e-Reçete kullanımı her geçen gün artıyor

Güncelleme: 30.01.2019 08:42

31 Aralık 2018 tarihi itibariyle e-reçete kullanım oranının yüzde 87’ye ulaştığını belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu oranın daha da artacağını söyledi.

EZGİ ÇELİK - ANKARA

AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, e-reçete oranları hakkında açıklamalarda bulundu. Tüm sağlık hizmet sunucularında Güvenli Elektronik İmza ile ile E-reçete yazma işleminin zorunlu hale getirildiğini anımsatan Bakan Selçuk, Sosyal Güvenlik Sistemi’nin son 16 yılda devrim niteliğinde dönüşümler geçirdiğini belirtti. Bu dönüşümlerden en önemlilerinden birinin e-reçete uygulaması olduğu bilgisine veren Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hayata geçirilen ‘medula’  uygulaması ile sahte reçete, gereksiz tetkik ve muayene gibi suiistimallerin önüne geçildiğinin altını çizdi.

Hedef yüzde 100 kullanım

31 Aralık 2018 tarihi itibariyle toplam 400 milyon reçetenin yüzde 87 gibi yüksek bir oranının e-reçete olarak düzenlendiğini duyuran Bakan Selçuk,  Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında da kâğıt israfının önüne geçildiğini söyledi.  “Hedefimiz ilaca erişimde zorunlu haller dışında e-reçete kullanımını yüzde 100’e çıkarmaktır” diyen Bakan Selçuk, “Bakanlık olarak bağlı kurum ve kuruluşlarımız ile vatandaşımıza kolaylık sağlamaya, hizmet etmeye devam ediyoruz.” dedi.

 Yanlışlıklar ortadan kalktı

Elektronik reçete uygulaması sağlık hizmet sunucusu, hasta, eczane ve SGK olmak üzere en az dört paydaşa fayda sağladığını belirten Bakan Selçuk, sağlık hizmet sunucusu açısından reçetelerin oluşturulmasına standart getirildiğini, hasta açısından yanlış ilaç ve doz alma olaylarının ortadan kaldırıldığını belirtti. Eczanelerin yaşadıkları cezai durumların yaşanmasının engellendiğini belirten Selçuk, “Manuel reçetenin kaydı aşamasında eczacılar yaklaşık 26 çeşit bilgiyi MEDULA Eczane Provizyon Sistemine kaydetmek zorundayken e -reçete ile bu bilgilerin büyük kısmı hazır olarak sisteme kayıtlı olarak geldiğinden reçete kaydı kolaylaşmakta ve zamandan tasarruf edilmektedir. Manuel reçetede karşılaşılan tahrifat, ilaç eklenmesi gibi kimin tarafından yapıldığının tespitinin zor olduğu durumlar e-reçetede olmayacağından eczaneler tarafından karşılaşılan bu tip cezai işlemler ortadan kalkmaktadır. Eczaneler geri ödeme amacıyla elektronik reçeteleri ve eki belgeleri Kuruma teslim etme işiyle uğraşmamaktadırlar.”

Ağaç kesimi önlendi

SGK açısından yaşanan faydaları dile getiren Bakan Selçuk, “Sahte kaşe ile üretilmiş sahte reçeteler Kuruma teslim edilememektedir. Manuel reçetede tahrifat, ilaç ekleme vb nedenlerle eczanelerin sözleşmelerinde yer alan cezai işlemler ortadan kalkmaktadır. Kurum ve üçüncü kişiler tarafından yapılacak inceleme ve denetimlerde ilgili reçetelere ulaşmak açısından yaşanan sorunlar ortadan kalkmaktadır. Yıllık 400 milyon adet reçetenin saklanması, korunması için gerekli depolama işlemlerinden tasarruf sağlanarak binlerce ağacın kesilmesinin önüne geçilmiştir” açıklamalarında bulundu.

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Günün diğer manşetleri

Kılıçdaroğlu'na saldırı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şehit er Kırıkcı'nın cenaze namazı sonrası bir grup tarafından protesto edilerek saldırıya uğradı. Kılıçdaroğlu güvenlik için götürüldüğü evden zırhlı araçla çıkarıldı.

Sri Lanka'da kilisedeki patlama anı

Sri Lanka'da üç kilise ve üç otelde patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre patlamalarda en az 138 kişi hayatını kaybederken, 400'den fazla kişi ise yaralandı. Ayrıca 7. bir patlamanın daha meydana geldiği bildirildi.

Her eve lazım

Pistlerin tozunu attırmak için araç tasarlıyorlar

Çukurova Üniversitesi öğrencileri, dünya genelinde 550 üniversitenin katılacağı Formula Student yarışlarında pistlerin tozunu attırmak için en hızlı ve hafif aracı yapmaya çalışıyor.

ATM'lere sahte para yatırıp bankaları dolandırmışlar

Mersin'de 10 liralık banknotların belirli parçalarını kullanarak hazırladıkları sahte 200 liraları ATM'lere yatırıp bankaları dolandırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 4 şüpheliden 2'si tutuklandı.

Asıl Temel fıkrası bu
YSK'da İstanbul toplantısı
Sudan'da muhalifler askeri konsey ile görüşmeleri askıya aldı
Ukrayna'da komedyen Zelenskiy sandıktan zaferle çıktı
Kılıçdaroğlu'nun sığındığı evin sahibi o anları anlattı
Devlet Bahçeli'den Kılıçdaroğlu açıklaması
Yeni İHA'lar savunmada dikkat çekiyor
Fenerbahçe deplasmanda mağlup oldu
Kılıçdaroğlu'ndan saldırı açıklaması
Teröristlerin finansörü Trump'tan teröre tepki!
Şehit cenazesinde büyük provokasyon! Siyasilerden ilk açıklama..
TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan Kılıçtaroğlu'na saldırıya tepki!
Peş peşe saldırdılar! Ülke kan gölüne döndü
Karabük'teki kene vakasında ikinci şok!
ABD istihbaratı o raporun peşinde

Mehmet Öz'den asılsız reklam uyarısı

Dr. Mehmet Öz, adı kullanılarak yapılan internet reklamları konusunda vatandaşları uyardı.

Diş Teli Hakkında Bilmedikleriniz

Uzmanlar uyardı: Sezonu başladı!

Uzmanlar alerjisi olanlar için "bahar nezlesi" sezonunun başladığını belirterek koruyucu önlemlere dikkati çekti.

Börtü böcek görmemiş gıdalar tüketilmez

Sanayi devrimiyle birlikte hızla gelişen tarım endüstrisi, her türlü meyve sebzenin her mevsimde yetiştirilmesinin de önünü açtı. Bu yüzden her türlü meyve-sebze yılın her ayında tüketilir hâle geldi. Gıdaları mevsiminin dışında tüketmenin sakıncalarını Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer,  MilatGazetesi.com'a anlattı. Mevsiminin dışında tüketilen meyve ve sebzelerin hem sıhhati bozduğu, hem karakteri değiştirdiğini belirten Kemal Özer “Seralarda yetişen börtü böcek görmemiş gıdaları tüketmek doğru değil” dedi.

Alkol belasının bir zararı daha ortaya çıktı

Çin'de yürütülen bir araştırma az ya da orta miktarda alkol tüketiminin bile yüksek tansiyonu ve felç riskini artırdığını ortaya koydu.

En Çok Okunan Haberler