Evde pekmez nasıl yapılır, muazzam tarif

Güncelleme: 10.05.2019 15:02

Sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlardan biri olan pekmez her derde devadır. Bilindiği üzere pekmez kan yapıcı özelliğiyle tanınıyor. Yüksek oranda kalsiyum içeren pekmezin faydaları say say bitmez. Vücut direncini artırır, kan basıncını dengeler, hasta olduğunuz zamanlarda bünyenizin daha çabuk toparlamasını sağlar. İltihap söktürür, karaciğerleri temizler. Ve daha sayamadığımız bir çok faydası vardır pekmezin. Faydası bu kadar çok olan bir gıdanın evde yapım aşamasını merak etmiş olabilirsiniz. Aşağıdaki yazımızda püf noktalarıyla birlikte pekmez yapımının aşamaları mevcut.

Sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlardan biri olan pekmez her derde devadır. Bilindiği üzere pekmez kan yapıcı özelliğiyle tanınıyor. Yüksek oranda kalsiyum içeren pekmezin faydaları say say bitmez. Vücut direncini artırır, kan basıncını dengeler, hasta olduğunuz zamanlarda bünyenizin daha çabuk toparlamasını sağlar. İltihap söktürür, karaciğerleri temizler. Ve daha sayamadığımız bir çok faydası vardır pekmezin. Faydası bu kadar çok olan bir gıdanın evde yapım aşamasını merak etmiş olabilirsiniz. Aşağıdaki yazımızda püf noktalarıyla birlikte pekmez yapımının aşamaları mevcut. 

Yaz ve sonbahar kışlıkların hazırlandığı mevsimdir. Üzümler artık olgunlaşmış ve kansızlık için birebir olan pekmez yapımına hazırdır.

Şehirde Yaşayanlar İçin Pekmez Yapımı

Yöreden yöreye göre pekmez yapımı da değişkenlik göstermektedir. Bazı malzemeler büyükşehirlerde temin olarak zor olduğu için alternatifler türetilmiş ve ona göre bir pekmez yapımı sağlanmıştır. Gerçek pekmez yapımında pekmez toprağı kullanılmaktadır. Fakat bu toprak şehirlerde kolay bulunan bir malzeme değildir. O yüzden bu tarif karbonat ile pekmez yapımını anlatmaktadır. Pazardan aldığınız 6 kg. üzümleri sirkeli suda iyice yıkayınız. Sirke kum ve zararlı maddelerden arınmasına yardımcı olacaktır. Üzümlerinizi tencere ya da hızlı olması için düdüklü tencerede kaynatınız.

Bu tarifte üzümlerinizi sıkmaya ya da ezmeye gerek yoktur. Haşladığınız üzümler iyice yumuşayacağı için tel süzgeç ya da kevgirde süzünüz. Süzülen üzüm suyunu ağzı geniş bir tencerede kısa bir süre kaynatınız. Bu aşamada üç tatlı kaşığı karbonatınızı ekleyiniz. Tencerenizde kabarcıklar oluşmalıdır. Kabarcıklar gidinceye kadar kaynatınız. Ocağınızı kapatın ve bir gece dinlendirin. Dinlenen üzüm suyunuzu ertesi gün 70 dakika kadar tekrardan kaynatın. Pekmeziniz hazırdır.


Pekmez Toprağı ile Tatlı Pekmez Yapımı Nasıl Olur?

Köylerde ve kasabalarda çok kolay bulunan hatta halk pazarlarında da satılan pekmez toprağı, adından da anlaşılacağı gibi pekmez yapımında kullanılan en eski yöntemdir. Pekmez toprağı üzümde bulunan asidi yok eder.  Üzümler bir kabın içerisinde, bu belki size kötü bir izlenim yaratabilir ama eskilerin yöntemi ile ayaklarınıza poşet bağlanarak ya da çizme ile iyice ezilir. Eğer bu yöntemi tercih etmiyorsanız da üzümlerinizi ezmek için bir el aleti kullanabilirsiniz. İyice ezilen ve posalarından ayrılan üzümden çıkan suya “ şıra “ denir. Şıranın asidini almak için yüzde beşi kadar beyaz toprağa ihtiyaç vardır. Bu da takriben 10kg. üzüm suyuna yarım kg beyaz toprak demektir. Hazırlanan şıra ilk etapta bir taşım kaynatılır. Bu işleme “ şıranın kestirilmesi” denir. Kaynayan şıranızı bir gün oda sıcaklığında dinlendirmelisiniz. Dinlenen şıranızın toprağı da dibine çökecektir. Şıranızı bir kaba alın pekmez kıvamına gelene kadar kaynatmaya devam ediniz. Pekmeziniz kullanıma hazırdır.


Ekşi Pekmez Yapımı Nasıl Olur?

