Börtü böcek görmemiş gıdalar tüketilmez

Güncelleme: 10.04.2019 11:35

Sanayi devrimiyle birlikte hızla gelişen tarım endüstrisi, her türlü meyve sebzenin her mevsimde yetiştirilmesinin de önünü açtı. Bu yüzden her türlü meyve-sebze yılın her ayında tüketilir hâle geldi. Gıdaları mevsiminin dışında tüketmenin sakıncalarını Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer,  MilatGazetesi.com’a anlattı. Mevsiminin dışında tüketilen meyve ve sebzelerin hem sıhhati bozduğu, hem karakteri değiştirdiğini belirten Kemal Özer “Seralarda yetişen börtü böcek görmemiş gıdaları tüketmek doğru değil” dedi.

Rabia Aykut / MilatGazetesi.com

MilatGazetesi.com’a konuşan Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer, gıdaları mevsiminin dışında tüketmenin sakıncalarını anlattı. Tarım Endüstrisinin gelişmesi ve seracılık faaliyetlerinin artması ile her ürün sebze meyve mevsimsiz olarak tüketilebilir hale geldiğini belirten Özer, mevsimsiz beslenmenin sıhhati bozduğu görüşünde. 

Mevsiminin dışında tüketilen meyve ve sebzelerin hem sıhhati bozduğu, hem karakteri değiştirdiğini belirten Kemal Özer “Seralarda yetişen börtü böcek görmemiş gıdalardan uzak durun” dedi.

Beslenme de denge şart

Yazın serinleten kışın hararetlendiren gıdalar yenilmeli diyen Özer, bitkilerin serinleten ve hararet yapanlar olarak ikiye ayrılır. Kuru fasulye hararete yapıcı, yeşil fasulye ise serinleticidir. Bu nedenle yazın taze, kışın kuru fasulye yenilmeli. Kışın yenen taze fasulye üşütür, yazın yenen kuru fasulye ise hararete neden olur. Mesela hurma hararet yapıcı, karpuz serinleticidir. Hurma kışın tek başına yenilirken, yazın karpuz, salatalık gibi gıdalarla yenilmesi denge meydana getirir. 

Her sebze ve meyveyi sadece mevsiminde yemek şart diyen Özer, “Çünkü bunda bir hikmet dolayısıyla da denge var. Kâinat dolayısıyla dünya bir denge üzerine yaşatılmıştır ve denge bozulunca bundan en çok zararı insan görür” şeklinde konuştu.
Gıdaları tüketirken iklim ve coğrafi faktörlere de dikkat edilmesi gerektiğine değinen Özer, “Avokado tropikal bir meyvedir. Tadına bakabilirsiniz. Ama sürekli tüketilen ürünler arasında olamaz. Biz o iklimde yaşamıyoruz. Herkes kendi coğrafyasının ürünlerini yiyip-içmeli” ifadelerini kullandı. 

‘Dengeye muhalif davranamazsınız’

Seralarda üretilmiş gıdaları tüketmenin doğru olmadığını belirten Özer, “Steril alanlarda üretilen gıdalardan uzak durulmalı. Fanusun içinde börtü böcek görmemiş ürünlerden şifa beklenmez. İklim şartları ağırsa mevsimine uygun seracılık yapılabilir. 4 mevsim seracılığı yapılmamalı” diye konuştu.

Hangi gıdalar hangi mevsimde tüketilmeli?

Kış mevsiminde yenecek gıdalar

Aralık Ayı: Karnabahar, Balkabağı, Mandalina, Limon, Lahana, Portakal, Ispanak
 

Ocak Ayı: Pazı, Havuç, Limon, Brüksel Lahanası, Portakal, Ispanak
 

Şubat Ayı: Pazı, Havuç, Brüksel Lahanası, Ispanak
 

İlkbahar mevsiminde yenecek gıdalar
 

Mart Ayı: Ispanak, Brokoli, Pırasa, Havuç, Şalgam
 

Nisan Ayı: Erik, Enginar, Kuşkonmaz, Taze Bakla
 

Mayıs Ayı: Sarımsak, Kiraz, Erik, Çilek, Enginar, Soğan, Kuşkonmaz, Taze Bakla
 

Yaz mevsiminde yenecek gıdalar
 

Haziran Ayı: Vişne, Sarımsak, Taze Patates, Domates, Kiraz, Kayısı, Çilek, Taze Fasulye, Soğan, Bezelye
 

Temmuz Ayı: Vişne, Patlıcan, Sarımsak, Taze Patates, Çağla, Domates, Armut, Dut, Kayısı, Salatalık, Böğürtlen, Taze Fasulye, Soğan, Şeftali, İncir, Pazı
 

Ağustos Ayı: Patlıcan, Sarımsak, Taze Patates, Mısır, Domates, Kabak, Dut, Kayısı, Kavun, Karpuz, Taze Fasulye, Soğan, Taze Börülce, Bamya, Pazı
Sonbahar mevsiminde yenecek gıdalar
 

Eylül Ayı: Patlıcan, Elma, Taze Patates, Mısır, Domates, Armut, Limon, Semizotu, Nar, Üzüm, Soğan, Kereviz, Yeşil Biber
 

Ekim Ayı: Elma, Taze Patates, Muz, Kabak, Pırasa, Limon, Mandalina, Nar, Ayva, Trabzon Hurması, Kereviz
 

Kasım Ayı: Karnabahar, Kereviz, Trabzon Hurması, Balkabağı, Nar, Mandalina, Limon, Turp, Portakal, Ispanak, Muz

Çin'deki koronavirüs salgınında ölü sayısı 17'ye yükseldi

Sağlık Bakanından grip salgını açıklaması

Çin'de görülen koronavirüs salgını ABD'ye ulaştı

Anestezi ilacı iddialarına ilişkin Bakan Koca'dan açıklama
Sağlık Bakanlığından blokajlı anestezi ilacı açıklaması: Kullanılması mümkün değil

Çin'deki virüs salgını hızla yayılabilir uyarısı

Erkeklerin 2 estetik kabusu: jinekomasti ve kepçe kulak

Eş durumundan tayin bekleyenlere müjde