Havlıcan nedir? Nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir?

Güncelleme: 11.09.2018 11:42

Itırlı bir bitki çeşidi olan havlıcan zencefilgillerdendir. Kökünün sap kısımları baharat yapımında kullanılır.İçinde Alpinol ve Alpinin maddeleri bulunmaktadır. Havlıcanın kök kısmı ise doğal ilaç yapımında ve çay olarak kullanılmaktadır. Acımsı bir tadı olan havlıcanın görüntüsü zencefile benzese de tadı benzememektedir.

Itırlı bir bitki çeşidi olan havlıcan zencefilgillerdendir. Kökünün sap kısımları baharat yapımında kullanılır.İçinde Alpinol ve Alpinin maddeleri bulunmaktadır. Havlıcanın kök kısmı ise doğal ilaç yapımında ve çay olarak kullanılmaktadır. Acımsı bir tadı olan havlıcanın görüntüsü zencefile benzese de tadı benzememektedir.

Havlıcan çay gibi demlenerek içilebilir. Sıcak suya yarım kahve kaşığı havlıcan bırakılıp, dinlendirilir ve demlenir. İsteğe göre tatlandırılıp, günde 2 ya da 3 bardak tüketilebilir. Bitkinin bilinmekte olan herhangi bir yan etkisi yoktur.
Zencefilgiller ailesinden güzel çiçekli, ıtırlı, çok yıllık, otsu bitki olarak karşımıza çıkar.

Asya’nın tropik bölgelerinde yetişmektedir. 150 kadar çeşidi bulunur. uzunluğu pek çok çeşidinde 3 metreye ulaşır. Yaprakları ince, uzun şeritler halindedir. Salkımlar şeklinde pembe veya beyaz çiçekler açmaktadır. Baharat olarak kullanılan bölümleri, uçucu yağ barındıran kök sapları, yani toprakaltı gövdeleridir.

Günümüzde en çok Güneydoğu Asya ülkelerinde yetiştirilmekle beraber, bu coğrafyanın mutfak kültüründe ve geçmiş dönemlerde Ortaçağ Avrupa mutfağında sıklıkla tercih edilmiştir. En fazla Güneydoğu Asya ile Endonezya mutfaklarında kullanılmaktadır. Acımsı bir tadı vardır.

Havlıcan Otu Kökünün ve Kök ile Hazırlanan Çayın Faydaları Nelerdir?

Kişinin iştahının açılmasına yardımcı olmasından başka tükürük ifrazatını azaltıcı etki gösterir.
Vücuda direnç takviyesini vererek vücudun güçlenmesine yardımcı olur.
Göğüs yumuşatıcı özelliği bulunur.
Mide ve bağırsak gazlarının önlenmesi için kullanılır. Bu sayede organların rahatlamasını sağlar.
Özellikle kış mevsiminde bizleri; grip ve soğuk algınlığı hastalıklarına karşı korur.
Baş ağrısı ve baş dönmesi sorunlarında, iyileştirici etki gösterir.
Cinsel gücün artırılması için tercih edilir. Sabahları aç karnına süt ile havlıcan karıştırılarak içildiği zaman cinsel gücü artırır.
Havlıcan Çayı Nasıl Yapılır?

Çayını hazırlamak için; 2 çay kaşığı kadar havlıcan kökünün ilk başta ince kıyılması gerekir. Üzerine 300 ml kadar kaynar su ilave edildikten sonra 5 dakika kadar demlenmeye alınır. Demi süzüldükten sonra tüketilmesi gerekir.

Havlıcan çayı romatizma, mide ekşimesi, idrar söktürücü ile adet söktürücü durumlarında kullanılacak ise; içerisine bir miktar bal ilave edilerek tüketilmesi önerilir.

Balgam söktürücü olarak kullanılacak ise; ıhlamur ile beraber kaynatıldıktan sonra bal ile tatlandırılarak içilmesi önerilir.

Ağız kokusunun giderilmesi için kullanılacak ise; bu bitkinin kökünün çiğnenmesi tavsiye edilir.


