Keten tohumu nedir? Nasıl tüketilir? Faydaları nelerdir?

Güncelleme: 12.09.2018 18:43

Tarihi Mısırlılara kadar dayanan yani çok eski bir bitki aynı zamanda şifa kaynağıdır keten tohumu. Bir çok özelliği bulunan keten tohumunu bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ve içinde bulunduğu lifler sayesinde metabolizmayı hızlandırdığı için kullanabiliriz. İçerisinde Omega 3, B12, K ve E vitaminleri bakımından zengin olan Keten tohumu, sağlığa faydalı yağlar, protein ve linamarin gibi faydalı bileşikler içerir. Nasıl tüketmeliyiz sorusunu sorduysanız aşağıda cevabı mevcut.

Tarihi Mısırlılara kadar dayanan yani çok eski bir bitki aynı zamanda şifa kaynağıdır keten tohumu. Bir çok özelliği bulunan keten tohumunu bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ve içinde bulunduğu lifler sayesinde metabolizmayı hızlandırdığı için kullanabiliriz. İçerisinde  Omega 3, B12, K ve E vitaminleri bakımından zengin olan Keten tohumu, sağlığa faydalı yağlar, protein ve linamarin gibi faydalı bileşikler içerir. Nasıl tüketmeliyiz sorusunu sorduysanız aşağıda cevabı mevcut.

Keten tohumu nedir?
Ketengiller familyasından olan keten, yaz aylarında sarı ya da mavi yumuşak çiçekler açan bir bitkidir. Yakın Doğu ve Akdeniz bölgelerinde 4-5 bin yıldan beri lifi ve tohumları için yetiştirilmektedir. Ayrıca dünyanın pek çok bölgesinde üretilir. Keten bitkisi özellikle ılıman iklimleri sever. Meyveleri yaz sonlarında olgunlaşır ve 60 cm civarına kadar büyüyebilir. Bitkinin yetiştirilme amacı hem lifinden faydalanmak, hem de tohumunu almaktır. Tohumları %40-45 yağ içerir ve yağ elde edilmesinde kullanılır.

Keten, Omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. “Bezir yağı” olarak da bilinen bu yağ boyacılıkta da kullanılır. Tohumlar, yağları alındıktan sonra hayvan yemi olarak kullanılır.

Keten tohumunun içerdiği vitamin ve mineral değerleri
Bir çay kaşığı (2,5 gr.) keten tohumu, aşağıdaki besin ve vitamin değerlerine sahiptir: 13 kalori, 0.72 gr karbonhidrat, 0.5 gr protein, 0.7 gr fiber, 0.9 gr doymamış ve 1 gr yağ, 6 mg kalsiyum, 10 mg magnezyum, 16 mg fosfor, 20 mg potasyum, 1 mg sodyum, 0.11 mg çinko ve K vitamini.

Keten tohumu nasıl tüketilmelidir?
Keten tohumu tüketmenin en iyi yolu filizlenmiş formda tüketmektir. Tohumları ıslatmak ve daha sonra filizlendirmek fitik asidi çıkarır ve ayrıca mineral emilimini arttırır. Tohumlar ılık suda 10 dakika veya soğuk suda 2 saat bekletilebilir. Tohumlar sabah mısır gevreğine eklenerek tüketilebilir. Ayrıca öğütülmüş keten tohumu, toz gibi olduğu için pek çok besine ekleyerek tüketilebilir. Ayrıca keten tohumunun tane olarak tüketiminde en sağlıklı ve pratik yollardan birisi de bir kâse sağlıklı ev yoğurduna karıştırarak tüketmektir.


 Faydalı probiyotikler bakımından oldukça zengin olan ev yoğurduyla keten tohumu bir araya geldiğinde çok faydalı olacaktır. Bunun için 1-1,5 yemek kaşığı keten tohumu sıcak su ile ıslattıktan sonra bir süre bekletilir. Suyun etkisiyle yumuşayan keten tohumları küçük bir kâse ev yoğurdunun içine karıştırılarak tüketilir. Böylece hem sindirim sisteminin çok daha iyi çalışmasına, hem de vücuttaki yağlardan yavaş yavaş kurtulmaya yardımcı olur.