Ekşi pekmez yapımında kaynatma işlemine hiçbir malzeme eklenmez. Sadece şıra ve kaynatma yöntemi ile pekmeziniz yapılır. Üzümlerinizi özenle seçiniz, sirkeli suda güzelce yıkayınız. Yıkanan üzümlerinizi, ayağınıza oldukça temiz bir çizme giyerek güzelce eziniz. Ezilen üzümlerinizden şıra çıkacaktır. Çıkarılan bu şıra, posasından ve tozundan ayrılması için ince delikli torbalarda veya ince delikli süzgeçte süzülür ve kaynatmak için bir kaba alınır. Kabın genişliği ve derinliği az olmalıdır. Kaba alınan şıra kaynatılmaya başlanır. Kaynatma esnasında pekmezin dibinin tutmaması ve yanık kokmaması için sürekli olarak karıştırılır.  Bu karıştırma işlemine savurmada denilir. Pekmeziniz ağdalaşma denilen bir kıvama kadar kaynatmaya devam edilir. Ekşi pekmez sadece bir kez kaynatılır. Bekletme işlemi olmaz. Ekşi pekmez, havaların sıcak olduğunda sulandırılarak serinletici olarak da tüketilir.


Odun Külü İle Üzüm Pekmezi Yapımı

Pekmez toprağı dışında, odun külü de üzümün ekşiliğini almak ve asidini dengelemekte rol oynamaktadır. Pekmez toprağı da, odun külü de pekmezin daha iyi ve kıvamlı olmasını sağlamaktadır. Odun külü eğer evinizde bulunmuyorsa ekmek fırınlarında ya da odun ateşi kullanılan restoranlardan temin edebilirsiniz. Temin ettiğiniz odun külünü, un eleği diye tabir edilen ince delikli elekten geçiriniz. Külü bir tülbent veya bez içerisine koyup ağzını bağlayınız. Önceden ezmiş ya da sıkmış olduğunuz üzümünüzün şırasını bir süre kaynatınız. Kaynayan şıraya odun külünüzü sarkıtınız. Biraz daha kaynattıktan sonra şırayı soğumaya bırakınız. Her pekmez detayında olduğu gibi yine bir gün beklemeye alınız. Ertesi gün tekrardan kıvamı koyu olana kadar kaynatınız. Üzerinde oluşan köpükleri almayı unutmayınız. Pekmeziniz hazırdır. Tavsiye olarak cam kavanozlarda serin bir ortamda bekletmeniz önerilir.


Pekmez Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Üzüm pekmezinizi yapmadan önce seçeceğiniz üzümlerin kırmızı olmasına özen gösteriniz. Eğer bulabiliyorsanız mis gibi kokulu üzümler olursa daha iyi olacaktır. Tercihen pekmez toprağı kullanmanız önerilir. Eskiden beri süregelen tarifler toprak kullanımından yanadır. Pekmeziniz kaynarken üzerinde oluşan köpükleri devamlı alın. Kaynayan şıranızın berrak görünmesine dikkat edin. Karıştırma işlemi ağdalaşma denilen kıvama kadar yapılmalıdır.  Karıştırma yaparken kepçenizin tahta olmasına özen gösteriniz. Metal kepçelerin yemeklerde de söylendiği gibi şıranızı bozma durumu olabilir. Tabi bu kanıtlanan bir gerçek değil eski toprak diye tabir edilen annelerinizin önerisidir. Ekşi pekmez yapımı hariç, diğer tariflerde en dikkat edilmesi gereken detay kaynayan şıranın bir gün dinlenmesi gerektiğidir. Ekşi pekmezde buna gerek yoktur. Tüm küçük detaylara dikkat edildiğinde doğal, sağlıklı ev yapımı üzüm pekmeziniz hazır olacaktır. 

İLGİLİ HABERLER

ÜZÜM PEKMEZİ NASIL YAPILIR FAYDALARI NELERDİR?

PEKMEZ KAN YAPAR MI?

FIRINDA PEKMEZLİ KABAK TATLISI

PEKMEZ VE KAN 

DUT PEKMEZİNİN FAYDALARI

Foto Galeri

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Günün diğer manşetleri

Görgü tanıklarından dünyayı sarsan Mursi iddiası
Türkiye'den yüksek teknoloji hamlesi
Araklı'daki felakette ölü sayısı arttı!
Çipras'tan küstah tehdit!
İmamoğlu-Küçükkaya görüşmesinin detayları ortaya çıkıyor!
Yargıya hesap verecekler
Zulme boyun eğmedi! Esaretten şahadete
Muhammed Mursi artık özgür, ya biz?!..
Kırmızı kategorideki devlet haini terörist gebertildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşlerimizin hakkını kimseye yedirmeyiz
Anket firmasından AK Parti'ye 'ahlaksız' teklif: Suç duyurusunda bulunulacak
Başkan Erdoğan: Normal bir ölüm olduğuna inanmıyorum
Bir zamanların dev şirketiydi, şimdi talan ediliyor
BM'den Mursi'nin vefatı dolayısıyla flaş çağrı!
İstanbul Havalimanı'nda yeni dönem! Artık 18 saniye sürecek

Video

İzmir'de örnek davranış! İtfaiyeye böyle yol açtılar

Gorillerin yağmura olan tepkisine bakın

Bakın Çernobil faciası dünyayı nasıl etkiledi

Daha önce buz tsunamisi görmüş müydünüz?

Trump, röportaj sırasında öksüren birini dışarı attırdı

Benzer Konular

 • 1

  Bugün hangi maçlar var? -19 Haziran 2019

 • 2

  Siyanür nedir? Nerede kullanılır?

 • 3

  Toryum nedir? Türkiye'deki toryum rezervi

 • 4

  Alerjiye karşı doğal yöntemler..

 • 5

  2 Haziran tarihli bursluluk sınavı sonuçları açıklandı mı?