Havlıcanın Faydaları Nelerdir?

İştah açıcı özelliği bulunur ve mideyi güçlendirmek için yararlıdır.
Mide ve bağırsaktaki gazlarını gidermektedir.
Soğuk algınlığı, nezle ve grip için son derece yararlıdır.
İdrarı ve balgamı söktürücü özelliği vardır.
Romatizmaya karşı yararlıdır.
Kadınlardaki akıntıları düzenlemektedir.
Aklı kuvvetlendirmektedir.
Göğsün yumuşatılması için yararlıdır.
Sabah aç karına 3 gram havlıcan süt ile karıştırılarak içildiği taktirde cinsel gücü artırır.
Çocukların altı ıslatmamaları için yardımcı olur.
Dispepsiye karındaki sürekli ağrılara iyi gelmektedir.
Ağız kokusunun giderilmesinde yararlıdır.
Tükürük salgısının fazlalaşmasını sağlar.
Sinir sistemini etkiler ve baş ağrısı ile baş dönmesini giderir.
Sinirleri güçlendirme özelliğine sahiptir, hıçkırığı giderir.
Ağız ağrılarına karşı iyi gelmektedir.
Havlıcan Zararları Nelerdir?

Son derece güçlü bir baharat çeşididir.  Bundan dolayı mide yanması ve mide şişkinliği gibi problemi olanların kullanmamaları gerekmektedir. Kuvvetli iştah açma özelliğine sahiptir. Bundan dolayı çabuk kilo alımına yol açabilir.

İdrar söktürücü özelliğinden dolayı vücuttaki ödemin atılmasını kolay hale getirdiği gibi aşırı su atılımı sebebi ile vücudun susuz kalmasına da yol açabilir. Hem böbreğin hem karaciğerin su emilimini yavaşlatmaktadır. Bu yüzden suyu vücutta tutarak şişlik hissine yol açabilir. Yemeklerde acımsı tadı ile lezzet vermesi için pek çok kişi tarafından sık sık kullanılan havlıcanın her gün tüketilmesi kan şekeri ile hipertansiyon problemlerine yol açabilir.

Mide şişkinliği, mide gazı, mide ağrısı, mide yanması ve mide ekşimesi gibi problemi olanların hiç tüketmemesi tavsiye edilir. Tüketildiği zaman mide bulantısı, kusma ve ishal gibi sorunlara yol açabileceği gibi ülserin ilerlemesine de yol açabilir. Yapılan araştırmalara göre  havlıcan tüketenlerde ülser ile reflü problemlerinin daha çok görülme olasılığı bulunmaktadır.

Bir bardak ılık suyun içine bir çay kaşığı kadar havlıcan ilave ettikten sonra yaklaşık 10 dakika kadar bekletilerek hem tadının hem renginin ortaya çıkması sağlanır. Acımsı bir tadı olduğundan dolayı içerisine şeker veya bal ilave edilerek tüketilebilir. Sıcak su ile çay gibi içilebilen bu bitkiyi birde macun, toz ve tentür olarak da tüketebilirsiniz.

Uzmanlar çok fazla havlıcan tüketmenin mide yanması gibi bazı sorunlara sebep olabileceği konusunda uyarırlar. Bilinen hiçbir yan etkisi ve zararı olmamasına rağmen son derece acı olmasından dolayı az miktarda tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

İran'ın Sistan-Beluçistan eyaletindeki balıkçılar
Yerli 'drone savar'a talep yağıyor
Pancarın şeker yolculuğu
30 ülkenin vatandaşlarından renkli narenciye hasadı
Bozkurt'ta sonbaharın görsel şöleni

Günün diğer manşetleri

Uyuşturucuyla yakalandılar 'otizm ilacı' dediler

Bursa'da uyuşturucu imal ve ticareti yaptıkları öne sürülen 2 zanlı tutuklandı.