Keten tohumunun kansere faydaları
Keten tohumu Omega-3 yağ asitleri içerir. Bunların kanser hücrelerinin büyümesini ve gelişmelerini engellediği düşünülmektedir. Ayrıca içerdiği Lignanların antianjiyogenik özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Bu lignanlar, özellikle sağlıklı bir diyetin ve yaşam tarzının bir parçası olarak tüketildiği takdirde, çeşitli kanserlere karşı korunmasına yardımcı olabilir. 161 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, özellikle düşük yağlı bir diyetle keten tohumu tüketen erkeklerde prostat kanseri tümörlerinin büyümesinin engellendiği görülmüştür. Ayrıca keten tohumu alımının meme kanseri riskini azalttığı bulunmuştur.

Keten tohumunun diyabete etkisi
Lignanlar ve diğer fitoöstrojenlerin, anti-enflamatuar etkileri nedeniyle, diyabet gibi kronik hastalıklarda riski azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. 2016’da araştırmacılar, prediyabetli 99 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, her gün keten tohumu tozu tüketmenin prediyabetli (diyabetin ilk evresi) kişilerde kan basıncını düşürdüğünü, ancak kan şekeri ve insülin direncinin düzeylerini iyileştirmediğini gösterdi.


Yapılan pek çok çalışmaya rağmen, keten tohumunun diyabet semptomları üzerindeki yararları belirsizliğini korumaktadır. Bu yüzden, diyabet tedavisi görenler diyetlerine keten tohumu eklemeden önce doktorlarıyla görüşmelidirler.

Keten tohumu faydaları
Keten tohumunun tedavi edici etkileri ile ilgili pek çok bilgi kaynağı olsa da bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar yetersizdir. Ancak aralıklar ile az miktarda tüketilmesinin genel sağlığa oldukça olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Ayrıca birlikte, bazı sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olan besinler içerir. Kronik hastalığı olanların doktora danışarak kullanması gerekir. Olası faydaları arasında kanseri önlemek, kolesterol ve kan basıncını düşürmek ve radyasyona karşı koruma sağlamak yer alır. Ayrıca tüketilen keten tohumu, vücudun besinleri daha etkili bir şekilde emmesini sağlar.

Kan basıncını düzenleyerek yüksek tansiyon sorununu önler.
Sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenler. Mide ve bağırsak zarlarının temizlenmesine yardımcı olur ve iltihap oluşumunu önler.
Mideye ulaştığında şişerek bağırsakları doldurur ve böylece hemoroiti hafifletir
İçerdiği Omega 3 yağ asitleri sayesinde cilt kuruluğunu önler geçer ve parlaklık verir
Beynin faaliyetlerini destekler. İçerdiği B12 vitamini sayesinde unutkanlık konusunda etkili, Alzheimer hastalığının önlenmesinde de yardımcıdır.


Özellikle vejetaryen beslenenler, ihtiyaçları olan B12 vitaminini bu tohumundan alabilir
Sindirim sistemi fonksiyonlarını desteklediği ve vücutta yağ depolanmasını önlediği için kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir alternatiftir.
Mideye ulaştığında şiştiği için de uzun süre tokluk hissi vererek sık sık yemek yeme, atıştırma ihtiyacını bastırır.
Omega 2 içeren keten tohumu, hücre yapısındaki akışkanlığı destekler.
Kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak diyabetten korur
Keten tohumu yağı nasıl tüketilir, faydaları nelerdir?
Keten tohumunun yapısında bol miktarda doymamış yağ, potasyum, çinko ve n-3 yağının bulunmasından dolayı keten tohumu yağı diyetisyenler tarafından sıklıkla önerilir. Aşırı kullanılmadığı sürece her zaman sağlığa faydalıdır ve günde ortalama bir şeker kaşığı veya en fazla bir çorba kaşığı olarak sadece bir defa tüketilmesi önerilir.


