir fare kapanı

Bilim insanları yapay akciğer dokusu üretmeyi başardı

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük canlısı

Benzer Konular

 • 1

  Kurbanlıklardaki hastalıklara dikkat!

 • 2

  'Güneş kremi ilaç statüsüne sokulsun' çağrısı

 • 3

  Şekerli içeceklerin bir zararı daha ortaya çıktı!

 • 4

  Bakan müjdeyi verdi! 29 bin personel alınacak

 • 5

  Sağlık Bakanlığı'ndan personel alımı müjdesi!