Akar'dan BBC muhabirine tokat gibi cevap!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'de bir çok gazetecinin cezaevinde olduğunu, bu yüzden Cemal Kaşıkçı cinayetinde Türkiye'nin yaklaşımının samimiyetsiz olduğunu söyleyen BBC muhabiri Yalda Hakim'e, "Türkiye'deki dava dosyalarını diğerleriyle karıştırmayın. Eğer çok ilgiliyseniz, savcılığa ve mahkemeye gidip onların ne yaptıklarına dair bilgi alabilirsiniz." dedi.

Ne yaptığına inanamayacaksınız

Bir evde organize olmuş 3 kişi, hepsi de pür dikkat! Bütün bu çabanın ne için olduğuna çok şaşıracaksınız...

Sevgiye boğdular...

Bir grup köpeğin kediyi sevgiye boğdukları görüntü sosyal medyada büyük beğeni topladı.

22 yıldır bir of bile demeden...

73 yaşındaki Mesut öğretmen 22 yıldır felçi hanımına bir "of" bile demeden bakıyor. Allah sizi her iki dünyada mesud etsin.

Yunan bakandan itiraf gibi açıklama!
Öztürk Yılmaz hakkında karar verildi!
AB ile yeniden masaya oturacaklar!
Filistin'de korkunç tablo!
CIA'in Cemal Kaşıkçı raporu!
Korkulan oldu! Faaliyete geçti...
ABD'de büyük çatlak!
Araç sahipleri dikkat!
Uzmanlar uyardı! Sakın...
Putin'den ABD'nin kararına karşı sert cevap!
Meteoroloji uyardı!
Her şeyden önce 'insan' olmak lazım!
Trump'a bir tokat daha! Kararı engellendi
Erdoğan o konuda ilk kez konuştu
Yurt dışından talep yağıyor!
Çok Okunanlar

Al-i İmran Suresi hakkında her şey...

Al-i İmran Suresinin faziletleri nelerdir? Ali İmran suresi ne zaman inmiştir? Al-i İmran Suresi kaç ayettir? Al-i İmran Suresi ile ilgili merak ettiğinniz soruların cevabını bu yazımızda bulacaksınız. 200 ayet olan Al-i İmran Suresi, Medine'de nazil olmuştur. Bu sure ismini 33. ayette geçen "Al-i imran" tamlamasından almıştır.Al-i imran, imran ailesi demektir.

Türkiye karanlık planları bozdu!

Rusya'nın, ‘Ukrayna ve Kırım benim' dediğinde kimsenin itiraz edemediğine dikkat çeken Ahmet Anapalı, “Ülke olarak çok güçlenip ‘Kerkük, Musul, on iki adalar bizim. İtirazı olan var mı?' dediğimizde ancak Lozan sona erer. Bu yüzden Lozan'ın ömrü Türkiye'nin gücüne bağlı” dedi.

Mevlid Kandili hangi gün? Mevlid Kandili'nde hangi ibadetler yapılmalı? (Kutlu Doğum)

Rebiülevvel ayının 12. gecesinde idrak edilecek olan Mevlid Kandili hangi güne denk geliyor? Peygamber Efendimizin doğum günü ile ilgili rivayetler... Mevlid Kandili'nde hangi ibadetleri yapmalıyız? Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)'in doğum mucizeleri.... Mevlid Kandili ne anlama geliyor? Mevlid Kandili'ne dair merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte, o gün hakkında bazı bilgiler...

CHP'den bayrağı devraldı

CHP'li Öztürk Yılmaz'ın 'Türkçe Ezan' çıkışının ardından sosyal medyada açıklamalarda bulunan 'Gezi İmamı' İhsan Eliaçık, yeni bir skandala imza attı.

Rumları çıldırtacak gelişme: Parayı Türkiye alacak

Enerji Bakanı Dönmez, yaptığı açıklamada, TürkAkım'dan ilk doğal gazın 2019 sonunda geleceğini belirterek Avrupa'ya dağıtımından gelecek parayı Türkiye'nin alacağını açıkladı.

Bu kategorideki diğer haberler