Keten tohumu yağı

Keten tohumu yağının solunum yolları için de faydalı olduğunu söylemektedirler.
Deri ve ciltlerde meydana gelen iltihap ve enfeksiyon hastalıklarına karşı korur
Egzama, mantar, sedef hastalıklarına karşı etkilidir
Mide ve bağırsaklarda meydana gelen sorunları onarır
Güneş yanıklarından dolayı meydana gelen ağrıları giderir ve iyileşmeyi hızlandırır
Keten tohumu yağında bulunan Omega-3 yağ asitleri saç sağlığı için faydalıdır
Bazı araştırmalarda keten tohumu yağının prostat, meme ve göğüs kanserlerine yakalanma riskini azalttığı görülmüştür.
Cilt hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Bazı sağlık uzmanları, gut hastalığına yakalanma riskini azalttığını söylemektedirler.
Keten tohumu yağının sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğunu söylenmektedir
Menopoz sorunlarına karşı etkili olduğu bilinir
Keten tohumu yağı romatizma ağrılarını azaltabilir
Antioksidan özelliğinden dolayı bağırsakları temizler ve sağlıklı çalışmasını sağlar.
Keten tohumu zayıflatır mı?
Keten tohumu lif, yağ, protein ve çeşitli mineraller ve vitaminler içerir. İçerdiği maddeler yardımıyla gereksiz yağların eritilmesinin yanında, bağırsakları çalıştırarak, onlara jel gibi yumuşak bir iç doku kazandırır ve kabızlığı önler. Bu özelliği ile keten tohumu zayıflatıcı besinler arasında ilk sırayı alanlardan biridir. Ara öğünlerde havanda dövülen keten tohumu yoğurtla yenildiğinde tokluk hissi uzayacağı için, kişinin fazla yemek yemesine engel olur.

Keten tohumu, bağırsaktan geçerken içermiş olduğu, değerli sabit yağların emilime uğramasıyla, gereksinim duyulan enerjiyi karşılayabilir. Lif içermesinden dolayı rejim yapan kişilerin sağlıklı kilo vermesine yardımcı olabilir. Zayıflama programında, hayvansal kaynaklı yağ alımı yerine; bitkisel kaynaklı yağların alımında fayda vardır.


 
Keten tohumu ile yoğurt
Yoğurt ve keten tohumu, birlikte kullanıldığı zaman birçok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelir. Keten tohumu yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri ve çok düşük oranda doymuş yağ asitleri yanı sıra, yüksek oranda lif barındırır. Ayrıca yine yüksek oranda potasyum ve düşük orada magnezyum, çinko, demir, bakır gibi diğer vitaminleri de içerir.

Yoğurtta bulunan bol miktarda kalsiyum ise vücudun ihtiyacı olan önemli besinleri sağlar. Bu iki faydalı besinin birlikte tüketilmesi ayrıca şu yararları sağlar:

Doğal birer antioksidandırlar
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirirler
İçerisindeki enfeksiyon giderici maddeler sayesinde romatoid, artrit, sedef, alerjiler ve diğer yangılı hastalıklarda iyileştirici etkileri vardır
Grip ve diğer enfeksiyon tarzı hastalıklara karşı bir kalkan görevi üstlenir
Vücut direncini arttırır ve kişinin kendisini dinç hissetmesini sağlar
Vücut güçlendirici elementlerin dayanıklılığını arttırır
Egzama ve sedef hastalıklarının tedavisinde kullanılır
Ancak keten tohumu, günlük maksimum bir veya bir buçuk çay kaşığını geçmeyecek kadar tüketilmelidir. Aksi halde yararı yerine zararı verebilir

Keten tohumu tarifleri
Keten tohumu çayı
Keten tohumunun çayını içmek mümkündür. Bir hayli kolay olan bu yöntem için; 1 bardak kaynamış suyun içine 1 çay ya da tatlı kaşığı keten tohumu atıp, 10 dakika bekledikten sonra süzülür ve içilir. Bu çay her gün taze olarak hazırlanmalı ve günde 1 bardaktan fazla tüketilmemelidir.

Keten Tohumlu Kurabiye

 
Malzemeler:
125 gr oda sıcaklığında tereyağı ya da margarin
Yarım çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı pudra şekeri
1 çay bardağı iri çekilmiş keten tohumu
Yarım paket kabartma tozu
1 paket vanilya


 
Hazırlanışı: Tüm malzemeler büyük bir kaba alınarak yoğurulup yumuşak bir hamur elde edilir. Tezgâhı unladıktan sonra, hamurdan koparılan parçalar merdaneyle fazla ince olmayacak şekilde açılır. Kalıp yardımıyla bu hamurdan parçalar kesilip 170° fırında hafif pembeleşene kadar pişirilir.

Keten Tohumlu Smoothie:
Hem pratik hem de sağlıklı bu tarif enerji artırıcı bir etkiye de sahip. Malzemeler:
1,5 su bardağı laktozsuz süt
Yarım muz
1 yemek kaşığı yoğurt
1/4 çay kaşığı toz zencefil
1 çay kaşığı tarçın
0 yemek kaşığı keten tohumu

Hazırlanışı: Muzun kabuğu soyulduktan sonra dilimlenir. Laktozsuz süt, yoğurt, muz dilimleri, keten tohumu, toz zencefil ve tarçın blendera alınır. Bütün malzeme püre haline gelene kadar parçalanır. Bekletmeden tüketilir.

Keten Tohumlu Salata
Bu salata, özellikle diyet yapanlar için oldukça faydalı olacaktır. Malzemeler:
1 adet göbek salata
1 adet sarı biber
10 adet çeri domates
Sos için:
1 yemek kaşığı keten tohumu
1 tatlı kaşığı sirke
3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
1 adet limon
1 çay kaşığı tuz

Hazırlanışı: Küçük bir kapta keten tohumu, tuz, sirke, limon suyu ve zeytinyağını çırpılarak sos hazırlanır. Göbek salata yaprakları yıkanıp bol suda bekletildikten sonra süzülüp doğranarak salata kâsesine alınır. Biber ve çeri domatesler ince doğranarak salataya eklenir. Son olarak sos salataya dökülür

Keten tohumunun zararları ve yan etkileri nelerdir?
Keten tohumu kan şekeri seviyelerini düşürebileceğinden, diyabet ilacı kullanan bireyler keten tohumu alırlarsa düşük kan şekeri problemi yaşayabilirler.
Keten tohumu kan basıncını çok düşürebilir. Bu nedenle, tansiyon ilacı kullananlar dikkatli olmalıdır.
Tohumlar kan pıhtılaşmasını yavaşlatabileceğinden, kanama bozukluğu olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Ayrıca, ameliyattan en az iki hafta öncesinde keten tohumu tüketmeyi bırakmak gerekir.
Keten tohumu hormonu, östrojen hormonunu taklit edebilir ve bu durum, meme, rahim ve yumurtalık kanserleri gibi hormona duyarlı hastalıkları ve ayrıca rahim fibroidlerini de kötüleştirebilir.
Tohumlar östrojeni taklit edebileceğinden, hamile ve emziren kadınlarda sorunlara neden olabilirler. Kullanmadan önce lütfen bir doktora danışın.
Keten tohumunu alternatif veya tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanmayı düşünenler önce doktorlarıyla konuşmalıdırlar.

Doğu'da kış çetin geçiyor
Dünya liderlerinin bu hallerini hiç gördünüz mü?
Teröristlere kış darbesi
Komiser Orhan diziye renk kattı
İstanbul'da yolcu otobüsü devrildi

Günün diğer manşetleri

Kurtuluş savaşı zamanına ait görüntüler!

Profesyonel bir yıkım çalışması

40 katlı binanın taşıyıcı sistemini patlayıcılar ile tahrip ederek yapının ağırlık merkezinde çökme etkisi oluşturulması ve kendi ağırlığı ile çökmesini izleyin.

Türkiye'nin tank avcısı milli füzeyle vurdu

Türkiye'nin "yeni nesil tank avcıları" emin adımlarla göreve hazırlanıyor.

Can Dündar neye uğradığını şaşırdı!

Almanya'da firari Can Dündar'a tepki.

Meksika'nın dev projesi! Saatte 965 km hız yapacak

Meksika da saatte 965 km hızla gidebilen yüksek hızlı Hyperloop ulaşım aracı için gerekli projeyi tamamlanıyor.Türkiye de bu proje gerçekleşirse İstanbul-Ankara arası bu araçla 30 dakikada gidilebilir...

Ankara'da CHP'yi sarsan aday
Başkan Erdoğan'dan milyonları ilgilendiren açıklama!
TBMM'nin gündemi başkanlık seçimi!
Kandil partisinin destekçilerine dev operasyon!
Başkan Erdoğan'dan CHP'ye tokat gibi sözler!
Çavuşoğlu'ndan 'Zillet İttifakı'na sert sözler!
Trump 'Çok önemli açıklama yapacağım' demişti...
ABD'nin en büyük terörist olduğunun kanıtı!
Bu israfın utancı bize yeter! Korkunç rakamlar...
ABD uçakları Venezuela sınırında!
İlk atışta hedefi 12'den vurdu!
Dev yatırımcılar yarın Türkiye'ye geliyor!
Marketlerde tanzim satış oyunu!
'Menderes'in uçağı bizim yüzümüzden düştü'
E- devletten dev hizmet!
Bakan Koca'dan atama müjdesi!
İlaçta zam oranı belli oldu!
Sağlık Bakanı duyurdu: Bugün başlıyor

En Çok Okunan Haberler